Korea Północna wystrzeliła rakietę pomimo międzynarodowego sprzeciwu

12.12.2012 06:06

Fot. LEE JAE-WON REUTERS

- Korea Północna wystrzeliła rano rakietę dalekiego zasięgu. Według północnokoreańskiej agencji KCNA próba przebiegła pomyślnie i wyniesiony przez rakietę satelita wszedł na orbitę. Fragmenty rakiety spadły do morza u wybrzeży Japonii, Filipin i Półwyspu Koreańskiego.
Rakietę Unha-3 odpalono mimo protestów społeczności międzynarodowej, która podejrzewa, że była to w istocie próba z pociskiem balistycznym, który w przyszłości może przenosić głowice nuklearne.

Jak informują źródła japońskie i południowokoreańskie, start nastąpił na krótko przed godz. 10 rano w środę czasu miejscowego (2 nad ranem w środę czasu polskiego). Po 12 minutach lotu rakieta przeleciała nad japońską wyspą Okinawa. Władze japońskie nie podjęły próby jej zestrzelenia.

Stopnie rakiety spadły do morza

Według japońskiej telewizji NHK i południowokoreańskiej agencji Yonhap stopnie rakiety spadły w wyznaczonych rejonach do morza.

Była to już druga próba rakietowa przeprowadzona przez Koreę Północną w tym roku. Poprzednia, dokonana w kwietniu, zakończyła się niepowodzeniem. Według Reutera od tego czasu rakietę Unha-3 poddano przeglądom i modyfikacjom.

Rządy Korei Południowej i Japonii ostro potępiły północnokoreański test i zwołały narady na najwyższym szczeblu poświęcone omówieniu konsekwencji północnokoreańskiej próby.

Rozbudowa potencjału nuklearnego

Rząd Japonii oświadczył, że odpalenie północnokoreańskiej rakiety "jest nie do zaakceptowania", i zapowiedział, że zwróci się o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według źródeł dyplomatycznych w nowojorskiej siedzibie ONZ konsultacje w tej sprawie rozpoczną się w środę rano. Przedstawiciel rządu USA oświadczył, że Waszyngton "monitoruje sytuację" i wyda oficjalne oświadczenie w terminie późniejszym.

Nowy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zapowiadał, że będzie rozbudowywał potencjał nuklearny, jeśli Waszyngton nie zrezygnuje z "wrogiej polityki" wobec jego kraju.

Zobacz także
Komentarze (79)
Korea Północna wystrzeliła rakietę pomimo międzynarodowego sprzeciwu
Zaloguj się
 • nygga

  Oceniono 104 razy 72

  a ja na Sylwestra odpalę więcej rakiet niż korea.....

 • niegrzecznymisiek

  Oceniono 77 razy 59

  "Przedstawiciel rządu USA oświadczył, że Waszyngton monitoruje sytuację" - uff to całe szczęście, kamień z serca.

 • kchc

  Oceniono 82 razy 58

  Latająca Korea: "Korea Północna wystrzeliła rakietę. Przeleciała nad Japonią."

 • roger45

  Oceniono 54 razy 28

  W Polsce umiemy tylko rozwozic lub skladac towar zagraniczny. A zacofana Korea i Iran potrafia rakiete w kosmos wyslac.
  Wiec w Polsce nawet jakby wszyscy uczeni, licencjaci zarzadzania i politechnik, i mysliciele sie zebrali to najwyzej mogliby udzielic wywiadu w TVN, ale nic by nie skontruowali

 • grzegozrz

  Oceniono 44 razy 26

  Ha! Przypominaja sie dawne czasy. Pamietam ten styl pisania artykulow. To sie nazywalo "propaganda".

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 38 razy 18

  Zapamiętajcie! Tylko Jankesom i Żydom wolno wystrzeliwać rakiety. No i jeszcze UE, bo to ciepłe kluchy, oraz Rosji i Chinom, bo oni mogą przypie...ć w nas bombami atomowymi, więc się nie będziemy stawiać. Ale reszta, gdyby próbowała, to terroryści. Będzie "uderzenie wyprzedzające".

  A ja zawsze będę podziwiać najpiękniejsze "uderzenie wyprzedzające" w historii wojaczki - 11 września 2001.

 • kornel-1

  Oceniono 17 razy 15

  Agencja Xinhua napisała:
  "Like other nations, the DPRK has the right to conduct peaceful exploration of the outer space. "

  Każdy to może sprawdzić:
  english.cri.cn/6966/2012/12/12/2361s737971.htm

 • c27-a

  Oceniono 59 razy 15

  Niesłuszna Korea wystrzeliła niesłuszną rakietę. Słuszny wrzask się podniósł i słuszne oburzenie się niesie. Maszynka propagandowa pracuje na pełnych obrotach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje