Orlika znad Biebrzy zestrzelono w Czarnogórze. "Myślałem, że ma aparaturę szpiegowską"

12.12.2012 12:14
Orlik

Orlik (Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja G)

- Jeden z 17 obserwowanych przez polskich naukowców rzadkich ptaków - orlików grubodziobych, nazwany przez ornitologów "Bruzda", został zestrzelony w Czarnogórze, gdzie zimował.
"Bruzda" nosił nadajnik od połowy czerwca 2012 roku. Realizatorzy projektu ochrony orlików grubodziobych podkreślają, że był to najsilniejszy samiec żyjący nad Biebrzą. - To prawdziwy twardziel. W sezonie 2012 okupował najdzikszy i największy rewir Biebrzy spośród wszystkich obserwowanych przez nas samców - powiedziała Anna Pilarska ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie.

Prywatna posesja należąca do dyrektora parku

Na początku grudnia naukowcy realizujący projekt zorientowali się, że informacje o zimowej lokalizacji orlika są "podejrzane". W zbyt krótkim czasie ptak przemieścił się z bagien w Parku Narodowym Jezioro Szkoderskie na tereny miejskie w Podgoricy i do miejscowości Mataguzi.

Ornitolodzy zwrócili się o pomoc do Centrum Badań i Ochrony Ptaków Czarnogóry w celu zlokalizowania miejsca wskazywanego przez nadajnik. Okazało się, że była to prywatna posesja należąca do dyrektora Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie.

Jak relacjonowała Pilarska, dyrektor oświadczył, że poranionego ptaka przyniósł mu myśliwy. Jednak zamiast udzielić mu pomocy, dyrektor zawiadomił policję, bo nadajnik na grzebiecie "Bruzdy" wywołał skojarzenia o szpiegostwo. Ornitologom trudno jednak uwierzyć, że dyrektor parku narodowego, jako osoba zajmująca się ochroną przyrody, nie miał pojęcia, że nadajnik ma związek z badaniami naukowymi. Sprawa jest wyjaśniana. "Bruzda" - co potwierdziły przeprowadzone w Czarnogórze badania rtg. - został zestrzelony z broni myśliwskiej.

Projekt za 1,4 mln euro

Ornitolodzy oceniają, że to "silny cios dla nielicznej europejskiej populacji orlika grubodziobego". "Ochrona orlików grubodziobych i innych ptaków migrujących to nie tylko praca i działania ochronne na ich terenach lęgowych. Chroniąc ptaki w Polsce, musimy pamiętać też o ich ochronie na trasach wędrówek. Szczególnie niebezpieczne są tutaj Cypr, Malta, Grecja, Francja czy Włochy. W krajach tych strzelanie do ptaków wędrownych jest niestety wciąż popularną rozrywką" - ubolewa Pilarska.

Projekt "Orlik, ptak, jakich mało" realizują: Stowarzyszenie Ptaki Polskie, Komitet Ochrony oraz Biebrzański Park Narodowy. Jego celem jest wypracowanie krajowego planu ochrony orlików grubodziobych. Lekkie nadajniki ma w bieżącym sezonie 17 orlików. Informacje zbierane w ten sposób mają pokazać naukowcom trasy wędrówek tych ptaków i pozwolić lepiej poznać gatunek.

Projekt potrwa do 2013 r. UE z programu Life przeznaczyła na projekt 1,4 mln euro, ponad 400 tys. euro pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kotlina Biebrzańska to ostoja orlików grubodziobych. Występuje tam ok. 15-17 par tych ptaków, z czego zdecydowana większość na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Polska populacja stanowi połowę całej populacji orlika grubodziobego w krajach UE.

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • slmako

  Oceniono 1 raz 1

  ukarac glupola. Co w lesie jest do szpiegowania ? sarny ??
  Skandal

 • yarrrr

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego do ch.ry dyrektor Parku Narodowego Jezioro Szkoderskie tak obawia się szpiegostwa? Co oni tam robią? PARANOJA?

  Tego idiotę za zabicie ptaka powinni na jajach powiesić.

 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 1 raz 1

  co zrobic...

  sheep shaggers....

 • aide5

  0

  moze podac sobie reke z obecnym prezydentem

 • rainbow.warrior

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli w Parku Narodowym się poluje to widać że Park Narodowy Jezioro Szkoderskie w praktyce nie istnieje a jego dyrektor to ignorant.

 • belferbiolog

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety, ale południowcy to kacapy...

 • hanys59

  Oceniono 2 razy 2

  Wszyscy myśliwi to imbectle, szczególnie myśliwi - dyrektorzy, a już najbardziej ci z montenegro.

 • nolina

  Oceniono 3 razy 3

  Po pobycie w tym pięknym kraju i poznaniu paru autochtonów w ogóle mnie to nie dziwi.

 • niewiecki

  0

  mentalnie są podobni do ku... co daje za darmo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje