SKOK-i ochronią obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Cudowny Obraz z Jasnej Góry zostanie umieszczony w pancernej kasecie ochronnej. Fundują ją SKOK-i. - Będą w niej wykorzystane najnowsze technologie - mówi Dorocie Steinhagen rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Robert Jasiulewicz w dzisiejszej ?Gazecie Wyborczej?.
Kasetę finansują Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK-i). Wcześniej ufundowały klasztorowi m.in. bursztynową sukienkę dla Obrazu Matki Bożej, kopułę dla tabernakulum w kaplicy Matki Bożej czy wyposażenie ołtarza polowego na szczycie jasnogórskim w trakcie wizyty Benedykta XVI. Ojcowie paulini odwdzięczyli się szefom SKOK-ów medalami Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry. Otrzymał go m.in. Grzegorz Bierecki, do niedawna prezes SKOK-ów (teraz w radzie nadzorczej), a zarazem jeden z najpotężniejszych ludzi na prawicy i senator PiS.

Nowa kaseta ma zapobiec ewentualnym atakom na obraz (w niedzielę 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w ikonę pojemnikami z czarną farbą). Ale chodzi przede wszystkim o to, by chronić malowidło przed szkodliwym wpływem wilgoci panującej we wnętrzu kaplicy.

Do tej pory obraz zabezpieczony był szybą pancerną ufundowaną przez niemieckiego bankowca. To ona ochroniła wizerunek przed farbą .

Cały artykuł do przeczytania w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
 • Szymon Giżyński Poseł PiS: Niech Sejm zajmie się sprawą profanacji obrazu Matki Boskiej. Na sali brawa
 • Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mytkowska: Przepis o obrazie uczuć religijnych jest nadużywany
Komentarze (86)
SKOK-i ochronią obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze
Zaloguj się
 • ok-cham

  Oceniono 292 razy 208

  To świętokradztwo! Ikona zamknięta w takiej pancernej kasecie zostanie całkowicie odcięta od kontaktu z wiernymi i zupełnie pozbawiona możliwości zademonstrowania im swojej mocy porażania atakujących ją wrogów! Obraz zostanie po prostu zapuszkowany i nikt nie jest wstanie przewidzieć o ile procent spadnie przez to jego moc czynienia cudów, ani jak bardzo kaseta osłabi natężenie strumienia łask wyciekających od wieków ze starej tempery. Warto też pamiętać o tym, że i w drugą stronę kontakt stanie się o wiele trudniejszy - modlitwy pątników będą teraz pochłaniane bądź odbijane przez pancerne ściany dużo skuteczniej niż przez dotychczasową szybę pancerną. Nikt jeszcze nie wie o ile będzie musiała wzrosnąć średnia wotywna, żeby błaganie nie rozplaskało się o pancerz zanim dotrze do deski. Zaangażowanie Skoków w sprawę gwarantuje na szczęście, że pielgrzymi nie zostaną zostawieni sami sobie z tym problemem i otrzymają ofertę profesjonalnego produktu finansowego na skuteczne dopalenie swoich modlitw.

 • fakiba

  Oceniono 189 razy 147

  A odbioru i poświęcenia dokona główny naganiacz SKOK ojciec Mateusz

 • mryetan

  Oceniono 149 razy 103

  "bursztynową sukienkę" ??
  a Ken też jest??

  I tak dobrze, że z budżetu państwa tego nie robią ;)

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 144 razy 102

  zwyrodnialcy - zamiast wspomóc domy dziecka bawią się starymi obrazkami i kroplami krwi jp2 - ŻAŁOSNE

 • smpoz

  Oceniono 112 razy 88

  Ma to jeszcze jakiś związek z chrześcijaństwem? Przy czym chrześcijaństwo nie jest synonimem katolicyzmu.

 • dariuszczwa

  Oceniono 100 razy 74

  No to teraz będzie Matrioszka...

 • wivaldibb

  Oceniono 100 razy 70

  No i po co to pancerzenie ?
  Jak znajdzie się odpowiednio nasycony tą mowa nienawiści aż kapiącej z przestrzeni publicznej to znajdzie i na to środki.
  Tym razem to tylko jakiś niegroźny oszołom z żaróweczkami z farbą , taki sam jak terrorysta Brunon K., który gdyby chciał coś wywalić toby cicho siedział i wywalił
  Kościół sam jest sobie winien wpychając się z krzyżem wszędzie, w każdy zakątek przestrzeni publicznej gdy wiarę powinno się mieć lub nie w sercu.

 • asperamanka

  Oceniono 94 razy 58

  Tak naprawdę to oczywiście zapłacą klienci SKOK-ów, a nie SKOK-i. I OK. Jako zdecydowany ateista wolałbym jako klient SKOK-ów fundowac kasetke zabytkowi, niż jako klient PKO BP ffundowac kilka baniek wynagrodzenia pajacowi Majewskiemu.

 • zbycho52

  Oceniono 69 razy 53

  Zamykajja obraz w pancernej kasecie-to jest obraza moich uczuc religijnych.Jak to mozna zamknac,calkowicie obraz straci moc czynienia cudow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje