Sikorski: Kaczyński wie, że już nie będzie premierem. Dlatego gra kartą niemiecką

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- Jarosław Kaczyński wie, że już nie będzie premierem, bo gdyby miał nim być, to takie wypowiedzi utrudniłyby mu prowadzenie normalnych relacji międzypaństwowych. On gra na to, aby być na wieki wieków przywódcą partii opozycyjnej - Radosław Sikorski skomentował w TVN24 słowa prezesa PiS o potrzebie ograniczenia praw mniejszości niemieckiej w Polsce.
Szef MSZ przypomniał w "Faktach po Faktach", że Jarosław Kaczyński nie pierwszy raz kontrowersyjnie wypowiada się o Niemcach. - Przegrał ostatnie wybory, grając m.in. kartą niemiecką. Wydaje mi się, że ona jest już nieskuteczna, a szczególnie gdy jest używana w tak prymitywny sposób. Ta metoda, że uznamy część naszych obywateli za zakładników innego państwa, jest rodem z innej epoki - ocenił Sikorski.

- Takie wypowiedzi to dowód, że Jarosław Kaczyński wie, że już nie będzie premierem, bo gdyby miał nim być, to takie wypowiedzi utrudniłyby mu prowadzenie normalnych relacji międzypaństwowych. On gra na to, aby być na wieki wieków przywódcą partii opozycyjnej. Inaczej jest to nieracjonalne - stwierdził Sikorski.

"PiS chce zdobyć władzę na zohydzaniu rządu ws. Smoleńska"

Szef MSZ odniósł się także do zarzutów opozycji, że - prosząc szefową dyplomacji UE Catherine Ashton o podniesienie w rozmowach z Rosją kwestii powrotu wraku TU-154 do Polski - obnażył bezradność kraju. - PiS chce zdobyć władzę na zohydzaniu rządu ws. Smoleńska. Najpierw kierują dziesiątki interpelacji o to, co rząd robi, a gdy ja pokazuję działania - też im się nie podoba - powiedział Sikorski.

Pytany o krytykę ze strony Hanny Gronkiewicz-Waltz w tej sprawie, minister zaznaczył: - Rozmawiałem już z panią prezydent. Powiedziała, że była zaskoczona pytaniem dziennikarki i tak niezbyt zręcznie się wypowiedziała.

Sikorski dodał, że krytykowanie go za zwrócenie się do UE o pomoc w sporze z Rosją jest równoznaczne z brakiem wiedzy na temat podstawowych reguł dyplomacji. - Wyczerpaliśmy możliwości działania dwustronnego w kwestii zwrotu wraku. Jeśli jest sprawa niezałatwiona, to podnosimy ją na kolejne, coraz wyższe szczeble. To jest elementarz dyplomatyczny - zaznaczył.

Zobacz także
Komentarze (244)
Sikorski: Kaczyński wie, że już nie będzie premierem. Dlatego gra kartą niemiecką
Zaloguj się
 • lechujarek_wolski

  Oceniono 210 razy 158

  Dochodzę do wniosku, że prezesik mści się na Polakach, za spaprane życie jakie miał :)

 • zoryan

  Oceniono 214 razy 158

  kiedy inni walczyli za Polske J Polske zbaw Kaczynski bawil sie z kolegami w doktora

 • munaciello

  Oceniono 203 razy 143

  Jarosław jest bardziej ambitny, panie Sikorski.

  Jemu chodzi o rząd dusz. A potem to i Wawel (koronacja), i wyniesienie na ołtarze.

 • jerjar

  Oceniono 135 razy 99

  "On gra na to, aby być na wieki wieków przywódcą partii opozycyjnej."

  To prawda, od 2010, kiedy przegrał wybory prezydenckie. Wtedy jeszcze chciał wygrać, bo była to jedyna funkcja, którą mógłby sprawować, doskonaląc metodę, którą stosował jego brat: negatywizm polityczny, czyli stawanie okoniem, bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności.

  Kto wie, czy ten jego bąk bizantyjski wobec Merkel tuż przed wyborami 2011 nie był działaniem świadomym, obliczonym na niewygraną.

  Program tego polityka (nie mówię PiS-u, bo są tam ludzie marzący o władzy) to stać na czele możliwie najsilniejszej partii opozycyjnej i mścić się za wszystkie upokorzenia, których zaznawali z bratem począwszy od lat chłopięcych.

 • pisedoff

  Oceniono 97 razy 65

  Ależ on chce być premierem, tylko chce wtedy maksymalnie odizolować kraj. Jak się ze wszystkimi pokłóci, to będzie miał dobry pretekst ku temu. A potem już będzie rządził sam i po wsze czasy, jak Castro, albo Husajn i żadna Unia nie będzie mu się z prawami człowieka wtryniać.

 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 39 razy 35

  A co u aktualnego premiera Glińskiego? Coś mało go ostatnio w mediach. Pewnie przygnieciony obowiązkami szefa rządu nie ma czasu na nic ponadto.

 • c.t.k

  Oceniono 93 razy 25

  Klechy mają diabła-PO ma Kaczyńskiego.Służą do straszenia,ale o ile diabeł nie zostanie premierem RP napewno-to z Kaczyńskim niewiadomo.

 • 10danek

  Oceniono 28 razy 20

  no coz, jak Sikorski taki be to zawsze moze go zastapic pani Fotyga, gwiazda swiatowej dyplomacji. Niektorzy politycy zachodni a szczegolnie amerykanscy do tej pory nie moga dojsc do siebie po tym jak wiele lat temu mieli z nia kontakt....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje