Wielka akcja policji przeciwko Deutsche Bankowi. Pracownicy podejrzani o pranie brudnych pieniędzy

Przeszukania i aresztowania w największym niemieckim banku - Deutsche Bank. Ponad 20 pracowników podejrzanych jest o pranie brudnych pieniędzy, przestępstwa podatkowe i utrudnianie śledztwa. Do biur banku w całych Niemczech weszło kilkuset funkcjonariuszy policji kryminalnej i skarbowej. Prokuratura wydała pięć nakazów aresztowania.
Rewizji w centrali dokonano w związku z toczącym się śledztwem ws. byłego pracownika Deutsche Banku, który handlował prawami do emisji CO2 i dokonał przy tym oszustw w zakresie podatku VAT. Przy okazji doszło jednak do wyłudzenia podatku. Sześć osób niezwiązanych z bankiem zostało już skazanych. Teraz podejrzenia padły na ponad 20 pracowników, którym zarzucono pranie brudnych pieniędzy i utrudnianie śledztwa.

To nie pierwsze rewizje w biurach Deutsche Banku w związku z tą sprawą. Policja przeszukiwała centralę banku już w 2010 roku. 500 funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Kryminalnego, organów śledczych władz skarbowych i Policji Federalnej przeszukało ponadto mieszkania i biura w Berlinie i Düsseldorfie - poinformowała Prokuratura Generalna we Frankfurcie nad Menem.

Niemiecki fiskus oszukany na setki milionów euro

Władze śledcze prowadzą dochodzenie w sprawie poważnych oszustw w zakresie podatku VAT, prania brudnych pieniędzy i utrudniania śledztwa przeciwko 25 pracownikom Deutsche Banku. Podejrzani, handlując prawami do emisji zanieczyszczeń, oszukali niemieckiego fiskusa na setki milionów euro - twierdzi prokuratura. Według portalu Spiegel-Online śledztwem objęci są także prezes Deutsche Banku Jürgen Fitschen oraz członek zarządu Stefan Krause.

Śledztwo w Niemczech i za granicą wszczęto już na początku 2010 roku. Frankfurcka Prokuratura Generalna podejrzewa obecnie, że "pracownicy banku nie udostępnili władzom śledczym materiału dowodowego i nie złożyli doniesień ws. podejrzenia o popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy". Prokuratura wydała dla pięciu osób nakazy aresztowania. Podobno współpracowali z międzynarodowym gangiem.

Deutsche Bank kooperuje z władzami śledczymi

Deutsche Bank potwierdził, że "w związku z trwającym od wiosny 2010 roku dochodzeniem w sprawie pojedynczych osób frankfurcka prokuratura przeprowadziła dziś również rewizje w pomieszczeniach biurowych Deutsche Banku we Frankfurcie nad Menem" - podał przedstawiciel DB. Dodał, że jego instytucja "dalej w pełni kooperuje z władzami śledczymi".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Deutsche Bank ukrył 12 mld dol. straty?
 • Berlin. Protest przeciw cięciom: Tak dla solidarności i pracy, nie - dla surowej polityki "Niemcy przesypiają czas dobrobytu. Musimy się ostro wysilić"
Komentarze (26)
Wielka akcja policji przeciwko Deutsche Bankowi. Pracownicy podejrzani o pranie brudnych pieniędzy
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 59 razy 49

  "...handlował prawami do emisji CO2 i dokonał przy tym oszustw w zakresie podatku VAT."
  =================================================================
  Handel prawami do emisji CO2, to współczesna wersja średniowiecznego handlu relikwiami i odpustami. Cel również identyczny

 • 3jw60

  Oceniono 38 razy 36

  Banki jako instytucja zadufania/zaufania? publicznego korzystają z uproszczonych form egzekucji należności. Okazuje się, że system bankowo-finansowy jest wylęgarnią korupcji, nadużyć i przyczyną wielu nieszczęść szarych obywateli. Jak długo jeszcze banki bęą korzystały z przywilei na rynku?

 • szpon

  Oceniono 14 razy 10

  Ehehehe, zaczynają się masowe aresztowania. Strzeżcie się banksterzy i politycy.

 • bogdanor

  Oceniono 11 razy 7

  Za to lubię gazetę, bez hitów z satelity i kto ma jakie cycki i gdzie mieszka , ładnie streszczony interesujący nius. :)

 • alfredxy

  Oceniono 15 razy 5

  co to za sensacja????
  jeszcze lepszy przekręt to ten państwowy - ze sprzedażą emisji CO2.......

  halo, halo - kupię trochę emisji, tak ze 20 ton poproszę na wynos.......

 • szpon

  Oceniono 4 razy 4

  No ale banki są instytucją zaufania publicznego... www.ritholtz.com/blog/2012/07/are-big-banks-criminal-enterprises/

 • pismaki_klamia

  Oceniono 3 razy 3

  A HSBC już pisaliście, jak prali pieniądze z narkotyków, wspomagali terroryzm, ale nie zostali oskarżeni ponieważ "zawaliłby się cały system finansowy"?
  USA ! USA ! USA ! USA ! ...
  www.nytimes.com/2012/12/12/opinion/hsbc-too-big-to-indict.html?hp&_r=0
  "... Those findings echo those of a Congressional report, issued in July, which said that between 2001 and 2010, HSBC exposed the American “financial system to money laundering and terrorist financing risks.” Prosecutors and Congressional investigators were also alarmed by indications that senior HSBC officials might have been complicit in the illegal activity and that the bank did not tighten its lax controls against money laundering even after repeated urgings from federal officials.
  Yet government officials will argue that it is counterproductive to levy punishment so severe that a bank could be destroyed in the process...."

 • swedzi_mnie_palec

  Oceniono 7 razy 3

  Czy zarekwirowali pralki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje