Korea Północna wystrzeliła rakietę pomimo międzynarodowego sprzeciwu

12.12.2012 06:06

Fot. LEE JAE-WON REUTERS

- Korea Północna wystrzeliła rano rakietę dalekiego zasięgu. Według północnokoreańskiej agencji KCNA próba przebiegła pomyślnie i wyniesiony przez rakietę satelita wszedł na orbitę. Fragmenty rakiety spadły do morza u wybrzeży Japonii, Filipin i Półwyspu Koreańskiego.
Rakietę Unha-3 odpalono mimo protestów społeczności międzynarodowej, która podejrzewa, że była to w istocie próba z pociskiem balistycznym, który w przyszłości może przenosić głowice nuklearne.

Jak informują źródła japońskie i południowokoreańskie, start nastąpił na krótko przed godz. 10 rano w środę czasu miejscowego (2 nad ranem w środę czasu polskiego). Po 12 minutach lotu rakieta przeleciała nad japońską wyspą Okinawa. Władze japońskie nie podjęły próby jej zestrzelenia.

Stopnie rakiety spadły do morza

Według japońskiej telewizji NHK i południowokoreańskiej agencji Yonhap stopnie rakiety spadły w wyznaczonych rejonach do morza.

Była to już druga próba rakietowa przeprowadzona przez Koreę Północną w tym roku. Poprzednia, dokonana w kwietniu, zakończyła się niepowodzeniem. Według Reutera od tego czasu rakietę Unha-3 poddano przeglądom i modyfikacjom.

Rządy Korei Południowej i Japonii ostro potępiły północnokoreański test i zwołały narady na najwyższym szczeblu poświęcone omówieniu konsekwencji północnokoreańskiej próby.

Rozbudowa potencjału nuklearnego

Rząd Japonii oświadczył, że odpalenie północnokoreańskiej rakiety "jest nie do zaakceptowania", i zapowiedział, że zwróci się o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według źródeł dyplomatycznych w nowojorskiej siedzibie ONZ konsultacje w tej sprawie rozpoczną się w środę rano. Przedstawiciel rządu USA oświadczył, że Waszyngton "monitoruje sytuację" i wyda oficjalne oświadczenie w terminie późniejszym.

Nowy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zapowiadał, że będzie rozbudowywał potencjał nuklearny, jeśli Waszyngton nie zrezygnuje z "wrogiej polityki" wobec jego kraju.

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje