NIK: Mamy nieefektywną administrację. Kontrola nie działa

11.12.2012 12:30
Strona NIK

Strona NIK (Fot. Nik.gov.pl)

System kontroli zarządczej, który miał poprawić pracę instytucji publicznych w Polsce, nie działa - ocenia NIK. Zdaniem jej ekspertów administracja jest nadal nieefektywna. Jednak Ministerstwo Finansów broni systemu i uważa, że można mówić o pierwszych sukcesach.
Kontrola zarządcza została wprowadzona do administracji wraz z reformą finansów publicznych w 2009 r. Dzięki niej instytucje publiczne mają położyć nacisk na osiągnięcie konkretnych celów.

Po prostu nie działa

Radca prezesa NIK Józef Płoskonka uważa, że urzędnikom do tej pory nie udało się skutecznie wdrożyć nowego systemu. - Polskie instytucje publiczne w dalszym ciągu są nieefektywne. A to znaczy, że kontrola zarządcza po prostu nie działa - ocenił Płoskonka podczas grudniowego seminarium z udziałem ekspertów.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych oraz świata nauki. MF koordynuje wdrażanie kontroli zarządczej.

Urzędnicy zdezorientowani

Tezę Płaskonki potwierdziły dwa duże audyty przeprowadzone w samorządach w 2011 r. i w administracji rządowej w 2012. Według NIK oba wykazały, że kontrola zarządcza, zamiast uwolnić kreatywność urzędników i wzmocnić ich skuteczność, ograniczyła się do obowiązku generowania dodatkowych dokumentów, co zazwyczaj nie wpływało na poprawę funkcjonowania instytucji. - To miała być duża, strategiczna zmiana. Urzędnicy muszą być do niej przekonani i przygotowani, a przede wszystkim muszą wiedzieć, na czym polega - tłumaczy Wiesław Kurzyca, radca prezesa NIK. Według niego tych elementów zabrakło przy wprowadzaniu systemu. Spowodowało to, że "nieprzygotowani, nieprzekonani i zdezorientowani urzędnicy stali się już na początku jego przeciwnikami".

Przestawione myślenie

Jednak Urszula Sojka, przedstawicielka Ministerstwa Finansów, twierdzi, że można mówić o pierwszych sukcesach reformy z 2009 r. - Przede wszystkim udało nam się przestawić urzędników na myślenie w kategoriach planowania konkretnych celów. Teraz musimy się wspólnie zastanowić, jak poprawić system, by zaczął przynosić efekty - oceniła Sojka.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • razb1947

  0

  głosowaliscie na PO to teraz macie o wiele gorzej,trzeba było głosowac na PIS.

 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  "NIK: Mamy nieefektywną administrację. Kontrola nie działa"
  ===========================================
  To wie każdy Polak bez raportu NIK-u.

 • jegorism

  0

  prostą sprawę załatwiam już półtora roku i końca nie widać .
  Gdybym ja tak pracował to bym z głodu zdechł ,ale administracja sama się wyżywi.

 • lesio_111

  0

  Przecież ta cała kontrola zarządcza to bzdura, tak naprawdę nic z niej nie wynika oprócz stosu dokumentów, które trzeba tworzyć. To wszystko podnosi koszt funkcjonowania administracji i kosztuje podatnika, czyli obywatela nie przynosząc żadnych korzyści.
  Wspaniałe bezużyteczne narzędzie stworzone przez teoretyków zarządzania.

 • donbadylio

  0

  Nieefektywną?
  Raczej całkiem c.ujową

 • fordysta

  Oceniono 1 raz 1

  System kontroli zarządczej w administracji nie działa, administracja JEST NIE-EFEKTYWNA.. ..
  Ale premier Tusk - z naszych pieniędzy - wypłacił administracji nagrody w wys. ponad 30 milionów złotych !!!
  To ja sie pytam, ZA CO ???
  Dlaczego odbiera NASZE środki szkolnictwu, słuzbie zdrowia, dzieciom, emerytom i ROZDAJE NIEUDACZNYM LENIOM ?!!!

 • jabystry

  Oceniono 4 razy 4

  "System kontroli zarządczej"
  Ciekawe, który wtórny analfabeta wymyślił "kontrolę zarządczą"?
  Jeden urzędas lepszy od drugiego.

 • brahmaputra33

  Oceniono 3 razy 1

  " A to znaczy, że kontrola zarządcza po prostu nie działa - ocenił Płoskonka podczas grudniowego seminarium z udziałem ekspertów."
  Działa, działa, zwłaszcza na niwie zatrudnienie wysoko kwalifikowanych /czytaj wynagradzanych/ nowych tabunów urzędasów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje