Rosja: Asad traci kontrolę nad Syrią. Opozycja może wygrać

13.12.2012 11:48
Protesty w Darze, Syria

Protesty w Darze, Syria (Fot. Hussein Malla AP)

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow powiedział, że prezydent Syrii Baszar el-Asad coraz bardziej traci kontrolę nad Syrią i walcząca z nim opozycja może wygrać.
Według wiceszefa rosyjskiej dyplomacji syryjski reżim "w coraz większym stopniu traci kontrolę nad coraz większym terytorium państwa".

Z tego powodu Rosja jest gotowa do ewakuacji swoich obywateli z Syrii. Jak wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow, mobilizacja struktur dyplomatycznych spowodowana jest groźbami, jakie pod adresem Moskwy padają ze strony części syryjskiej opozycji. Rosja od początku konfliktu w Syrii przeciwstawiała się międzynarodowej interwencji, wzywała zwaśnione strony do dialogu i sprzedawała broń reżimowi w Damaszku.

Zdaniem Bogdanowa fakty są takie, że syryjski reżim "w coraz większym stopniu traci kontrolę nad coraz większym terytorium państwa". "Oni (syryjska opozycja) mówią, że zwycięstwo jest tuż-tuż" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji. Podkreślił, że "obecnie uznanie opozycji (syryjskiej), szkolenie bojowników, sponsorowanie broni z zagranicy tylko pobudza opozycjonistów" - pisze agencja ITAR-TASS. Wiceszef rosyjskiej dyplomacji Michaił Bogdanow zaznaczył, że w Syrii mieszka tysiące Rosjan, w tym dzieci z mieszanych małżeństw. Część z nich jawnie wspierała opozycję. Dyplomata przypomniał, że w oficjalnych delegacjach syryjskiej opozycji przyjeżdżających do Moskwy "byli ludzie mający rosyjskie paszporty". Oficjalnie w rosyjskim konsulacie w Damaszku zarejestrowanych jest ponad 5 tysięcy obywateli Federacji. Nieoficjalnie szacuje się, że w Syrii mieszka około 25 tysięcy Rosjan.

Rosyjskie MSZ zaprzecza informacjom podawanym przez zagraniczne agencje, jakoby syryjska opozycja, po przejęciu władzy, zamierzała zerwać kontakty z Moskwą.

Rebelianci syryjscy, prowadzący od lutego 2011 roku zbrojną walkę z reżimem Asada, odnoszą coraz więcej sukcesów. Przed kilkoma dniami wybrali na szefa nowo utworzonego wspólnego dowództwa generała Selima Idrisa, byłego oficera armii prezydenta Baszara el-Asada, a także wspólne 30-osobowe dowództwo.

Zobacz także
 • Jaramana, przedmieście
Damaszku, gdzie 
zginęły co najmniej 34 osoby Syria. Asad świetnie się porusza w chaosie
 • Turecki żołnierz trzyma wartę przy granicy z Syrią NATO będzie bronić Turcji przed Syrią
Komentarze (58)
Rosja: Asad traci kontrolę nad Syrią. Opozycja może wygrać
Zaloguj się
 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 32 razy 28

  Głównym problemem z syryjską opozycją jest to, że mądrzą się w niej głównie ci, których obecnie walczący "opozycjoniści" wykończą zaraz po militarnym zwycięstwie. Jako zbyt demokratycznych, zbyt zachodnich i za mało islamskich.
  Dokładnie w ten sposób Bractwo Muzułmańskie wyrolowało setki młodych Egipcjan.

 • dorsz_z_dorseum

  Oceniono 20 razy 16

  Ofiary komunistycznej polityki popierającej mieszane małżeństwa.

  "Ukraińska dziennikarka Anhar Koczniewa, która została uprowadzona w Syrii, jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie - alarmują Reporterzy bez Granic. Według informacji organizacji, kobieta może zostać stracona jeszcze w czwartek, jeśli porywacze nie otrzymają żądanych 50 mln dolarów.

  40-letnia Koczniewa została porwana 8 października tego roku w pobliżu miasta Homs przez rzekomych członków Wolnej Armii Syryjskiej - rebeliantów walczących z reżimem Baszara al-Asada. Dziennikarka, która współpracowała z rosyjskimi mediami, krytykowała brutalność opozycjonistów wobec cywili i więźniów wojennych podczas trwającego od marca 2011 r. konfliktu."

  konflikty.wp.pl/kat,1356,title,Syria-ukrainska-dziennikarka-w-niebezpieczenstwie-mija-termin-ultimatum-porywaczy,wid,15176164,wiadomosc.html?ticaid=1fb1e&_ticrsn=3

 • pestycyd

  Oceniono 25 razy 13

  Ciekawe jakie państwo będzie kolejne. Syria już prawie "wyzwolona" W Iraku miała być broń masowego rażenia, teraz w Syrii ma być również broń chemiczna. Nie wiem już po co taką ściemę puszcza się w świat, skoro nikt w to już nie wierzy. Czekam na kolejne doniesienia o strasznej broni w innych państwach. USA wspiera rebeliantów i terrorystów, walczących z przedstawicielami legalnych władz, z którymi z resztą USA robiła interesy, ale stwierdzili że biznes pójdzie lepiej z innymi władzami więc uzbroili opozycję. Wyjdzie z tego to samo co w Iraku czyli chaos. A o taki chaos chodzi USA bo wtedy najlepiej robi się ciemne interesy...

 • grzes07

  Oceniono 21 razy 13

  nie wiem z czego te glaby z europy sie ciesza?, oby nie bylo tak jak w dzisiejszym Egipcie totalny burdel i chaos, a wladza w coraz wiekszym stopniu przechodzi w rece radykalnych !moslemow", niebawem Europa ze swoja durna polityka obudzi sie z "reka w nocniku" ale wtedy prawdopodobnie bedzie juz za pozno

 • pismaki_klamia

  Oceniono 18 razy 10

  "odnoszą coraz więcej sukcesów." to nieprawda.
  Słowa wiceministra SZ skierowane są do władz Syrii, żeby wobec zdrady przez USA planu pokojowego uzgodnionego latem w Genewie, który miał być wdrażany od lutego, przestały się cackać z terrorystami i definitywnie rozwiązały sprawę, bo pora już najwyższa.

 • tybet64

  Oceniono 11 razy 7

  Według wiceszefa rosyjskiej dyplomacji syryjski reżim "w coraz większym stopniu traci kontrolę nad coraz większym terytorium państwa".

  Jak ma nie tracić ."Opozycjoniści" mają kasę z TelAwiwu a Assad nie ma skąd jej wziąć.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 19 razy 5

  Jakiż to system inwigilacji służb specjalnych się włączył, że jest 1/2 godz. opóźnienia w pojawianiu się komentarzy?
  A może ruch odzie przez Waszyngton i Tel Awiw?

 • leslaw28

  Oceniono 8 razy 4

  zeby uzyskac status opozycji /wedlug GW/ PIS,czy RP powinni przyjsc do Sejmu uzbrojeni i rozpoczac strzelanine, w przeciwnym wypadku nie zasluguja na miano 'opozycji".Walki nalezy przeniesc na ulice.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje