PO wykiwała Ruch Palikota. Jedno głosowanie i 6 tys. poprawek w koszu

12.12.2012 16:54
Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski

Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Platforma Obywatelska złożyła jedną poprawkę do budżetu na przyszły rok, co sprawiło, że kilka tysięcy poprawek zgłoszonych przez Ruch Palikota jest bezprzedmiotowych. Według Ruchu posłowie PO złamali prawo, a o sprawie dowie się prokuratura. RP chciał przeznaczenia ponad 70 milionów złotych z Funduszu Kościelnego na dofinansowanie in vitro
Podczas drugiego czytania projektu przyszłorocznego budżetu Ruch Palikota zgłosił niemal sześć tysięcy poprawek przesuwających pieniądze z Funduszu Kościelnego na rezerwę celową związaną z finansowaniem zabiegów in vitro. Poprawki te trzeba byłoby poddać pod głosowanie. Gdyby Sejm nie przyjął poprawki PO, która przenosi niemal wszystkie środki Funduszu Kościelnego na rezerwę celową o nazwie "Fundusz Kościelny". Przyjęcie poprawki PO oznacza, że zamiast kilku tysięcy głosowań, odbędzie się "jedynie" 300.

Awantura o sejmowy regulamin

Poprawkę Platformy złożyła u wicemarszałka prowadzącego obrady Krystyna Skowrońska. Notatkę w tej sprawie odczytała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Wcześniej marszałek zarządziła 10-minutową przerwę w obradach i zwołała posiedzenie Konwentu Seniorów na wniosek Sławomira Kopycińskiego z Ruchu Palikota.

Składając wniosek o przerwę, poseł RP ocenił, że poprawka klubu PO została zgłoszona niezgodnie z regulaminem Sejmu. Według niego w tym przypadku PO "nie zawahała się posłużyć przestępstwem dla ratowania finansów Kościoła". Kopyciński dowodził, że poprawka została zgłoszona po zakończeniu drugiego czytania projektu przyszłorocznego budżetu.

Ruch Palikota zapowiedział, że poinformuje prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z tą poprawką. Z kolei posłowie PO zapewnili, że poprawkę złożyli zgodnie z regulaminem, a wobec posła Kopycińskiego podejmą "regulaminowy i sądowy tryb, ponieważ nadużył uprawnień, które przysługują posłowi".

Budżet na 2013 rok

Przyjęty przez rząd pod koniec września projekt budżetu na 2013 r. zakłada, że deficyt w przyszłym roku nie przekroczy 35 mld 565 mln 500 tys. zł; dochody wyniosą 299 mld 385 mln 300 tys. zł, a wydatki będą nie wyższe niż 334 mld 950 mln 800 tys. zł.

Rząd w projekcie założył, że w przyszłym roku polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie 2,2 proc. PKB, a średnioroczna inflacja wyniesie 2,7 proc. Realny wzrost wynagrodzeń sięgnie 1,9 proc., a zatrudnienie wzrośnie o 0,2 proc.

Zobacz także
Komentarze (211)
Zaloguj się
 • pszad

  Oceniono 6 razy -2

  Ruch Palikota pokazał ,że w paranoi dorównuje PiS-owi. A mieli być merytoryczni i zajmować się prawdziwymi problemami. Nie jestem wierzący, ale jakoś mi nie przeszkadza,że państwo wspiera kościół w kraju, w którym jest większość katolików. Nie lubię też jak się ich wyzywa od katoli i czarnej mafii. Ludzie szanujmy się nawzajem.

 • fjan

  Oceniono 7 razy 5

  Tusk uważa że wyborcy podczas wyborów już zapomną. Nie zapomną, bedą pamiętać jak naród został wykiwany przez PO i PiS.

 • czemi20

  Oceniono 10 razy 4

  Po raz drugi zakpili sobie z wyborców. Jeszcze Jarosław z Donaldem rzucą się sobie w ramiona. Dla dobra Kościoła Katolickiego i partyjnych interesików sprzedała PO swoich zwolenników. DZIĘKUJEMY,DZIĘKUJEMY !!

 • zgr-edo

  Oceniono 10 razy 4

  PO nie wykiwała Palikota , ale Polaków. Watykańscy kolaboranci niczym dawni członkowie PZPR, w d.pie mają społeczeństwo. Policzymy się na wyborach, a może jeszcze wcześniej.

 • fjan

  Oceniono 10 razy 6

  Wyborco, pamiętaj o tym przed wyborem na następną kadencję kto bez mydła wpychał się pod sutannę. Obłudna i zakłamana PO razem z pisem.

 • gburiaifuria

  Oceniono 9 razy 5

  PO faktycznie wykiwala RP, ale nie Ruch Palikota, tylko Rzecz Pospolita.......i jak widac switnie sie z tym czuje. Jeszcze jeden kop Polsce w zad i w ryj i w zad i w ryj, oto cala polityka PO.

 • i-roxy

  Oceniono 10 razy 6

  PO, partia tchórzy, wykiwała Polskę i leży plackiem przed czarnymi. A obiecywali:nowoczesność, postęp, gonienie Europy. Z kim? Sikorskim z Opus Dei? Rostowskim z Zakonu Maltańskiego? Jak im się tak bardzo ciemnogród podoba, to niech się przeniosą z rodzinkami z UK do Polski.

 • lblblblb

  Oceniono 12 razy 8

  Do Donalda Tuska!
  Byłem kiedyś wiernym wyborcą PO.
  Ufałem Wam i wierzyłem.
  Teraz mogę Ci tylko powiedzieć:
  MIAŁEŚ CHAMIE ZŁOTY RÓG!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje