Tusk: Decyzję ws. euro musimy podjąć w najbliższych miesiącach

Donald Tusk w Brukseli

Donald Tusk w Brukseli (Fot. ERIC VIDAL REUTERS)

- Wstąpienie Polski do strefy euro to kwestia lat, ale decyzje w tej sprawie musimy podjąć w najbliższych miesiącach - powiedział w Brukseli szef rządu Donald Tusk.
Premier uczestniczy w szczycie Unii Europejskiej poświęconym między innymi europejskiemu nadzorowi bankowemu. Donald Tusk mówił, że integracja w Europie dokonuje się wokół unii gospodarczo-walutowej, dlatego to, czy przyjmiemy euro, jest kwestią kluczową.

- Przed nami podjęcie decyzji, czy będziemy chcieli być częścią tego serca Europy, jaką będzie unia wokół osi gospodarczo-finansowej, gdzie wspólna waluta jest rdzeniem, czy też będziemy raczej państwem peryferyjnym z własną walutą - powiedział premier. Dodał, że ten drugi scenariusz ma zalety i wady, ale trzeba mieć świadomość, że będziemy wtedy "w drugim kręgu".

Dopytywany o perspektywę czasową szef rządu odpowiedział, że wejście do strefy euro to przyszłość nie na miesiące, lecz lata. - Ale jeśli się nie zdecydujemy w ciągu najbliższych miesięcy na kierunek działania, to może nam to odpłynąć. To nie jest tak, że kilkanaście państw w Europie na nic innego nie czeka, tylko na nasze decyzje w tej kwestii - powiedział Donald Tusk. Premier dodał, że jest "absolutnie zdeterminowany, by przekonywać wszystkich partnerów w kraju, że Polska bezpieczna to Polska w centrum Europy".

Zobacz także
 • Gdyby Tusk miał profil na Facebooku... 5 lat rządu [GRAFIKA]
 • Niemiecka prasa: Merkel i Tusk na drodze do kompromisu
 • Jarosław Kaczyński i członkowie PiS na debacie 'Nowoczesna polska wieś' Kaczyński: Należy nam się, bez żadnej łaski, o 70 mld zł więcej z UE. Tusk z nich zrezygnował
Komentarze (111)
Tusk: Decyzję ws. euro musimy podjąć w najbliższych miesiącach
Zaloguj się
 • dejtrejder

  Oceniono 159 razy 67

  Tak? A Szwajcaria i Norwegia z własnymi walutami to zdaniem Tfu!ska "kraje drugiego kręgu"? Chciałbym żyć w takim drugim okręgu.

 • 8pasazer

  Oceniono 106 razy 58

  Ten Pan wyznaje zasadę, że żabę gotuje się powoli i że może nas bez pytania o zgodę wepchnąć gdzie zechce.
  Jemu i jego ministrom o podwójnych paszportach, zależy na jak największym zintegrowaniu nas z przynoszącym biedę milionom i całkowicie zależnym od banków centralnych mechanizmem degradacji ekonomicznej i transferu bogactwa do nielicznych kieszeni.
  Przypomnę ACTA. Kluczył dokładnie tak samo i tak samo po cichu kombinował.

  Wstępowanie do UE, to jak zezwolenie na przyszycie swojej ręki do (ekonomicznego) trupa.

 • rainzug

  Oceniono 71 razy 49

  Powiem krótko referendum. I jeszcze krócej "NIE"!

 • galnospoke

  Oceniono 121 razy 45

  On chyba zwariowal. UE sie sypie i sypnie juz niedlugo - w calosci i totalnie, a on chce wejsc w Euro?! Tylko to, ze NIE MAMY Euro, podobnie jak Anglia, mamy jeszcze cos do powiedzenia - Euro to palka i kaganiec w jednym.

 • maxymus1

  Oceniono 69 razy 39

  To mówi Panu Panie Premierze laik, nigdy w żadnym przypadku, bo będzie katastrofa ekonomiczna na niespotykaną skalę w Polsce dotychczas, ceny pójdą w górę zarobki w dół, tak było wszędzie , jest niekorzystna koniuktura niebywała od lat dołująca, proszę o wstrzemięźliwość finansową, tylko nie EURO, nie teraz bynajmniej, ludzie mogą wyjść na ulicę, bo ceny będą równane nie na korzyść ludzi, tak jak było we Francji np.

 • dejtrejder

  Oceniono 48 razy 36

  Szwedzi mówią NIE dal Euro - bierzmy z nich przykład:
  wyborcza.biz/Waluty/1,111132,13038984,Szwedzi_nie_chca_euro__Rekordowa_liczba_przeciwnikow.html

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 80 razy 36

  "Przed nami podjęcie decyzji, czy będziemy chcieli być częścią tego serca Europy, jaką będzie unia wokół osi gospodarczo-finansowej, gdzie wspólna waluta jest rdzeniem, czy też będziemy raczej państwem peryferyjnym z własną walutą - powiedział premier. "
  Rozumie ze Anglia jest panstwem peryferyjnym...........

 • krzysiozboj

  Oceniono 60 razy 34

  Chyba będzie trzeba przenieść się do Czechów, barier za dużo do pokonania nie ma a zdaje się że tam mają nieco mniej idiotów u władzy :/

  ps
  peryferyjność tego malutkiego kraju chyba nie będzie mi przeszkadzała.

 • drozd215

  Oceniono 40 razy 16

  Tusk: Decyzję ws. euro musimy podjąć w najbliższych miesiącach
  ------------------
  A to w 2011 roku nie weszliśmy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje