Tylko zdrowe sześciolatki są zdolne chodzić do szkoły? "Badania MEN to dyskryminacja"

13.12.2012 07:18
Szkoły wciąż niegotowe na sześciolatków

Szkoły wciąż niegotowe na sześciolatków (Fot. Sebastian Rzepiel / AG)

Cztery lata po ogłoszeniu reformy państwo bada, czy sześciolatki są zdolne chodzić do szkoły - ustaliła "Rzeczpospolita". MEN zlecając badania, wykluczyło z nich dzieci, które z różnych przyczyn nie nadążają za rówieśnikami (z orzeczeniem o wczesnym wspomaganiu rozwoju), choć nie są one zwolnione z obowiązku szkolnego.
Według ekspertów wykluczenie dotyczy nawet co dziesiątego ucznia.

"Przede wszystkim mamy tu do czynienia z dyskryminacją. Po drugie, pojawia się pytanie o to, jak są wydatkowane publiczne pieniądze. Zastanawiam się, czy nie powinien zająć się tym prokurator" - mówi w "Rz" Krystyna Łybacka, była minister edukacji, odnosząc się nie tylko do spóźnienia badania, ale i jego wysokiego kosztu (3,9 mln zł).

Według IBE badania posłużą opracowaniu wniosków i wytycznych dla reformy systemu oświaty, "w tym obniżenia wieku, od którego dzieci podlegają obowiązkowi szkolnemu". Tyle że obniżenie wieku szkolnego ogłoszono w 2008 r. Wtedy tę decyzję uzasadniano doświadczeniami europejskimi i chęcią wcześniejszego wprowadzenia młodzieży na rynek pracy.

Cały tekst w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Zobacz także
Komentarze (19)
Zaloguj się
 • czarny_walc

  0

  Lepiej późno niż wcale. Mam tylko wrażenie, że te badania robione są pod z góry ustaloną tezę aby podbudować stanowisko rządu. Stowarzyszenie ratuj maluchy też dysponuje badaniami naukowymi. Zapomina się, że szkoła to nie tylko wkuwanie materiału ale przede wszystkim socjalizacja młodzieży. Zbyt ambitni rodzice tylko niszczą życie swoich dzieci, wpędzając ich w kompleksy gdy nie mogą sprostać wymaganiom a przecież w oczach każdego rodzica ich dziecko to ponad przeciętnie zdolny młody człowiek. Moim zdaniem lepszy był stary system.

 • plorg

  Oceniono 2 razy 0

  Durna socjalistyczna urawniłowka. Od zaranie dziejów jedne dzieci są zdolniejsze od drugich.
  Posyłać je do tej samej klasy to durnota! Słabi nie nadążają, zdolni się nudzą.
  I to ma być nowoczesny system edukacji 21 wieku???
  Zlikwidować MEN i sprywatyzować szkoły. Rodzice sami zdecydują kiedy dziecko posłać do szkoły.
  Precz z socjalizmem!

 • uutek

  Oceniono 1 raz -1

  Nie wiem po co to badanie - chyba że gazety kiepsko to opisują. Sześciolatki są jak najbardziej gotowe do nauki w szkole i świetnie sobie radza. Przy tej podstawie programowej jaka jest i je sli nauczyciel wybierze mądre podręczniki, szkoła jest o wiele ciekawsza od przedszkola i dzieciaki bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach. Wiem bo jestem ojcem sześciolatki ;)

 • laksmana

  Oceniono 12 razy 12

  Już sam obowiązek szkolny to dyskryminacja. A co z dziećmi, które w przyszłości chcą zostać rolnikiem, albo policjantem, albo politykiem?

 • xelene

  Oceniono 6 razy 6

  kogo to obchodzi.Przeciez chodzi o to zeby szybciej przestaly byc na utrzymaniu panstwa.

 • bo-gd

  Oceniono 5 razy 5

  czy to nie przypadkiem przyczyną dużej liczby fatalnych w skutkach różnych działań polityków w zakresie szeroko rozumianego prawodawstwa, w tym reformy oświaty, jest fatalna selekcja (tzw. wybory-gdzie głosujesz na partie a nie na człowieka). Przecież ci ludzie nie są badani, szczególnie przez psychologów (niektórzy powinni przez psychiatrów). Później dobierają sobie do rządu podobnych wykształciuchów i mamy co mamy, czyli wszechogarniającą degrengoladę społeczeństwa. O to zresztą "władcom" chodzi

 • oyate

  Oceniono 3 razy 3

  Pytam się ja jak to z państwowych pieniędzy??? Przecież każdy z rodziców na początku roku płacił za tak zwane badanie zdolności dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. Zapłaciłam i cisza , wyniki chyba też mu się należą ???

 • apache5

  Oceniono 13 razy 9

  Ha,ha,ha, to nie manipulacja :) ? A razem z głosowaniem o przeniesieniu Funduszu Kościelnego aby uniknąć publicznej dyskusji o nim - to farsa z demokracji i manipulacja w wykonaniu Rządu. Ściema statystyczna "dla dobra " rzekomo mas ( nie PO :)))).

 • adam1234-567

  Oceniono 9 razy -1

  NAJPIERW EUTANAZJA XXI WIEKU DZIĘKI JEDYNIE SŁUSZNEMU RZĄDOWI DONALDA T. W POSTACI SEGREGACJI SŁABSZYCH NIENARODZONYCH.
  TERAZ JESZCZE LEPIEJ POKAZALI PODEJŚCIE DO JUŻ NARODZONYCH --- NAJPIERW SEGREGACJA POPRZEZ ELIMINACJĘ SZKOLNĄ. A POTEM JESZCZE COŚ CIEKAWSZEGO WYMYŚLĄ ... NP. TO, ŻE ".... SĄ ZA STARZY ABY ICH LECZYĆ, BO LECZENIE DLA NICH JEST ZA DROGIE... , WIĘC NAJLEPIEJ "WYRŻNĄĆ TĘ WATACHĘ" BO I TAK JEST PRZECIWKO NASZEMU WODZOWI DONALDOWI T. ..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje