PO wykiwała Ruch Palikota. Jedno głosowanie i 6 tys. poprawek w koszu

12.12.2012 16:54
Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski

Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Platforma Obywatelska złożyła jedną poprawkę do budżetu na przyszły rok, co sprawiło, że kilka tysięcy poprawek zgłoszonych przez Ruch Palikota jest bezprzedmiotowych. Według Ruchu posłowie PO złamali prawo, a o sprawie dowie się prokuratura. RP chciał przeznaczenia ponad 70 milionów złotych z Funduszu Kościelnego na dofinansowanie in vitro
Podczas drugiego czytania projektu przyszłorocznego budżetu Ruch Palikota zgłosił niemal sześć tysięcy poprawek przesuwających pieniądze z Funduszu Kościelnego na rezerwę celową związaną z finansowaniem zabiegów in vitro. Poprawki te trzeba byłoby poddać pod głosowanie. Gdyby Sejm nie przyjął poprawki PO, która przenosi niemal wszystkie środki Funduszu Kościelnego na rezerwę celową o nazwie "Fundusz Kościelny". Przyjęcie poprawki PO oznacza, że zamiast kilku tysięcy głosowań, odbędzie się "jedynie" 300.

Awantura o sejmowy regulamin

Poprawkę Platformy złożyła u wicemarszałka prowadzącego obrady Krystyna Skowrońska. Notatkę w tej sprawie odczytała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Wcześniej marszałek zarządziła 10-minutową przerwę w obradach i zwołała posiedzenie Konwentu Seniorów na wniosek Sławomira Kopycińskiego z Ruchu Palikota.

Składając wniosek o przerwę, poseł RP ocenił, że poprawka klubu PO została zgłoszona niezgodnie z regulaminem Sejmu. Według niego w tym przypadku PO "nie zawahała się posłużyć przestępstwem dla ratowania finansów Kościoła". Kopyciński dowodził, że poprawka została zgłoszona po zakończeniu drugiego czytania projektu przyszłorocznego budżetu.

Ruch Palikota zapowiedział, że poinformuje prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z tą poprawką. Z kolei posłowie PO zapewnili, że poprawkę złożyli zgodnie z regulaminem, a wobec posła Kopycińskiego podejmą "regulaminowy i sądowy tryb, ponieważ nadużył uprawnień, które przysługują posłowi".

Budżet na 2013 rok

Przyjęty przez rząd pod koniec września projekt budżetu na 2013 r. zakłada, że deficyt w przyszłym roku nie przekroczy 35 mld 565 mln 500 tys. zł; dochody wyniosą 299 mld 385 mln 300 tys. zł, a wydatki będą nie wyższe niż 334 mld 950 mln 800 tys. zł.

Rząd w projekcie założył, że w przyszłym roku polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,2 proc. PKB, a średnioroczna inflacja wyniesie 2,7 proc. Realny wzrost wynagrodzeń sięgnie 1,9 proc., a zatrudnienie wzrośnie o 0,2 proc.

Zobacz także
Komentarze (211)
PO wykiwała Ruch Palikota. Jedno głosowanie i 6 tys. poprawek w koszu
Zaloguj się
 • i-tyle

  Oceniono 429 razy 287

  "Platforma wykiwała Ruch Palikota."

  buahahahaha!

  PO wykiwło wielu swoich wyborców i robi sobie jaja z Polaków.

  ahahaha! Boki zrywać!

 • fjan

  Oceniono 294 razy 188

  No proszę, a PO miała nie klękać przed księżmi. Okazuje się że ona leży plackiem ze strachu przed klerem katolickim. Moje " gratulacje " wyborcom PO i Tuska oraz Kopacz. Panie Januszu, i tak będę na Was głosował.

 • atlas41

  Oceniono 225 razy 175

  Platforma po raz kolejny sama strzela sobie w noge, to pyrusowe zwyciestwo i przyjdzie im zaplacic za to w przyszlych wyborach.
  Fundusz Koscielny mial byc zlikwidowany i nie bylo mowy o zastepowaniu go czyms innym, to zapowiadal premier Donald Tusk i tego oczekuje wiekszosc polskiego spoleczenstwa, wymaga rowniez zdrowy rozsadek.
  W sytuacji kiedy mamy deficyt budzetowy a mamy go stale i kiedy min. finansow zapowiada na rok 2013 kolejny deficyt ponad 35 mld zl nielikwidowanie funduszu koscielnego wydaje sie dzialaniem totalnie nieodpowiedzialnym i nieracjonalnym.
  Pieniadze ktore ida dzisiaj na fundusz koscielny a wiec 95 mln powinny pojsc jesli nie na in vitro to na podniesienie np. bardzo niskich emerytow dla ludzi ktorzy w przciwienstwie do koscielnych na nie zapracowali i placili przez cale zycie podatki.
  To wielki wstyd ze jest tak jak.

 • zly_podatnik

  Oceniono 186 razy 128

  Czyli kaczyński ma rację, Polska nie jest niepodległa, leży plackiem...ale przed watykanem. Dziękujemy platformo...będziemy pamiętać!

 • wieguz

  Oceniono 224 razy 116

  Przecież to już nie pierwszy raz został złamany regulamin Sejmu jak chociażby niezgodne z regulaminem zawieszenie skrzyżowanych patyków w sali posiedzeń! I co i g..o! Ta arogancka ekipa jak i poprzednie ma gdzieś prawo i regulaminy. Wychodzą z założenia, że dotyczą one innych a nie ich "Przewodniej Siły Narodu Watykańskiego" dążącej po trupach Polaków do tego, aby Watykan rósł w siłę a jego funkcjonariuszom i pachołkom żyło się dostatniej!
  A o to jak za zgodą tego marionetkowego rządu Kościół okrada Polskę:
  www.youtube.com

 • aietes

  Oceniono 154 razy 114

  PO to partia tchórzy, cwaniaków bez moralnego kręgosłupa i godności.
  Okazuje się, że kryzysu nie ma, skoro można wciąż pieniędzmi podatników dofinansowywać kościół, który na tych podatników pluje.
  W Polsce panuje ochlokracja, nie demokracja.

 • gadzina_polska

  Oceniono 149 razy 109

  Platforma Watykańska nigdy nie namówi mnie na oddanie na nią głosu w wyborach.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 31 razy 31

  I to posunięcie Platfusów jasno pokazało że PO to taki PIS light. Myślę że z powodzeniem zaminili by się miejscami i specjalnej róznicy by nie było. A myślicie dlaczego PO nie sciga Kaczki? Bo wiadomo jest ze lepiej gonic króliczka. To taka gra pozorów na która daja sie nabierać wyborcy. Żadnych qrwa POPISÓW!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje