Rosja: Asad traci kontrolę nad Syrią. Opozycja może wygrać

13.12.2012 11:48
Protesty w Darze, Syria

Protesty w Darze, Syria (Fot. Hussein Malla AP)

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow powiedział, że prezydent Syrii Baszar el-Asad coraz bardziej traci kontrolę nad Syrią i walcząca z nim opozycja może wygrać.
Według wiceszefa rosyjskiej dyplomacji syryjski reżim "w coraz większym stopniu traci kontrolę nad coraz większym terytorium państwa".

Z tego powodu Rosja jest gotowa do ewakuacji swoich obywateli z Syrii. Jak wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow, mobilizacja struktur dyplomatycznych spowodowana jest groźbami, jakie pod adresem Moskwy padają ze strony części syryjskiej opozycji. Rosja od początku konfliktu w Syrii przeciwstawiała się międzynarodowej interwencji, wzywała zwaśnione strony do dialogu i sprzedawała broń reżimowi w Damaszku.

Zdaniem Bogdanowa fakty są takie, że syryjski reżim "w coraz większym stopniu traci kontrolę nad coraz większym terytorium państwa". "Oni (syryjska opozycja) mówią, że zwycięstwo jest tuż-tuż" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji. Podkreślił, że "obecnie uznanie opozycji (syryjskiej), szkolenie bojowników, sponsorowanie broni z zagranicy tylko pobudza opozycjonistów" - pisze agencja ITAR-TASS. Wiceszef rosyjskiej dyplomacji Michaił Bogdanow zaznaczył, że w Syrii mieszka tysiące Rosjan, w tym dzieci z mieszanych małżeństw. Część z nich jawnie wspierała opozycję. Dyplomata przypomniał, że w oficjalnych delegacjach syryjskiej opozycji przyjeżdżających do Moskwy "byli ludzie mający rosyjskie paszporty". Oficjalnie w rosyjskim konsulacie w Damaszku zarejestrowanych jest ponad 5 tysięcy obywateli Federacji. Nieoficjalnie szacuje się, że w Syrii mieszka około 25 tysięcy Rosjan.

Rosyjskie MSZ zaprzecza informacjom podawanym przez zagraniczne agencje, jakoby syryjska opozycja, po przejęciu władzy, zamierzała zerwać kontakty z Moskwą.

Rebelianci syryjscy, prowadzący od lutego 2011 roku zbrojną walkę z reżimem Asada, odnoszą coraz więcej sukcesów. Przed kilkoma dniami wybrali na szefa nowo utworzonego wspólnego dowództwa generała Selima Idrisa, byłego oficera armii prezydenta Baszara el-Asada, a także wspólne 30-osobowe dowództwo.

Zobacz także
Komentarze (58)
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 1

  Towariszczi z web brigades!
  Odpuśćcie sobie już Syrię. Toć wasz wiceminister wyraźnie powiedział.

 • onatutrwa

  Oceniono 1 raz 1

  Russia never changed position on Syria – Foreign Ministry

  Russia has not changed its position on the crisis in Syria and the latest comments by the US State Department are a misinterpretation of the facts, Russian Foreign Ministry spokesperson Aleksandr Lukashevich said during a media briefing in Moscow. rt.com/politics/moscow-stance-syria-change-050/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 0

  www.voltairenet.org/article176914.html
  (1) Geopolitika: Panie Meyssan, zdobył Pan światowy rozgłos po opublikowaniu książki "Wielkie kłamstwo", która kwestionuje oficjalną wersję władz USA nt. ataku terrorystycznego 11 Września 2001 r. Pańska książka zachęciła innych intelektualistów do wyrażenia swoich wątpliwości wobec tego tragicznego wydarzenia. Czy mógłby Pan krótko opowiedzieć naszym cztelnikiom co naprawdę wydarzyło się 11 Września, co trafiło albo wybuchło w Pentagonie: czy był to samolot, który się robił czy coś innego. Co stało się z samolotami, które uderzyły w obie wieże, a zwłaszcza z 3 budynkiem obok wież (WTC7)? Jaki jest głębszy kontekst tych ataków, które zmieniły świat?
  Thierry Meyssan: To zadziwiające, że światowa prasa rozpropagowała wersję oficjalną, ponieważ jest ona absurdalna i nie jest w stanie wytłumaczyć tych wydarzeń

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 0

  Oto co sobą reprezentują zdrajcy państwa syryjskiego, którzy przeszli na stronę terrorystów, oficjalnie popierani teraz przez USA i inne żałosnych podżegaczy wojennych:
  friendsofsyria.wordpress.com/2012/12/12/friends-of-syria-recognise-the-opposition-friends-of-syria-are-the-opposition/pervert-fsa/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 0

  "USA naciska NATO by rozpocząć brudną wojnę w Syrii"
  Podczas spotkania ministrów SZ NATO w Brukseli rozgorzała gwałtowna i podzielona dyskusja ws. Syrii. Przeciwko stanowisku przewodniczącego Rasmussena opartym na rzekomych doniesieniach wywiadu USA o możliwości użycia broni chem. przez władze Syrii przeciw ludności, popieranemu przez Turcję, Wlk. Brytanię i USA wystąpili przedstawiciele Niemiec, Holandii, Polski i Czech, którzy nie uznają tych informacji za wiarygodne.
  nsnbc.wordpress.com/2012/12/10/german-newspaper-usa-is-pressuring-nato-to-carry-out-dirty-war-in-syria/

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 4 razy 2

  Sytuacja jaka rysuje się w Syrii musi napawać smutkiem wszystkich ludzi o czystych sercach - rządy socjalistów z partii Baas gwarantowały przez dziesięciolecia świeckość państwa syryjskiego i wolność wyznania, a także bezpieczeństwo wszystkim mniejszością etnicznym i religijnym.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy -1

  @zigzmarł marzy ci się powrót do Związku Sowieckiego gdzie służba bezpieczeństwa była wasza i mogliście siać terror do woli, jak teraz w Socjalistycznej Republice (?) Izraela?
  Źle ci w kibucu, za mało miejsca, potrzebujesz więcej Lebensraum na terenach Rosji?

 • mangusta3

  Oceniono 4 razy 2

  Znowu to samo zdjęcie sprzed kilkunastu miesięcy już kilka razy wklejane przy okazji kłamstw GW na temat Syrii...

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 10 razy 2

  Wcale nie traci kontroli, to bandyterka sponsorowana przez syjonistów i otumanionych hamburgerów dostaje coraz większy łomot i płaczą żeby im pomóc. Assad rozgniecie to robactwo i będzie świety spokój.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje