Skazany na trzy lata za udostępnienie filmu na Facebooku [WIDEO]

12.12.2012 23:19
Fragment filmu

Fragment filmu "Niewinność muzułmanów"

27-latek, oskarżony o opublikowanie fragmentów antyislamskiego filmu "Niewinność muzułmanów", został skazany za bluźnierstwo na trzy lata więzienia. Film wywołał we wrześniu gwałtowne protesty w krajach muzułmańskich.
Albertowi Saberowi za bluźnierstwo, obrazę religii i podżeganie do niepokojów groziło pięć lat więzienia. Oskarżony utrzymywał, że jest niewinny. Twierdził, że w czasie przesłuchań był pytany o wiarę i o to, czy "wierzy w Koran". Sąd w Kairze skazał go na trzy lata więzienia.

Tłum otoczył dom

Saber został aresztowany po donosie złożonym przez jego sąsiadów, że to on udostępnił na Facebooku amatorski film "Niewinność muzułmanów". Jego aresztowanie nastąpiło w gorącym okresie gwałtownych demonstracji przeciwko filmowi wyprodukowanemu w USA przez Kopta urodzonego w Egipcie, a mającego obywatelstwo amerykańskie. Tłum otoczył wówczas dom Sabera, domagając się jego śmierci i oskarżając o herezję, ateizm oraz promowanie filmu.

W listopadzie inny sąd w Egipcie skazał zaocznie siedmiu innych Koptów na śmierć za powiązania z filmem. Wśród nich był jego twórca Mark Basseley Youssef, który w listopadzie został skazany na rok więzienia przez sąd w Kalifornii za naruszenie warunków przedterminowego zwolnienia w innej sprawie. Członkowie ekipy pracującej przy filmie twierdzili, że zostali wprowadzeni w błąd co do charakteru projektu i sądzili, że biorą udział w filmie przygodowym.

50 ofiar zamieszek

Obie sprawy wpisują się, zdaniem obrońców praw człowieka, w kampanię ultrakonserwatywnych islamistów w Egipcie przeciwko swobodzie wypowiedzi. Wiele z ofiar tej kampanii to chrześcijanie, którzy stanowią ok. 10 proc. 85-milionowego Egiptu. Organizacja Amnesty International potępiła środowy wyrok i oświadczyła, że uważa "Sabera za więźnia sumienia". Wezwała do wypuszczenia skazanego na wolność i oddalenia wszelkich zarzutów.

13-minutowy niskobudżetowy film "Niewinność muzułmanów" wywołał w wielu krajach islamskich falę demonstracji, gdyż uznano tam, że obraża islam i Mahometa. W najgwałtowniejszych protestach w libijskim Bengazi zginęło we wrześniu czterech dyplomatów USA, w tym ambasador Stanów Zjednoczonych w Libii. W sumie w antyamerykańskich protestach śmierć poniosło ponad 50 osób.Zobacz także
Komentarze (25)
Skazany na trzy lata za udostępnienie filmu na Facebooku [WIDEO]
Zaloguj się
 • kambion

  Oceniono 44 razy 36

  Ciekawe czemu teraz milczą głąby które niedawno wierzyły w to że tzw. "wiosna arabska" zamieni dzikusów religijnych w tolerancyjnych demokratów tylko dlatego że nauczyli się skrzykiwać przez facebooka czy twittera.

  W Egipcie i Libii już teraz tęsknią za dawnymi "reżimami", a u nich będzie tylko gorzej.

 • g4l4g0

  Oceniono 30 razy 24

  "27-latek, oskarżony o opublikowanie fragmentów antyislamskiego filmu "Niewinność muzułmanów", został skazany za bluźnierstwo na trzy lata więzienia."

  Nos zachował... Cycków nie ma więc, nie ma się o co martwić. Jakoś nie słyszałem, by obcinali penisy. Kobety mają tam wyjątkowo przerąbane. Religia drapieżników.

 • albin11

  Oceniono 32 razy 24

  gdyby zyl kaddafi, gdyby nie demokratyczna rewolucja, nie byloby manifestacji ani ofiar wsrod dyplomatow amerykanskich. demokracja ma swoja cene, tylko czy warto bylo za taka zaplacic?

 • iku1

  Oceniono 18 razy 14

  tak islamiści wychowują wymiar sprawiedliwości w demokracjach

 • 4sh

  Oceniono 23 razy 13

  za antychrześcijańskie rozdają nagrody...

 • irasiad69

  Oceniono 24 razy 12

  a u nich w wiadomosciach ku przestrodze podają, jak to w takim quasi-demokratycznym, egzotycznym kraju jak Polska skazują za obrazę uczuć religijnych, za gadanie o biblii inaczej niż tylko w religijnym uniesieniu, o groźbie dziesięcioletniego więzienia za próbę zabójstwa przy pomocy farby pewnej żydówki nabazgranej na płótnie dawno temu, o gigantycznych pomnikach pewnego Żyda tudzież polskiego chomeiniego wojtyły, a także o przekrętach, jakie bractwo katolickie robi z każdą partią, żeby kontynuować 1000-sciącletnią tradycję okradania poddanych,itd. itd. itd...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 8 razy 8

  Natomiast Saudowie wysyłają najgorszych przestępców ze swoich więzień, np. morderców, by walczyli z władzami Syrii jako "rebelianci":
  nsnbc.wordpress.com/2012/12/10/saudi-arabia-commits-war-crime-by-forced-use-of-prisoners-in-syria-insurgency/

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 8 razy 6

  Niech się cieszy że jeszcze nie ma kary śmierci za bluźnierstwo - za to samo w Arabii Saudyjskiej by go stracili.

 • bardzouparty

  Oceniono 11 razy 5

  Czy Amnesty International i inni "obrońcy praw człowieka" zażądają wypuszczenia na wolność również tego gościa, który na Jasnej Górze próbował Czarną Madonnę ochlapać czarną farbą?
  Jednego Boga można obrażać.
  Drugiego Boga nie można obrażać.
  To ci dopiero "obrońcy praw człowieka".
  Tyrania chrześcijańska lepsza od tyranii islamskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje