PiS w górę, PO stoi w miejscu. Nowy sondaż TNS Polska

14.12.2012 06:33
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta)

Poparcie dla PiS wzrosło o 3 pkt proc.- wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, partia Jarosława Kaczyńskiego dostałaby 26 proc. głosów, co dałoby jej drugie miejsce za PO. Do parlamentu weszłyby też SLD, PSL i Ruch Palikota. Progu wyborczego nie przekroczyłyby PJN i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego.
16 grudnia 2012 PO wygrałaby wybory z wynikiem 34 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 26-procentowym poparciem - wynika z grudniowego sondażu TNS Polska. Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymałyby po 7 proc. głosów. Ruch Palikota uzyskałby 6-procentowe poparcie.

Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazłyby się: Solidarna Polska z 2 proc. głosów oraz Nowa Prawica i Polska Jest Najważniejsza z 1-procentowym poparciem.

Mniej osób chce głosować. Spadek o 6 pkt proc.

TNS Polska zwraca uwagę, że w porównaniu z poprzednim badaniem TNS z listopada notowania większości partii nie zmieniły się znacząco. Notowania PO i RP pozostały bez zmian, poparcie dla SLD spadło o 1 pkt proc. W górę poszły: PSL - o 2 pkt proc. i PiS - o 3 pkt proc.

25 proc. badanych zdecydowanie, a 31 proc. raczej wzięłoby udział w głosowaniu. 14 proc. respondentów raczej nie poszłoby do urn. 23 proc. zdecydowanie by nie głosowało. Pozostałe 7 proc. respondentów nie wiedziało, jak by się zachowało. W porównaniu z listopadem odsetek osób zdecydowanie chcących uczestniczyć w wyborach spadł o 6 pkt proc.

W grupie zdecydowanych głosować PO pewnie wygrywa

Spadła za to - do 16 proc. - liczba osób niezdecydowanych, które zadeklarowały zamiar udziału w wyborach, ale nie były zdecydowane, na kogo głosować. To o 3 pkt proc. mniej niż przed miesiącem. Jeżeli uwzględni się tylko ankietowanych, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierana jest przez 40 proc. z nich, PiS - 30 proc., SLD - 9 proc., PSL - 9 proc., a Ruch Palikota - 7 proc.

Sondaż Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska zrealizowano w dniach 6-9 grudnia 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 972-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia.

Zobacz także
Komentarze (92)
PiS w górę, PO stoi w miejscu. Nowy sondaż TNS Polska
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 101 razy 41

  ciąg dalszy wmawiania ciemniakom z pod znaku że nie ma innej alternatywy - tylko PIS i PO :)
  .
  .
  Tylko jakiś skończony prymityw zagłosuje po raz kolejny na tych ludzi.Przecież spółki skarbu państwa wciąż są okupowane przez PO i PIS !! ludzie myślcie - to nie boli.

 • laerke

  Oceniono 41 razy 33

  A gdzie tabelka?

  Zamiast tracic czas na notatke, zreszta niezbyt zrecznie napisana, bo trze ba sie doszukiwac wynikow wewnatrz mentnego tekstu wystarczyloby rzucic okiem na tabelke i przekaz bylby jasny.

  Prosze, doksztalccie sie w Gazecie, ze sondaze to przede wszystkim TABELE POPARCIA PARTII POLITYCZNYCH.

 • dziadekjam

  Oceniono 31 razy 25

  Od sondaży skuteczniejsze jest wróżenie z fusów...

 • koniu800

  Oceniono 30 razy 20

  nic nie obroni tego kraju, "politycy" to jedna wielka banda złodziei i oszustów

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 14 razy 8

  oto cała prawda o podobnych programowo PIS i PO
  .
  www.youtube.com/watch?v=toe7vHeHeSM.
  .
  .
  .
  .

 • hana.barbara

  Oceniono 55 razy 7

  Nudzi mnie tu. Niech już do cholery ten PiS wreszcie wygra! Naród będzie miał rząd na jaki zasługuje. Kto nie ucieknie będzie żył w kościelno-narodowym bantustanie.

 • chi_neng1

  Oceniono 44 razy 6

  Witam po wczorajszych, atrakcyjnych emocjach !

  26% trzesie i rzadzi Polska od 10/04//2010 !!!

  Nie to jest skandaliczne, ze 26% idzie za chorym psychicnie liderem, ktory fabrykuje legendy z dnia na dzien o swoim bracie i sobie samym i zawlaszcza sobie wszystko czego tylko zapragnie, bez zadnego oporu !

  I robi to wszystko w imie demokracji, wolnosci Polski, ktora zniewala swoim obledem .

  Skandaliczne jest,ze 74% nic nie robi w tym kierunku by zastopowac ten obled szerzacy sie i promieniujacy na zycie codzienne calego narodu.

  Dyskusje i analizy, krytyka , uwagi pod adresem idioty, ktory uwaza, ze to bylo gorsze niz byc internowanym, niz to ze on byl „ociupinke internowany” po prostu przyprawiaja o reflux.

  /4% pasywnych obserwartarow uwaza, ze to jest czysty obled, ale nic nie robi, tylko dyskutuje i czeka na dalsze posuniecia idioty.

  To nie jest tylko bierna wygodna pasywnosc.

  To jest tchorzostwo .

  To jest hanba, zeby 74% spoleczenstwa uwazajacego sie za tych trzezwo- i zdrowo myslacych przyzwolila i dopusciala do takiego stanu rzeczy !

  Uwazam, ze to tchorzostwo i ta pasywnosc, biernosc zasluguje sobie w pelni na to,by idiota dorwal sie do wladzy !

 • akni21

  Oceniono 40 razy 4

  skąd w Polsce bierze się tylu oszołomów? czy ci ludzie nie widzą że Kaczyński ledwie zipie! jego głos stał się już tak skrzekliwy że dziwię się , czym on tych ludzi fascynuje? swoją nieporadnością ????? czy takiego chcą przywódcy kraju????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje