Piechociński: Będziemy walczyć o każde 100 osób w Fiacie

11.12.2012 17:18
Janusz Piechociński

Janusz Piechociński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Będziemy walczyć o każde 100 osób w spółce Fiat Auto Poland - zadeklarował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Dodał, że będzie rekomendował pracodawcy elastyczne formy zatrudnienia w firmie.
- Mamy deklarację pracodawcy o tym, że zamierza zwolnić 1,5 tys. osób. Prowadzimy z tym pracodawcą bardzo daleko idące negocjacje. Także ze stroną społeczną. Proponujemy uwzględnienie bardziej elastycznych form. Po pierwsze, będziemy walczyć o każde 100 osób - osiągnięcie tego celu już będzie jakąś satysfakcją i po stronie rządu, i po stronie związkowej - powiedział dziennikarzom na konferencji Piechociński.

Poinformował, że proponuje pracodawcy Fiata Auto Poland, aby uwzględnił bardzo elastyczne formy zatrudniania. - A więc nie zwalniać ludzi, ale proponować pracę na etat częściowy. Wydaje się, że kryzys przychodzi, kryzys odchodzi i wtedy odbudowa potencjału firm, a także bardzo ważne kwestie społeczne są istotne - powiedział minister.

Dopłaty do produkcji, a nie sprzedaży

Piechociński poinformował, że rząd nie rekomenduje przyjęcia propozycji sugerowanego przez część rynku samochodowego programu dopłat do zakupu nowych samochodów. - W tej sytuacji bardzo kosztowny program dla budżetu byłby skonsumowany przedmiotowo może przez dilerów samochodowych w jakimś sensie, ale przede wszystkim służyłby podkręceniu popytu na te modele aut, które się na polskim rynku i tak dobrze sprzedają - podkreślił.

W zeszłym tygodniu spółka Fiat Auto Poland ogłosiła zamiar grupowego zwolnienia 1,5 tys. pracowników, czyli jednej trzeciej załogi.

Zobacz także
 • Krzysztof Wyszkowski i Lech Wałęsa Wałęsa odpuszcza Wyszkowskiemu: "Dłużnik na oddziale psychiatrii"
Komentarze (38)
Piechociński: Będziemy walczyć o każde 100 osób w Fiacie
Zaloguj się
 • mecenas28

  Oceniono 33 razy 27

  fiatem i rolnikami to się martwicie a co znami małymi przedsiebiorcami zatrudniającymi legalnie kilka osób nam też pomożecie nie was tylko martwią wielcy bo tam może w przyszłości przezimujecie jak nie wejdziecie do sejmu i jeszcze jedno duki ja społeczeństwo mówie nie !!!!!

 • katolik_polski1

  Oceniono 30 razy 24

  Panie Piechocinski ,gdzie te Fiaty maja byc sprzedane ?
  Chyba ,ze w ramach rozwoju motoryzacji ,rozdamy Polakom za darmo .

 • wodakrolewska

  Oceniono 33 razy 23

  wykonczyli polski przemysł cukrowniczy
  a teraz będą "walczyć" o włoskie interesy.

 • cracovpl

  Oceniono 43 razy 23

  Na bruk z nimi!
  Są trzy razy wydajniejsi od Włochów i zarabiają pięć razy mniej!
  Nie potrzebujemy takich roboli w naszym kraju.

  Potrzebujemy ludzi którzy chcą pracować za godziwe wynagrodzenie.

  To jest banda dobrowolnych niewolników.

  We włoskiej fabryce nawet sprzątaczka zarabia więcej od menadżera w polskiej fabryce fiata.

 • fakiba

  Oceniono 35 razy 21

  Przepraszam a gdzie podziali się działacze związkowi nie tak dawno grozili strajkami i domagali się podwyżek to Włosi doszli do wniosku że wolą ze swoimi się kłócić niż z obcymi i pa pa

 • minusujcie_mnie_lemingi

  Oceniono 25 razy 19

  i obyście walczyli o nich tak samo zaciekle jak walczycie o każdego działacza PSL przyspawanego do żłoba na stanowisku w państwowej spółce !!!!

 • asteroida2

  Oceniono 19 razy 13

  Zmniejszcie ilość biurokracji utrudniającej życie przedsiębiorcom, to wywalczycie kilkaset tysięcy miejsc pracy. To jest walka którą powinien zajmować się rząd, a nie walczenie o 100 osób w jednej spółce.

 • drozd215

  Oceniono 17 razy 11

  Jaka walka, wszystko już pozamiatane.
  Taka polityka państwa, "Ciech" sprzedał na wyłączność technologię wraz z patentami Niemcom.
  W Polsce pozostała fabryka z linią technologiczną do produkcji która będzie do złomowania, i kilkaset ludzi bez pracy, a ogłoszono to jako sukces.
  Każdy bezrobotny to zamiast pieniądze do budżetu, to obciążenie dla państwa.
  Tak wygląda wolny rynek i bezpaństwowa wspólnota europejska, tylko nasi naiwniacy albo nie chcą, albo nic nie rozumieją.
  "Kapitał jest bezpaństwowy"

 • the_qwert

  Oceniono 19 razy 11

  Postęp jakiś jest, teraz to już oficjalnie pieniądze z budżetu oddajemy obcym państwom. W d**ie z wielomilionowym bezrobociem, fabryka Fiata jest w prasie na tapecie i trzeba dać rękę Kowalskiemu uciąć, żeby pokazać że coś się robi. Po co rozwijać, reklamować rodzimy przemysł, budżet dopłaci do koncernu, który i tak w końcu się przeniesie.

  Budżet, czyli z tą ekipa, już same kredyty niedługo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje