Korea Północna wystrzeliła rakietę pomimo międzynarodowego sprzeciwu

12.12.2012 06:06

Fot. LEE JAE-WON REUTERS

- Korea Północna wystrzeliła rano rakietę dalekiego zasięgu. Według północnokoreańskiej agencji KCNA próba przebiegła pomyślnie i wyniesiony przez rakietę satelita wszedł na orbitę. Fragmenty rakiety spadły do morza u wybrzeży Japonii, Filipin i Półwyspu Koreańskiego.
Rakietę Unha-3 odpalono mimo protestów społeczności międzynarodowej, która podejrzewa, że była to w istocie próba z pociskiem balistycznym, który w przyszłości może przenosić głowice nuklearne.

Jak informują źródła japońskie i południowokoreańskie, start nastąpił na krótko przed godz. 10 rano w środę czasu miejscowego (2 nad ranem w środę czasu polskiego). Po 12 minutach lotu rakieta przeleciała nad japońską wyspą Okinawa. Władze japońskie nie podjęły próby jej zestrzelenia.

Stopnie rakiety spadły do morza

Według japońskiej telewizji NHK i południowokoreańskiej agencji Yonhap stopnie rakiety spadły w wyznaczonych rejonach do morza.

Była to już druga próba rakietowa przeprowadzona przez Koreę Północną w tym roku. Poprzednia, dokonana w kwietniu, zakończyła się niepowodzeniem. Według Reutera od tego czasu rakietę Unha-3 poddano przeglądom i modyfikacjom.

Rządy Korei Południowej i Japonii ostro potępiły północnokoreański test i zwołały narady na najwyższym szczeblu poświęcone omówieniu konsekwencji północnokoreańskiej próby.

Rozbudowa potencjału nuklearnego

Rząd Japonii oświadczył, że odpalenie północnokoreańskiej rakiety "jest nie do zaakceptowania", i zapowiedział, że zwróci się o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według źródeł dyplomatycznych w nowojorskiej siedzibie ONZ konsultacje w tej sprawie rozpoczną się w środę rano. Przedstawiciel rządu USA oświadczył, że Waszyngton "monitoruje sytuację" i wyda oficjalne oświadczenie w terminie późniejszym.

Nowy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zapowiadał, że będzie rozbudowywał potencjał nuklearny, jeśli Waszyngton nie zrezygnuje z "wrogiej polityki" wobec jego kraju.

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • w.o.z.w

  0

  jakoś nie widzę żeby w odpowiedzi na rakietę, która mogła być atomowa, ktoś wystrzelił swoją. Ani wielka rosja ani wielkie stany, ani japonia, ani chiny, ani indie ani iran, ani inne kraje terrorystyczne nie zaragowały.

 • aprox99

  Oceniono 1 raz 1

  Jak amerykanie weszli do afganistanu też się świat sprzeciwiał.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 2 razy 0

  Ci co walczą o demokrację, powinni walczyć też o demokrację w stosunkach międzynarodowych - wolno Rosji, USA odpalać rakiety - wolno i Korei Płn. !

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy 0

  W KRLD też jest jakiś michnik który będzie twierdził że to była rakieta do przenoszenia ładunków miłości i socjalizmu, wszyscy u nich jedzą kawior i popijają szampanem a Kim-warchlaczek to najukochańszy i najlepszy przywódca pod słońcem.

 • zenblue1

  Oceniono 3 razy 1

  Może Koreańczycy odkupili ją od Brunona ? A tak poważnie--skąd to oburzenie,rakiety i atom w ostatnich latach wybudowali sobie Pakistan ,Indie i Izrael,kto protestował ???

 • frank1947

  0

  Duza musiala byc ta rakieta skoro cala Korea Polnocna przeleciala nad Japonia i Japonie ja nie zasterzelila... to by byla checa ..to Japonia musi miec wieksza rakiete bo i ma wiecej obywateli. A wyobrazmy sobie wielkosc Chinskiej rakiety ....

 • cyniczne_oko

  Oceniono 7 razy 5

  Wszystkie poranne komentarze usunięte, m in. mój. Napiszę go więc ponownie:

  "wbrew rezolucji rady bezpieczeństwa ONZ" - najpierw wyjaśnijmy sobie co to jest rada bezpieczeństwa. To pięc supermocarstw nuklearnych które działają na rzecz utrzymania swojej supremacji + jeden kraj losowo wybrany z członków ONZ. Jego glos w radzie jest traktowany mniej więcej jak pies ujadający za oknem kiedy poważni gracze rozgrywają swojego pokera. Przy pomocy pseudoprawnych rezolucji wymuszają na innych krajach by pozostawały bezbronne wobec ich broni masowego rażenia. Śmieszne jest, że rezolucje ONZ, czyli WSZYSTKICH krajów a nie tylko tych kilku hegemonów, np. w sprawie działań Izraela na terenach Palestyny są całkowicie ignorowane.

  Jak widać taki komentarz na forum był zbyt bolesny dla agorskiej canzury. Nie potępiał Korei Płn, nie wychwalał kroków przeciw niej, pokazywał zakłamanie poliyki światowej.

 • zupagrochowa1

  Oceniono 1 raz 1

  "Nad naszą wsią przeleciał meteoryt..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje