Jest zgoda ws. wspólnego nadzoru bankowego UE. Merkel: Świetnie

13.12.2012 13:37
Kanclerz Niemiec Angela Merkel

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (Fot. Michael Sohn AP)

Osiągnięte w nocy ze środy na czwartek porozumienie ministrów finansów krajów UE w sprawie wspólnego nadzoru bankowego jest "nie do przecenienia" - powiedziała kanclerz Angela Merkel na forum Bundestagu w Berlinie.
- Nadzór bankowy będzie zawczasu wykrywać i korygować nieprawidłowości w narodowych sektorach bankowych, zanim staną się zagrożeniem dla całej strefy euro - powiedziała Merkel. Dodała, że w nadchodzących miesiącach należy wdrożyć uzgodnienia ministrów finansów, tak aby 1 marca 2014 r. nadzór bankowy mógł rozpocząć pracę.

Zdaniem Merkel w trakcie negocjacji nad wspólnym nadzorem bankowym udało się "przeforsować kluczowe żądania Niemiec": jasny rozdział kompetencji Europejskiego Banku Centralnego związanych z polityką pieniężną i kompetencji nadzorczych, ograniczenie kontroli do banków systemowych o wartości aktywów powyżej 30 mld euro albo 20 proc. PKB kraju, a także możliwość przejmowania w uzasadnionych przypadkach także kontroli nad mniejszymi bankami.

Jak powiedziała niemiecka kanclerz, na rozpoczynającym się w czwartek po południu szczycie UE w Brukseli ma zostać przyjęty plan pracy w kierunku pogłębiania integracji w unii gospodarczej i walutowej. Zdaniem Merkel pierwszoplanowym tematem w dyskusji powinny być zadania na najbliższe trzy lata, w tym działania służące poprawie konkurencyjności gospodarki UE. - Reformy strukturalne są właściwą odpowiedzią na głęboki kryzys, w którym znalazła się Europa - powiedziała.

Merkel: Tak - większej kontroli, nie - uwspólnotowieniu długów

Uważa ona, że trudne reformy, wdrażane przez zmagające się z kryzysem kraje eurolandu przynoszą już pozytywne efekty, a deficyty finansów znacznie się zmniejszyły. Niemiecka kanclerz opowiedziała się za wzmocnionym mechanizmem koordynacji polityki gospodarczej w unii gospodarczej i walutowej, w którym kraje członkowskie za zgodą swoich parlamentów podejmowałyby wiążące umowne zobowiązania do przeprowadzenie reform.

Odrzuciła możliwość utworzenia w niedalekiej przyszłości stałych "zdolności finansowych", czyli odrębnego budżetu dla strefy euro, które proponował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. W jego założeniu taki stały budżet strefy euro przeciwdziałałby cyklicznym wstrząsom kryzysowym, tworząc system zachęt do realizacji odpowiedzialnej polityki fiskalnej i strukturalnej.

Merkel powiedziała, że może sobie wprawdzie wyobrazić ograniczone i tymczasowe wsparcie finansowe działań służących poprawie konkurencyjności krajów UE. - Ale nie może to służyć za pretekst do tworzenia nowych stałych źródeł finansowania - podkreśliła. - Niemcy odrzucają stałe uwspólnotowienie długów, niezależnie od jego formy. Takie wczorajsze koncepcje na pewno nie rozwiążą dzisiejszych problemów i wyzwań, które przyniesie ze sobą jutro - dodała.

Wobec sprzeciwu Niemiec dyskusję o stałym budżecie eurolandu Van Rompuy odłożył na później - na czas po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku.

Merkel dodała, że aktualna sytuacja w UE nie sprzyja dyskusji o jej rozszerzeniu o kolejne kraje w najbliższej przyszłości, po przyjęciu do UE Chorwacji w połowie przyszłego roku. - W obecnej chwili nie podejmiemy żadnych decyzji dotyczących rozpoczęcia negocjacji członkowskich z kolejnymi krajami. Czas na to nie jest odpowiedni - powiedziała.

Zobacz także
Komentarze (13)
Jest zgoda ws. wspólnego nadzoru bankowego UE. Merkel: Świetnie
Zaloguj się
 • szpon

  Oceniono 19 razy 11

  Jakich długów? Względem kogo? Względem sk*wy synom piorącym pieniądze meksykańskich karteli narkotykowych? Albo tym ustawiającym ratingi jak LIBOR? Niszczącym ekonomię przy pomocy HFT? Pfff. Nie ma żadnych długów. A banksterskie ścierwo i ich marionetki zwące się politykami, powinni siedzieć W PIERDLU.

 • ergosumek

  Oceniono 19 razy 11

  "Jest zgoda ws. wspólnego nadzoru bankowego UE. Merkel: Świetnie":

  Czyja zgoda? Ministrów finansów?
  A jakie oni mają pełnomocnictwa?
  To jest próba ubezwłasnowolnienia rządów.
  Takie decyzje powinny zapadać conajmniej w parlamentach, jesli nie w referendach.

 • konkretna.informacja

  Oceniono 16 razy 6

  Powiedzcie mi głupie polaczki, czemu wyborcza wam lemingom nie napisała, że Polska JAKO JEDYNA jest stratna na nowej propozycji budżetu Unii ?

  Chodzi o kwotę 1.5 MILIARDA EURO.


  Nawet się nie zająknęli na wyborczej, a pamiętacie jak się masturbowali tym, że delegacja PO jedzie nam wynegocjować cuda na kiju ?

  A wrócili i jako JEDYNI mają budżet GORSZY NIŻ MIELI PRZED NEGOCJACJAMI.

  Brawo.


  Głupie polaczki miały w tym czasie ważniejsze tematy serwowane przez wyborczą: matka Madzi, agent Tomek, co Kaczyński zjadł na obiad itp.


  Widocznie skoro wam nie napisała wyborcza, NIE MUSICIE TEGO WIEDZIEĆ.


  www.rmf24.pl/raport-kryzys/raportkryzysfinansowynajnowsze/news-polska-jako-jedyna-traci-na-nowej-propozycji-budzetu-unii,nId,716465


  Dobrze wam tak hołoto.
  Za głupotę trzeba płacić.

  Pozdrowienia zza granicy.

 • gela1

  Oceniono 21 razy 5

  co to za pierdoły, przeciez i tak nie mamy juz swoich banków
  nie macie czegoś o złym Kaczyńskim ????

 • konto.do.komentarzy

  Oceniono 8 razy 2

  Trzeba jak najszybciej uciekać z tonącego okrętu.

 • czesu4f

  0

  Nadzór i odgórne sterowanie bankami... brzmi rozsądnie.
  Eurokołchoz uber alles!

 • arkady.ronin

  0

  Banki będą mały w Polsce o miliard więcej pieniędzy dla sektora prywatnego a Polska o miliard mniejsze zadłużenie, jak nie dofinansujemy LOTu i pozwolimy tej martwej instytucji na upadek. Chciałbym, by się znalazł ktoś odważny kto o tym napisze. Dofinansowywanie prywatnych firm kosztem obywateli powinno być karane jak zdrada i rozliczane przed trybunałem konstytucyjnym...

 • ciotka_itd

  Oceniono 19 razy -9

  Jako rodzona Bawarka, z Kanclerz Merkel znamy sie jak dwie lyse kobyly (mimo to jestem zona Anglika). Ciesze sie z rezulatu negocjacji, sama zarekomendowalam Angeli, jaka strategie przyjac, szczegolnie rozmawiajac z rozmodlonymi Polakami. Tak. Tak. Lepszy nadzor nizli jego brak. Nadzor w Anglii nazywamy supervision.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje