Minister Kosiniak-Kamysz: Bezrobocie młodych to bomba z opóźnionym zapłonem

- Kraje o niskim bezrobociu młodych łączą naukę z praktykami u pracodawców. U nas aż 39 proc. absolwentów nie pracuje w zawodzie - mówi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Agatą Nowakowską i Dominiką Wielowieyską
- Bezrobocie w młodym wieku jest bombą z opóźnionym zapłonem. Takie osoby są później częściej bezrobotne, rzadziej awansują i gorzej zarabiają. Nie możemy do tego dopuścić. Komisja Europejska chce, by w ciągu czterech miesięcy od zarejestrowania się w urzędzie pracy młody człowiek dostawał ofertę pracy, stażu lub szkolenia - dodaje w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" minister Kosiniak-Kamysz.

Staże dla bezrobotnych są potrzebne

Jego zdaniem warto jest organizować staże dla bezrobotnych, bo taki system sprawdza się na całym świecie. W Polsce pracę po stażu znalazło, według ministra, 55 proc. osób. - Prowadzimy pilotażowy program "Twoja kariera, twój wybór" głównie dla młodych. Finansujemy pół roku stażu, ale przez drugie pół roku pracodawca sam ponosi koszty zatrudnienia. Na koniec tenże pracodawca dostanie bonus finansowy - dodaje.

Narzekanie na urzędy pracy

Minister zdaje sobie sprawę, że działanie urzędów pracy wymaga zmian. - Chciałbym, żeby urzędy pracy stały się na wzór brytyjski takimi job centers, gdzie bezrobotny dostaje realną pomoc. Jest dobry przykład z Tarnobrzega, gdzie wygaszano działalność kopalni siarki. Urząd w partnerstwie z prywatnym pracodawcą, który otwierał firmę produkującą szyby samochodowe, przeszkolił odchodzących z kopalni do pracy w fabryce szyb - mówi.

Cały wywiad do przeczytania w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (89)
Minister Kosiniak-Kamysz: Bezrobocie młodych to bomba z opóźnionym zapłonem
Zaloguj się
 • ajjka0

  Oceniono 183 razy 145

  w Polsce nie ma pracy bo nie ma gospodarki wszystko jest wysprzedawane lub niszczone a drobnych przedsiebiorcow nie stac na kolejnych pracownikow bo sa niszczeni przez podatki ot i cala tajemnica bezrobocia,ale nie martwmy sie niemcy coraz bardziej wchodza na nasz rynek staniemy sie ich parobkami lub- chca odkupic koncesje na lupki chinczycy i ruscy wiec moze u nich znajdziemy zatrudnienie....

 • walkaklas

  Oceniono 125 razy 115

  'Bezrobocie wśród młodych to opóźniona bomba''
  i trzeba dodać ta bomba już niedługo wysadzi was od koryta

 • walkaklas

  Oceniono 123 razy 109

  W Polsce nie ma pracy - ot cała zagadka bezrobocia, więc pismaki darujcie sobie urabianie mas.

 • dziadekjam

  Oceniono 102 razy 100

  Pan minister już od trzydziestego roku życia odbywa "staż ministerialny", który na pewno przyda mu si ę w pracy lekarskiej.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 71 razy 67

  Miejsca pracy najlepszą formą walki z bezrobociem a nie pozorowne przedsięwzięcia.Rząd nie może udawać,że przy swej liberalności, tworzenie stanowisk pracy to nie jego dziedzina.

 • 1966jerry

  Oceniono 52 razy 48

  mam 46 lat ,taki sobie wiek średni, widzę w pracy zachowania ludzi starszych ode mnie o 10-15 ,.do emerytury pozostało im kilka lat więc trzymają się swoich stołków jakby byli do nich przyspawani.,gdy pojawia się temat młodych bez pracy milczą ,bo to ich przecież nie dotyczy - ot taka sobie znieczulica czysto polska.,a wlaśnie oni powinni wrzeszczeć jak najgłośniej o tym problemie ,bo dziś dotyczy to naszej młodzieży ,a jutro życie dokoptuje do nich emerytów i rencistów ,którym nie będzie z czego płacić świadczeń .,Rostowski głupi buc wie o tym ,ale on będzie miał z czego dożyć sku...syn zajebany .,gdybym miał 20 cia kilka lat też wypie...łbym z tej dżungli na drugi koniec świata tak,jak zrobiło to kilka milionów naszych rodaków.,sam byłem kiedyś w takiej sytuacji ja młodzi teraz,kiedy po studiach w 1989 roku mogłem co najwyżej wypożyczać kajaki w okresie letnim.,wówczas łudziłem się,że w wolnej Polsce bedzie lepiej ,że za kilka lat wreszcie poczujemy się Europejczykami.,byłem naiwny i głupi ,bo dobrze zrobiły sobie tylko jebane knury przy korycie,kombinatorzy i złodzieje ,którzy rozkradli to państwo w ciągu kilku lat na niebywałą skalę w dziejach Polski.,nazwali to prywatyzacją .,nawet komuniści w dobie prosperity nie marzyli o takim oszustwie jak te gnoje po 1989 r. !!! teraz mam żal do swojego śp. ojca ,bo moje życie mogło być znacznie lepsze ,nie musiałbym liczyć każdej złotówki do 1 szego - nie nauczył mnie kraść , oszukiwać i kombinować.,naturalnie te słowa to tylko charakterystyka ludzi,z którymi ja nie mam nic wspólnego i którymi się brzydzę a ojcu za wychowanie ,za możliwość edukacji i za to,że jestem uczciwy każdego dnia dziękuję.,młodzieży życzę jak najlepiej - mam nadzieję,że rozpie...cie ten stary postkomunistyczny beton i pogonicie ich w pizdu !!! nawet ,jeSli do tego grona zaliczycie i mnie .,jERRY

 • wikonka

  Oceniono 51 razy 47

  Po zlikwidowaniu miejsc pracy trudno aby była praca. staże tego nie zmienią. Likwidacja możliwości odejścia z rynku pracy dołożyła swoje.

 • royal_pl

  Oceniono 50 razy 46

  Zgadzam się z Panem ministrem dlatego uważam, że wszystkich bezrobotnych powinno się zatrudniać na stanowiskach urzędniczych. Wtedy bezrobocie będzie zerowe! Proste?

 • tryndyrynda

  Oceniono 38 razy 32

  Były czasy,gdy po ukończeniu nauki każdy absolwent otrzymywał nakaz pracy. No, chyba, że miał znajomości i mógł się z tego obowiązku wymigać. Przysłowie o deszczu i rynnie wciąż w Polsce aktualne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje