"Tygodnik Powszechny" o artykule w "GPC": Mamy do czynienia z manipulacją

11.12.2012 13:57

Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta

"Tygodnik Powszechny" wydał oświadczenie "w związku z nieprawdziwymi informacjami opublikowanymi w 'Gazecie Polskiej Codziennie'". Sprawa dotyczy wypowiedzi ks. Adama Bonieckiego cytowanej w "GPC".
Gazeta napisała, że dla ks. Bonieckiego krzyż w Sejmie to kwestia kulturowa, a nie religijna, i zacytowała słowa, jakie kapłan miał wypowiedzieć podczas spotkania z cyklu "Kościół otwarty": "Jeśli komuś przeszkadza krzyż w takim miejscu, to nie powinien on tam wisieć. Nie można nikogo zmuszać, żeby na ten krzyż patrzył". Boniecki według GPC miał dodać, że nie chce, by w ten sposób obrzydzano krzyż.

Na słowa bp. Antoniego Dydycza, według którego "Kościół otwarty jest martwy", ks. Boniecki miał zareagować krytyką hierarchów: "Reprezentują ludzi wystraszonych i ich przekonania". Miał też dodać, że "krytyka Kościoła otwartego w Polsce wynika z lęku i pomieszania pojęć". "Kościół zamknięty jest zalękniony, niepewny wiary" - cytowała księdza "GPC".

Na informacje zawarte w artykule powoływały się w poniedziałek inne media.

Dziś "Tygodnik Powszechny" wydał oświadczenie - jak czytamy - "w związku z nieprawdziwymi informacjami opublikowanymi w 'Gazecie Polskiej Codziennie'". W piśmie przypomniano, że ks. Boniecki ma zakaz wypowiadania się w mediach poza "Tygodnikiem Powszechnym", nałożony przez prowincjała Zgromadzenia Księży Marianów. Redakcja "TP" zapewnia, że podczas spotkania ks. Boniecki nie udzielał wywiadów i zarzuca dziennikarzom "GPC" manipulację.

W oświadczeniu czytamy: "Podczas warszawskiego spotkania ks. Adam Boniecki odpowiadał na pytania dwóch prowadzących oraz na pytania z sali. Reszta jego rozmów, toczonych podczas podpisywania książek, miała charakter prywatny. Jeżeli dziennikarze 'GPC' nagrali i przedstawili jako wywiad taką właśnie rozmowę, mamy do czynienia z manipulacją, obliczoną na zaszkodzenie naszemu redaktorowi seniorowi".

Z kolei "Gość Niedzielny" w swym serwisie cytuje Martę Jeżewską z "GPC". - Spytałam się o sprawę krzyża w sali obrad Sejmu, mówiąc, że sprawa ta mnie interesuje, i ks. Boniecki odpowiedział tak, jak go zacytowałam. Dziennikarka nie dysponuje nagraniem tej rozmowy.

Zobacz także
Komentarze (107)
Zaloguj się
 • spi-a-ca

  0

  cichwoda | 4 godziny temu
  Boniecki tak jak Bartoszewicz czy Brzezinski zdziwaczeli na stare lata powinno sie ich odizolowac tak jak Tacherowa...
  Hmmmmm to Bartoszewicz też zdziwaczał???

 • okon75

  0

  A ja popieram księdza Bonieckiego i życzę mu zdrowia.

 • ptak57

  Oceniono 1 raz 1

  Znam TYLKO dwóch księży godnych zaufania i wiary w ich słowa. Jeden niestety nie zyje to ks. Tischner , drugim jest ks. Boniecki. Reszta, na czele z purpuratami to doktrynerzy którzy wpatrzeni są w siebie i ...mamonę.Tam gdzie nie ma datkow na kościół - instytucję czyli na nich - tam nie ma wiary. Cała reszta , czyli krzyże , obrazki , pomniki to tylko dodatki pozwalający im mieć władzę nad gawiedzią.

 • cichwoda

  Oceniono 3 razy -1

  Boniecki tak jak Bartoszewicz czy Brzezinski zdziwaczeli na stare lata powinno sie ich odizolowac tak jak Tacherowa...

 • jot9

  Oceniono 1 raz 1

  Marta Jeżewska sama twierdzi, że spytała się, więc nawet gdyby była ewentualna odpowiedź ks. Bonieckiego to nie powinna być cytowana, bo to nie on był adresatem pytania, tylko Marta Jeżewska.

 • agap.e

  Oceniono 2 razy 0

  Ha,ha przecież to samo napisała gazeta.Palikociarnia na forum prawie orgazmu doznała.

 • smok61

  Oceniono 1 raz 1

  Co się tyczy księży to ja osobiście wiem o trzech.
  - ksiądz Tischner
  - ksiądz Boniecki
  - no i ksiądz Andrzej, co to najpierw proboszczem w Sosnowcu ,a teraz jest
  w Dąbrowie Górniczej.
  Reszta to jakieś podróby.

 • odpal

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież przełożeni zakonni nałożyli na ks. Bonieckigo zakaz publikacji w mediach, dlatego kłamstwem jest, jakoby to było wystąpienie publiczne ks. Bonieckiego. Po drugie, już w czasie podpisywania swoich książek, jakaś pani zapytała się ks. Bonieckiemu o krzyż w sejmie, na co ks. Boniecki odpowiedział w paru słowach. Teraz w prawicowych mediach jest krzyk o te kilka słów ks. Bonieckiego, co jest widoczne nawet tutaj w postaci tych chamskich komentarzy. Co najważniejsze, że ta krótka rozmowa nie jest zarejestrowana, a wiemy o tej wypowiedzi tylko tyle, jak ta pani ją zapamiętała... Dlatego tej rozmowy nie można zweryfikować, nie można przekonać się o intencji tej pani i o intencji ks. Bonieckiego. To jakaś paranoja. Media prawicowe żyją w jakimś nierealnym świecie, który to świat powstał w jakiejś chorej wyobraźni. To jest niszczenie państwa przez środowiska pisu i radia Maryja- można by o tym pisać długo

 • knock.out.4

  Oceniono 1 raz 1

  skopiowali Torańska? Powinno się im zabronić wykonywania zawodu. Oburzające.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje