Skazany na trzy lata za udostępnienie filmu na Facebooku [WIDEO]

12.12.2012 23:19
Fragment filmu

Fragment filmu "Niewinność muzułmanów"

27-latek, oskarżony o opublikowanie fragmentów antyislamskiego filmu "Niewinność muzułmanów", został skazany za bluźnierstwo na trzy lata więzienia. Film wywołał we wrześniu gwałtowne protesty w krajach muzułmańskich.
Albertowi Saberowi za bluźnierstwo, obrazę religii i podżeganie do niepokojów groziło pięć lat więzienia. Oskarżony utrzymywał, że jest niewinny. Twierdził, że w czasie przesłuchań był pytany o wiarę i o to, czy "wierzy w Koran". Sąd w Kairze skazał go na trzy lata więzienia.

Tłum otoczył dom

Saber został aresztowany po donosie złożonym przez jego sąsiadów, że to on udostępnił na Facebooku amatorski film "Niewinność muzułmanów". Jego aresztowanie nastąpiło w gorącym okresie gwałtownych demonstracji przeciwko filmowi wyprodukowanemu w USA przez Kopta urodzonego w Egipcie, a mającego obywatelstwo amerykańskie. Tłum otoczył wówczas dom Sabera, domagając się jego śmierci i oskarżając o herezję, ateizm oraz promowanie filmu.

W listopadzie inny sąd w Egipcie skazał zaocznie siedmiu innych Koptów na śmierć za powiązania z filmem. Wśród nich był jego twórca Mark Basseley Youssef, który w listopadzie został skazany na rok więzienia przez sąd w Kalifornii za naruszenie warunków przedterminowego zwolnienia w innej sprawie. Członkowie ekipy pracującej przy filmie twierdzili, że zostali wprowadzeni w błąd co do charakteru projektu i sądzili, że biorą udział w filmie przygodowym.

50 ofiar zamieszek

Obie sprawy wpisują się, zdaniem obrońców praw człowieka, w kampanię ultrakonserwatywnych islamistów w Egipcie przeciwko swobodzie wypowiedzi. Wiele z ofiar tej kampanii to chrześcijanie, którzy stanowią ok. 10 proc. 85-milionowego Egiptu. Organizacja Amnesty International potępiła środowy wyrok i oświadczyła, że uważa "Sabera za więźnia sumienia". Wezwała do wypuszczenia skazanego na wolność i oddalenia wszelkich zarzutów.

13-minutowy niskobudżetowy film "Niewinność muzułmanów" wywołał w wielu krajach islamskich falę demonstracji, gdyż uznano tam, że obraża islam i Mahometa. W najgwałtowniejszych protestach w libijskim Bengazi zginęło we wrześniu czterech dyplomatów USA, w tym ambasador Stanów Zjednoczonych w Libii. W sumie w antyamerykańskich protestach śmierć poniosło ponad 50 osób.Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • madogz

  0

  To dowodzi jednemu, ci islamiści w turbanach i białych prześcieradłach to postokroć idioci :)

 • kot789

  0

  Szariat. Wkrótce w Europie.

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  @ pestycyd
  jak już wytarłeś sobie buzie ze śliny
  to zauważ ze to jest pikuś w porównaniu do III RP
  gdzie za rzut żarówkami katolicki prokurator żąda 10 lat

 • pestycyd

  Oceniono 4 razy 2

  ISLAM - To tylko zwykłe uwstecznienie umysłowe, spowodowane uwarunkowaniem kulturowym. W stopniu większym niż katolicyzm. ISLAM jest degradacją indywidualizmu i zepchnięciem jednostki do roli ogniwa w bezkształtnej masie wywierającej nieustanną presję oraz kontrolującej życie prywatne. Dorastanie w tej subkulturze powoduje wyłączanie się empatii oraz skupianie się na tym co powiedzą inni. ISLAM może być skrajnie nie bezpieczny w przypadkach, kiedy dochodzi do konfrontacji między religijnej oraz zetknięcia z osobami nie wyznającymi żadnej religii. Nie do pomyślenia jest dla nich to że ktoś może nie wierzyć w bajki chorego na umyślę proroka mohameta. Do tego spożywają wyłącznie mięso bestialsko mordowanych zwierząt.

 • 54bodek

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawy jestem bardzo, kiedy wreszcie szerzyciele demokracji przyznają że cała ta arabska wiosna, i usunięcie dyktatorów, to była bardzo gruba pomyłka.
  Ta muzułmańska hołota musi być krótko za pysk trzymana. w Islamie nie ma miejsca na prawa, człowieka czy demokrację.
  -----------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/2012/09/islam-religia-pokoju.html

 • yarrrr

  Oceniono 4 razy 0

  Prymitywy pod władaniem chorej religii. Głupi fanatycy.
  Ale i tak, uważam, mają prawo do wolności. Jak każdy.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 8 razy 6

  Niech się cieszy że jeszcze nie ma kary śmierci za bluźnierstwo - za to samo w Arabii Saudyjskiej by go stracili.

 • bardzouparty

  Oceniono 11 razy 5

  Czy Amnesty International i inni "obrońcy praw człowieka" zażądają wypuszczenia na wolność również tego gościa, który na Jasnej Górze próbował Czarną Madonnę ochlapać czarną farbą?
  Jednego Boga można obrażać.
  Drugiego Boga nie można obrażać.
  To ci dopiero "obrońcy praw człowieka".
  Tyrania chrześcijańska lepsza od tyranii islamskiej?

 • irasiad69

  Oceniono 24 razy 12

  a u nich w wiadomosciach ku przestrodze podają, jak to w takim quasi-demokratycznym, egzotycznym kraju jak Polska skazują za obrazę uczuć religijnych, za gadanie o biblii inaczej niż tylko w religijnym uniesieniu, o groźbie dziesięcioletniego więzienia za próbę zabójstwa przy pomocy farby pewnej żydówki nabazgranej na płótnie dawno temu, o gigantycznych pomnikach pewnego Żyda tudzież polskiego chomeiniego wojtyły, a także o przekrętach, jakie bractwo katolickie robi z każdą partią, żeby kontynuować 1000-sciącletnią tradycję okradania poddanych,itd. itd. itd...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje