Die Welt: "Jarosław Kaczyński wywołuje kolejne, ostre reakcje" 

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"Niemcy w Polsce będą mieli tyle praw co Polacy w Niemczech. Asymetria zostanie zlikwidowana" - tak dziennik Die Welt streszcza stanowisko Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński domaga się m.in. zniesienia przywilejów mniejszości narodowych w ordynacji wyborczej do Sejmu. Jako że jedynie mniejszość niemiecka zdołała wprowadzić do Sejmu jednego posła, regulacja ta jest dla prezesa PiS zbyteczna - pisze Die Welt.
"Idealistyczna" polityka rządu RP, przyznająca mniejszości we własnym kraju prawa, nie żądając w zamian niczego dla Polaków w innych krajach, musi się kiedyś skończyć - tak Die Welt streszcza stanowisko Jarosława Kaczyńskiego, cytując słowa o tym, że "politykę wobec Niemiec prowadzimy już nie na kolanach, ale leżąc plackiem".

Niemiecki dziennik wspomina także o pośle z Górnego Śląska, który sekundował liderowi jego partii (PiS), oceniając działania mniejszości niemieckiej i Ruchu Autonomii Śląska jako pasmo "incydentów i nieustających prowokacji", przez co obywatele w regionie "nie mają spokojnego życia" - pisze Die Welt. Autor artykułu, Gerhard Gnauck, zauważa jednocześnie, że lider opozycji nie ma zastrzeżeń co do regulacji, według której gmina zamieszkiwana w 20 procentach przez mniejszość narodową może stosować dwujęzyczne tablice.

Jak stwierdza dziennik, wypowiedź Kaczyńskiego wywołała falę krytyki. Ryszard Galla, poseł mniejszości niemieckiej do Sejmu, w wywiadzie telewizyjnym wyraził nadzieję, że partia Kaczyńskiego nigdy nie dojdzie do władzy. To błąd - stwierdził poseł, że - gra się kwestią mniejszości narodowej. Czołowi politycy PO i partii lewicowych krytykują wypowiedź lidera PiS jako "barbarzyństwo" - zauważa Die Welt i dodaje, że inni krytycy uznali tego typu wystąpienia za szkodzące mniejszości polskiej za wschodnią granicą.

Autor artykułu przypomina, że rząd Niemiec i rząd RP rozmawiają obecnie przy okrągłym stole na temat problemów Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech. "Do tego - pisze Die Welt - miniony rok był dla Polaków w Niemczech, tak zwanej Polonii, rokiem pod znakiem poprawy: w Berlinie utworzono biuro koordynujące działalność Polonii, w Bochum powstanie centrum dokumentacji, które zajmie się badaniem historii Polaków w Niemczech.

Jak zauważa autor artykułu, wystąpienie Kaczyńskiego na Uniwersytecie Opolskim zbiega się w czasie z nowym definiowaniem tożsamości Górnego Śląska oraz odpływem ludności z tego regionu. "Tu mieszka najwięcej Niemców. Jednak według przeprowadzonego w 2011 roku spisu powszechnego jedynie 126 tys. obywateli polskich deklaruje narodowość niemiecką, podczas gdy 817 tysięcy określa się jako Ślązacy. Ta sytuacja odzwierciedla poziom świadomości regionalnej, która doprowadziła do żądań większej autonomii. W dwóch województwach w tym regionie żyje w sumie 4,6 milionów ludzi, około miliona osób, głównie pochodzenia niemieckiego, wyemigrowało stąd w ciągu ostatnich 40 lat. Głównie do Niemiec. Skala migracji jest tak wysoka, że w 2035 roku liczba mieszkańców w województwie opolskim skurczy się o kolejne dwanaście procent" - pisze Die Welt.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
 • Akcja policji i straży pożarnej w kamienicy przy Grochowskiej w Warszawie Kim był Krzysztof Zalewski, zamordowany w poniedziałek wiceprezes branżowego wydawnictwa
 • Radni Wałbrzycha zdecydowali: sklepy czynne do 23, kluby do 24. "Bzdura", "idiotyzm", "melinę otwieram!"
Komentarze (244)
Die Welt: "Jarosław Kaczyński wywołuje kolejne, ostre reakcje" 
Zaloguj się
 • ignacy185

  Oceniono 401 razy 357

  "Anna Fotyga, córka Jerzego i Krystyny Kaweckich (rodzice od stanu wojennego mieszkają w Niemczech)."

  Cóż można dodac, na takie zakłamanie ?

 • tuu154

  Oceniono 239 razy 187

  Słuchajmy dialogu, nie kwakania.

 • sinhuesinhue

  Oceniono 245 razy 163

  zaraz się zlecą wychowani na Klossie i czterech pancernych wyznawcy prezia i oni dopiero nakwakają

 • gti35

  Oceniono 91 razy 71

  Dlaczego polskie państwo z moich podatków utrzymuje tego pajaca i jego bandę?

 • wol777

  Oceniono 76 razy 56

  Fakt obłędu Kaczynskiego jest powszechnie znany.Dziwi zatem decyzja Rektora Uniwersytetu Opolskiego.Jak mozna organizować na uczelni spotkania z taką osobą.

 • koniepobetonie

  Oceniono 75 razy 51

  Kaczyński zawsze przynosi wstyd... Wyobrażacie sobie go na salonach Europy ????????????????????

 • gregsmile

  Oceniono 69 razy 47

  Kaczynski to nie jest Polska. jeszcze by tego brakowalo!
  nie wiem jakim cudem ten facet ma 20% poparcia w Polsce, ale na tym polega demokracja, czyli 80% ludzi w Polsce Kaczynskiego nie popiera.

 • marillion73

  Oceniono 47 razy 43

  Kurdupel niedługo doprowadzi do tego, że Polska będzie toczyła wojnę z każdym krajem jaki istnieje na świecie (poza Watykanem).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje