"Tygodnik Powszechny" o artykule w "GPC": Mamy do czynienia z manipulacją

Fot. Adam Kozak / Agencja Gazeta

"Tygodnik Powszechny" wydał oświadczenie "w związku z nieprawdziwymi informacjami opublikowanymi w 'Gazecie Polskiej Codziennie'". Sprawa dotyczy wypowiedzi ks. Adama Bonieckiego cytowanej w "GPC".
Gazeta napisała, że dla ks. Bonieckiego krzyż w Sejmie to kwestia kulturowa, a nie religijna, i zacytowała słowa, jakie kapłan miał wypowiedzieć podczas spotkania z cyklu "Kościół otwarty": "Jeśli komuś przeszkadza krzyż w takim miejscu, to nie powinien on tam wisieć. Nie można nikogo zmuszać, żeby na ten krzyż patrzył". Boniecki według GPC miał dodać, że nie chce, by w ten sposób obrzydzano krzyż.

Na słowa bp. Antoniego Dydycza, według którego "Kościół otwarty jest martwy", ks. Boniecki miał zareagować krytyką hierarchów: "Reprezentują ludzi wystraszonych i ich przekonania". Miał też dodać, że "krytyka Kościoła otwartego w Polsce wynika z lęku i pomieszania pojęć". "Kościół zamknięty jest zalękniony, niepewny wiary" - cytowała księdza "GPC".

Na informacje zawarte w artykule powoływały się w poniedziałek inne media.

Dziś "Tygodnik Powszechny" wydał oświadczenie - jak czytamy - "w związku z nieprawdziwymi informacjami opublikowanymi w 'Gazecie Polskiej Codziennie'". W piśmie przypomniano, że ks. Boniecki ma zakaz wypowiadania się w mediach poza "Tygodnikiem Powszechnym", nałożony przez prowincjała Zgromadzenia Księży Marianów. Redakcja "TP" zapewnia, że podczas spotkania ks. Boniecki nie udzielał wywiadów i zarzuca dziennikarzom "GPC" manipulację.

W oświadczeniu czytamy: "Podczas warszawskiego spotkania ks. Adam Boniecki odpowiadał na pytania dwóch prowadzących oraz na pytania z sali. Reszta jego rozmów, toczonych podczas podpisywania książek, miała charakter prywatny. Jeżeli dziennikarze 'GPC' nagrali i przedstawili jako wywiad taką właśnie rozmowę, mamy do czynienia z manipulacją, obliczoną na zaszkodzenie naszemu redaktorowi seniorowi".

Z kolei "Gość Niedzielny" w swym serwisie cytuje Martę Jeżewską z "GPC". - Spytałam się o sprawę krzyża w sali obrad Sejmu, mówiąc, że sprawa ta mnie interesuje, i ks. Boniecki odpowiedział tak, jak go zacytowałam. Dziennikarka nie dysponuje nagraniem tej rozmowy.

Zobacz także
 • Ks. Boniecki: Może Radio Maryja już mniej mnie kopie
 • Ks. Adam Boniecki Ks. Boniecki: Nie traktowałem tej rozmowy jako materiału do publikacji. Siennicki: Niestety ksiądz się myli
 • Rafał Ziemkiewicz Ks. Boniecki po listach Środy i Bortnowskiej: "Może i ja powinienem napisać do Ziemkiewicza?"
Komentarze (107)
"Tygodnik Powszechny" o artykule w "GPC": Mamy do czynienia z manipulacją
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 280 razy 240

  z tym
  czego nie powiedział
  kś boniecki
  w pełni
  się zgadzam
  (wygląda
  że chcą wykończyć
  jednego
  z ostatnich
  myślących kapłanów)

 • wilkorek

  Oceniono 272 razy 214

  w 2014 roku...

  Tuż za tym architektonicznym monstrum na skrzyżowaniu ulic im. Ofiar zamachu Smoleńskiego i alei im. Błogosławionego Lecha Kaczyńskiego-Wawelczyka ukazał się cel mojej podróży - budzący powszechny szacunek i strach - budynek redakcji Gazety polskiej Codziennie z wielkim banerem: “Bądź czujny! Bezbożny wróg nie śpi!”.

 • diego1977

  Oceniono 231 razy 195

  "Kwiat dziennikarstwa polskiego" z hiena smoleńską SSakiewiczem na czele.

 • errata_net2

  Oceniono 204 razy 146

  Podobno z badań socjologów wynika, że zaledwie 5% Polaków umie czytać ze zrozumieniem, a więc tyleż potrafi rozumieć, co ktoś powiedział. Najwyraźniej w tych 5 procentach nie mieszczą się autorzy i autorki GPC.

 • fakiba

  Oceniono 164 razy 144

  Proszę o podanie na pierwszej stronie i najlepiej dużymi literami kiedy jakiś tekst w GPC nie będzie zmanipulowany albo wręcz kłamliwy i oszczerczy pewnie niedoczekanie moje

 • halinnka.beauty

  Oceniono 111 razy 95

  GPC już nie wystarczy "zamach smoleński" teraz na tapecie jest powszechnie szanowany ksiądz Boniecki. Czy ci dziennikarze mają chociaż minimum przyzwoitości ? Czy takie zachowanie jest cechą charakterystyczną dla prawdziwego katolika?

 • zapytalski

  Oceniono 125 razy 95

  Jakoś mnie to nie dziwi, że GPC kłamie. Oni inaczej nie potrafią. Z tym trzeba się pogodzić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje