Piechociński: Będziemy walczyć o każde 100 osób w Fiacie

11.12.2012 17:18
Janusz Piechociński

Janusz Piechociński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Będziemy walczyć o każde 100 osób w spółce Fiat Auto Poland - zadeklarował wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Dodał, że będzie rekomendował pracodawcy elastyczne formy zatrudnienia w firmie.
- Mamy deklarację pracodawcy o tym, że zamierza zwolnić 1,5 tys. osób. Prowadzimy z tym pracodawcą bardzo daleko idące negocjacje. Także ze stroną społeczną. Proponujemy uwzględnienie bardziej elastycznych form. Po pierwsze, będziemy walczyć o każde 100 osób - osiągnięcie tego celu już będzie jakąś satysfakcją i po stronie rządu, i po stronie związkowej - powiedział dziennikarzom na konferencji Piechociński.

Poinformował, że proponuje pracodawcy Fiata Auto Poland, aby uwzględnił bardzo elastyczne formy zatrudniania. - A więc nie zwalniać ludzi, ale proponować pracę na etat częściowy. Wydaje się, że kryzys przychodzi, kryzys odchodzi i wtedy odbudowa potencjału firm, a także bardzo ważne kwestie społeczne są istotne - powiedział minister.

Dopłaty do produkcji, a nie sprzedaży

Piechociński poinformował, że rząd nie rekomenduje przyjęcia propozycji sugerowanego przez część rynku samochodowego programu dopłat do zakupu nowych samochodów. - W tej sytuacji bardzo kosztowny program dla budżetu byłby skonsumowany przedmiotowo może przez dilerów samochodowych w jakimś sensie, ale przede wszystkim służyłby podkręceniu popytu na te modele aut, które się na polskim rynku i tak dobrze sprzedają - podkreślił.

W zeszłym tygodniu spółka Fiat Auto Poland ogłosiła zamiar grupowego zwolnienia 1,5 tys. pracowników, czyli jednej trzeciej załogi.

Zobacz także
Komentarze (38)
Zaloguj się
 • josif47

  Oceniono 1 raz 1

  Moze by tak kosy na sztorc ?....

 • kazik2500

  0

  Bedziemy walczyc? Ze co prosze? Niech no rzad powalczy o stworzenie odpowiednich warunkow gospodarczych, zeby firmy CHCIALY zatrudniac pracownikow w Polsce. Firma moze wypieprzyc z pracy tyle ludzi ile im sie podoba, albo zamknac caly oddzial. Poza tym, ze wzgledow politycznych wlasciciel Fiata moze chciec obciac produkcje w Polsce, aby zatrudniac Wlochow we Wloszech albo Amerykanow w Ameryce, a nie ulatwiac zycie Polakom. Otworzcie swoja wlasna firme samochodowa to mozecie zatrudniac TYLKO Polakow -- i wtedy jakiekolwiek subsydia panstwowe beda mialy sens.

 • savrin

  Oceniono 1 raz 1

  sami nie potrafimy ale o te 100 zawalczymy :D

 • tadjan

  Oceniono 1 raz 1

  a jak zamierzasz pan walczyć panie bałwanie o ludzi w Fiacie? weźmiesz ich pan na utrzymanie czy zmusisz do utrzymywania ich przez społeczeństwo. Zresztą podobnie jak w krusie utrzymujecie róznych cwaniaków kosztem ślusarzy, sklepikarzy czy wreszcie również małorolnych chłopków...... lepiej zamilcz peeselowski pasożycie. Nie jesteś zresztą lepszy niż sikawkowyu generał......

 • almagus

  0

  Włosi są zwolnieni z podatków.
  umowę zerwali.
  czas na podatki.
  Za te podatki sobie poradzimy.

 • iha-iha-iha

  0

  nowi ludzi - nowe złodziejstwo

 • jbed

  Oceniono 4 razy 4

  A o pracowników innych zakładów w Polsce też będą tak walczyć?

 • mryetan

  Oceniono 4 razy 4

  Pułapka demokracji, a miało być tak pięknie.

  On musi o to walczyć, chociażby osobiście uważał, że jest to głupota.
  Podobnie dopłaca się do PKP, poczty, szpitali i innych gospodarczych trupów, nie pozwalając na ich naturalną reorganizację po bankructwie.

  Jak nad organizacją przestaje wisieć groźba upadku: hulaj dusza - piekła nie ma.

 • xxx-111

  Oceniono 5 razy 5

  Media podają, że szefostwo Fiata już w 2009r. informowało naszą władzę o tym, że właśnie pod koniec 2012 zwolnią 1,5 tys. pracowników.
  Gdzie qrwa był minister gospodarki z PSL ze swoim tabletem? teraz chcą rozwiązać problem, który leżał 3 lata, i proponują rozwiązania z kapelusza bez zastanowienia.
  Gdzie były i są związki "solidarność" i Duda? Widać, że do palenia opon się najlepiej nadaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje