Tusk wspomina 13 XII. "Sprzedawałem bułki w tunelu dworcowym"

13.12.2012 12:40
Tusk unika wspomnień kombatanckich. Mówi, że by utrzymać rodzinę musiał sprzedawać bułki

Tusk unika wspomnień kombatanckich. Mówi, że by utrzymać rodzinę musiał sprzedawać bułki (Fot. Kancelaria Premiera)

Donald Tusk dołączył do polityków, którzy wspominają wprowadzenie stanu wojennego. W filmiku na stronie kancelarii premiera unika wspomnień kombatanckich. Wspomina, jak stracił pracę i musiał sprzedawać bułki. 13 grudnia ocenia jednoznacznie: To była wojna komunistycznych władz z narodem.
Wspomnienia Tuska pojawiły się na stronie kancelarii w rocznicę stanu wojennego, na kilka godzin przed rozpoczęciem marszu PiS i dzień po słynnym już wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego.

- Trzynasty grudnia zaczął się dla mnie tak naprawdę dwunastego grudnia wieczorem. Byłem wtedy w stoczni, pracowałem jako solidarnościowy dziennikarz i robiłem relację z posiedzenia władz "Solidarności". Mniej więcej koło północy Lech Wałęsa powiedział do zebranych: "Słuchajcie, czuję, że i tak to nie ma już znaczenia. I tak już nam strzelili gola". Docierały do nas informacje o jakichś zatrzymaniach i aresztowaniach, ale nikt na serio nie przejął się jakoś tymi słowami Lecha Wałęsy, chociaż okazały się wyjątkowo przenikliwe - ocenia Tusk.

"Przez wiele miesięcy sprzedawałem bułki"

- Następnego dnia rano - tak jak wszyscy Polacy - dowiedziałem się, że wybuchła wojna. Wojna komunistycznego rządu, komunistycznych władz z własnym narodem. Dla mnie to był w jakimś sensie też koniec świata - wspomina Donald Tusk.

Szef rządu opowiada, że wtedy z żoną pracowali w "Solidarności", stracili wynajmowany pokój ("gospodarz chyba nie chciał mieć kłopotów"). Dowiedzieli się, że będą mieli pierwsze dziecko. Zaczął się trudny czas. - Trochę bez pracy. Trochę pracy fizycznej. Przez wiele miesięcy sprzedawałem bułki w tunelu dworcowym w Gdańsku, żeby utrzymać naszą powiększającą się rodzinę - opowiada szef rządu.

Opór był bez sensu?

- Kiedy przypominam sobie obrazy dużej grupy stoczniowców i studentów w stoczni - kiedy atakuje milicja i wojsko - to wydawałoby się, że ten opór, gesty heroiczne, to poświęcenie nie miały większego sensu. Bo niby przegraliśmy wojnę 13 grudnia o Polskę solidarną - mówi Tusk. - Ale to miało głęboki sens, jak na to patrzymy z dzisiejszej perspektywy. (...) Ta droga (..) i doprowadziła, a to nieczęste w naszej historii, do szczęśliwego, niełatwego oczywiście, ale szczęśliwego zakończenia.

- Mam nadzieję, że ta najważniejsza lekcja, by już nigdy więcej Polak do Polaka nie celował z karabinu, nie wymierzał mu ciosu pałką, żeby mu nie odbierał nadziei na całe życie, że ta lekcja z 13 grudnia jest dla nas najważniejsza.

Na koniec Tusk apeluje o refleksję "byśmy byli ze sobą razem i odnosili się do siebie z szacunkiem. I z miłością - jeśli to tylko możliwe".

Zobacz także
Komentarze (253)
Zaloguj się
 • ajpitoajpi12

  0

  dziwne; malował kominy, sprzedawał bułki, kuzyn notorycznie zakładał parabanki....mnie i mojej rodzinie w PRL chciało sie pracować i mieliśmy normalne stanowiska pracy z przeciętnymi wynagrodzeniami

 • pelikannet

  0

  Nocna Zmiana : po robocie na obrady www.youtube.com/watch?v=rAykM6m4XOQ&feature=player_embedded

 • pelikannet

  0

  www.youtube.com/watch?v=rAykM6m4XOQ&feature=player_embedded

 • pelikannet

  0

  NO TO SOBIE POWSPOMINAMY.................www.youtube.com/watch?v=rAykM6m4XOQ&feature=player_embedded

 • gralfa00aa11

  0

  Cymamki bytowskie ? Czy ulotki "idz na krogulce Zydomasone wrzesniowe"? Nie wierze w te bajdy,tych ludzi i ich prace zna sie z powiatu,regionu. Malo mozliwe to zbyt,jak nierealne wrecz. Ple plefura kielecka jezorami nie bagnetamj taka..45 Janom dwa..

 • demetria11

  0

  Jak ja się cieszę, że mamy takiego normalnego premiera! Dziękuję, Panie premierze, niech Pan zawsze stąpa twardo po ziemi. Dziękuję Wam, Rodacy, że mądrze wybraliście przy urnie. Nigdy więcej ośmieszania Polski przez małego, zakompleksionego człowieczka. Niech sobie maszeruje do woli.

 • dancze46

  0

  DZIĘKI BOGU ŻE MAMY TAKICH LUDZI JAK PREMIER TUSK,PORÓWNAJCIE ŻYCIORYS PANA KACZYŃSKIEGO I TUSKA.DUMNA JESTEM,ŻE MAM TAKIEGO PREMIERA.

 • 2zetor

  Oceniono 2 razy 0

  To jest to zdjęcie gdzie Tusk do syna powiedział kiedyś mój synu będziemy żyli jak pączki w maśle ale tylko my dwaj i nasza drużyna .

 • 2560a

  Oceniono 2 razy -2

  popatrzylem na zdjecie i myslalem ze to mlody Daniel Olbrychski z dzieciatkiem......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje