Wychowawczyni w domu dziecka znęcała się nad dziećmi? Jest śledztwo

11.12.2012 13:31
Sąd

Sąd (Fot. Michał Łepecki/AG)

Prokuratura w Kętrzynie wszczęła śledztwo ws. fizycznego i psychicznego znęcania się wychowawczyni domu dziecka w Reszlu nad małoletnimi. W placówce zakończyła się kontrola wojewody.
Rzecznik prasowy olsztyńskiej prokuratury okręgowej Mieczysław Orzechowski poinformował we wtorek, że doniesienie o zachowaniu wychowawczyni złożyła dyrektorka domu dziecka. - Przemoc fizyczna i psychiczna miała być stosowana wobec dwojga dzieci - powiedział prokurator. Dodał, że czynności sprawdzające wszczęto wcześniej po medialnych doniesieniach. - Jest jeszcze za wcześnie na informowanie, czy w placówce dochodziło do nieprawidłowości, czy nie - podkreślił Orzechowski.

Przed miesiącem do lokalnych mediów w woj. warmińsko-mazurskim oraz do wojewody trafił anonim, w którym opisywano niewłaściwe traktowanie wychowanków domu dziecka w Reszlu przez wychowawców. Dzieci, z którymi rozmawiali dziennikarze, skarżyły się m.in. na karanie ich odbieraniem jedzenia; te, które się moczyły, miały spać w łóżkach bez materaców, wychowawcy mieli się do nich wulgarnie zwracać.

Nauczycielka nie została zawieszona

Z uwagi na charakter zarzutów wojewoda skierował do placówki kontrolę. Jak powiedziała we wtorek rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek, kontrola już się zakończyła, a dyrektor domu dziecka dostała w tej sprawie raport. "Do środy ma czas na odniesienie się do wniosków w nim zawartych. Jeśli nie odpowie nam, wówczas ujawnimy wyniki kontroli. Jeśli zaś coś do nas wpłynie, upublicznienie tego raportu opóźni się" - powiedziała Wrotek.

Dyrektor domu dziecka w Reszlu odmówiła we wtorek rozmowy na temat sytuacji w jej placówce. Poinformowała jedynie, że złożyła doniesienie do prokuratury, "by wyjaśnić plotki i informacje, które trzeba wyjaśnić". Jak dodała, nauczycielka, na którą złożyła doniesienie, nie została zawieszona w pracy z dziećmi.

W domu dziecka w Reszlu przebywa 30 dzieci.

Zobacz także
  • Dom dziecka Sąd: Dom dziecka lepszy niż bieda. Odebrano rodzinie czwórkę dzieci

Najnowsze informacje