"Choć Polska odnosi sukcesy, mowa nienawiści przeżywa tu rozkwit. Dlaczego?" - "FAZ" wyjaśnia to Niemcom

13.12.2012 09:55

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

W artykule pod tytułem "Trucizna tajnej wiedzy" niemiecka "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze o aktualnej sytuacji wewnątrzpolitycznej w Polsce. "W Polsce jest koniunktura na mowę nienawiści" - ocenia warszawski korespondent tej gazety i wyjaśnia, dlaczego tak jest. "FAZ" poświęca temu tematowi w czwartkowym wydaniu całą trzecią stronę.
Konrad Schuller tłumaczy, że "narodowo-konserwatywni intelektualiści utożsamiają aktualny rząd niemal z władzą komunistyczną, a niektórzy wręcz publicznie fantazjują o zamordowaniu politycznych przeciwników". Myśli tychże intelektualistów krążą wokół katastrofy w Smoleńsku, która dla nich nie była wypadkiem, ale zamachem na Polskę - wyjaśnia Schuller i pisze o pomyłkach w identyfikacji ciał ofiar katastrofy. Informuje, że odkąd stało się jasne, że do pomyłek doszło w co najmniej w sześciu przypadkach, Polacy są oburzeni. "Hiobowe wieści z grobów wywołały nieufność" - pisze "FAZ".

Po Smoleńsku kryzys zaufania do państwa

"FAZ" przypomina też sprawę artykułu w Cezarego Gmyza w "Rzeczpospolitej" o tym, że na wraku prezydenckiego tupolewa odkryto ślady trotylu. Dziennik przytacza słowa Jarosława Kaczyńskiego o "niesłychanej zbrodni" i "zamordowaniu 96 osób" oraz - szczegółowo - zarzuty prezesa PiS wobec Moskwy oraz rządu Donalda Tuska.

Niemiecki dziennik ocenia, że pomyłki odnośnie do ciał i grobów ofiar katastrofy w Smoleńsku sprawiły, że zaufanie polskiego społeczeństwa do państwa przeżywa kryzys. Schuller przytacza liczby potwierdzające wzrost sceptycyzmu Polaków wobec oficjalnych doniesień na temat przyczyn katastrofy. Tłumaczy też pojęcie "kłamstwa smoleńskiego", opisując jego rolę na polskiej scenie politycznej. "Język nienawiści - jak nazywają go liberalni komentatorzy - przeżywa rozkwit. Jak mogło do tego dojść?" - pyta.

Mity lepsze niż oficjalne informacje? "Przez historię"

Schuller dziwi się, że "społeczeństwo, które ma na swoim koncie największe sukcesy w Europie", może cierpieć na tak głęboki brak zaufania i ocenia, że powodów należy szukać w najnowszej historii Polski. Autor pisze o kryzysie wiary w oficjalne informacje, co wynika także z doświadczenia Polaków, którzy przez wiele dziesięcioleci słyszeli kłamstwa (jak w przypadku Katynia) oraz byli karmieni propagandą, przez co do dziś mity, spekulacje i pogłoski uchodzą nierzadko za bardziej wiarygodne źródła informacji niż oficjalne kanały.

"FAZ" używa pojęcia "społeczna wiedza" i tłumaczy, dlaczego kolektywne przekonanie społeczeństwa o prawdzie, nawet jeżeli ta bazuje na niepotwierdzonych informacjach, jest tak mocne. Na zakończenie artykułu jego autor pisze, że "radykalizacja sięga w międzyczasie przedstawicieli tradycyjnej prawicy" i przytacza cytaty z Nicponia i Kaczyńskiego, którzy zwerbalizowali fantazje o pozbyciu się politycznych przeciwników. Dziennikarz tłumaczy, że właśnie ta werbalizacja jest przykładem krwawych fantazji i "językiem nienawiści", o którym mówią liberalni politycy.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''.Zobacz także
Komentarze (32)
Zaloguj się
 • politol59

  Oceniono 2 razy 0

  Mowa nienawiści ma genezę w latach 90 - XX w.

 • bayadera

  Oceniono 5 razy -5

  Mowe nienawisci w Polsce zainicjowal i rozpropagowal znany waryjot Gross. I od tego sie zaczelo.

 • jacek-1111

  Oceniono 11 razy -1

  a jakie są potwierdzone informacje po 2,5 roku od katastrofy, tylko to ze była i zginęła elita narodu!!! i każda chęć dowiedzenia się czegokolwiek to ,,mowa nienawiści!

 • kamyk39

  Oceniono 4 razy -2

  FSA: "W Polsce jest koniunktura na mowę nienawiści"

  - to wszystko mlyn na wode odwetowcow z Bon (albo jakos tak).
  Niemce sklonne sa zdefiniowac nas jako "os zla", bo tak im wygodnie
  i wiedza, ze robia silny uszczerbek Polsce - gady faszystowskie jedne -to mozna o nich zawsze smialo powiedziec.

 • tybet64

  Oceniono 3 razy -1

  Konrad Schuller tłumaczy, że "narodowo-konserwatywni intelektualiści utożsamiają aktualny rząd niemal z władzą komunistyczną, a niektórzy wręcz publicznie fantazjują o zamordowaniu politycznych przeciwników". Myśli tychże intelektualistów krążą wokół katastrofy w Smoleńsku, która dla nich nie była wypadkiem, ale zamachem na Polskę - wyjaśnia Schulle

  Przecież to czysto po chrześcijańsku.A skąd to g000wno przyszło ? Z Niemiec.

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 2 razy -2

  Dodaj swój komentarz:

  Twoje komentarze budzą nasz niepokój. Zanim skomentujesz, musisz rozwiązać test:

  Na forum nie wypada:
  Kłamać
  Pisać trzynastogłoskowcem
  Atakować rozmówców

  Kopernik był:
  Astronomem
  Kobietą
  Piekarzem

  Dyslutując warto pamiętać o:
  Włączeniu komputera
  Lekceważeniu zaczepek
  Umyciu zębów

  Pisanie WIELKIMI literami:
  Jest denerwujące
  Zużywa dużo atramentu
  Powoduje szczękościsk
  ===
  APEL nr 3 ten sam proszę o korektę w tekście testu zamiast "dyslutując" powinno być "dyskutując". I moim zdaniem poprawna odpowiedź na pierwsze pytanie jest "Kłamać" a nie "Atakować rozmówców" - pozdrawiam całą redakcję życzę zdrowia i Wesołych Świąt - w razie zwolniej - nowej cudownej pracy w której można się spełnić.

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 3 razy -3

  Znowu przegiąłem? Ok poprawię się:
  Kocham Tuska
  Kocham PO
  Kocham PIS
  Kocham Kaczora
  Kocham Michnika
  Kocham całą Agorę SA
  Kocham Paradosko
  Kocham Wilowiejsko
  Kocham Środe
  Kocham Żakowskiego
  Kocham Szczu... eeeee - bez przesady.

  Wystarczy?

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 1 raz -1

  Może jaki ranking albo kłiz za największe sukcesy PO? i największy obciach PIS?

  Jako sukces PO zgłaszam zwalczenie korupcji przez Pitere i przykluczenie wykluczonych przez Arłukowicza (w ciągu 2 miesięcy)

  Jako obciach PIS zgłaszam Prezesa - za całokształt (kondominium, zakamuflowaną opcje niemiecką, i inne lęki)

 • wyciety

  Oceniono 11 razy -7

  Do kazek1948: u Icka w karczmie takich madrosci cie wyuczyli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje