Gronkiewicz-Waltz krytykuje Sikorskiego: "Zwracanie się do UE o pomoc to przyznanie się do bezsilności"

11.12.2012 09:33
- To trochę przyznanie się do bezsilności. Ja bym tej prośby nie wysyłała - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z Moniką Olejnik w Radiu Zet, komentując wczorajszą decyzję szefa MSZ. Radosław Sikorski zwrócił się oficjalnie do UE z prośbą o pomoc w sprowadzeniu wraku Tu-154 z Rosji.
Sikorski poinformował wczoraj, że na forum Rady ds. Zagranicznych UE skierował prośbę do Catherine Ashton, aby podczas szczytu z Rosją podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku prezydenckiego Tu-154.

- To jest w jakimś sensie bezradność. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami tego wyegzekwować, to zwracamy się do Unii Europejskiej, (...) to trochę przyznanie się do bezsilności - mówi Gronkiewicz-Waltz. Jej zdaniem Władimir Putin i tak nie zmieni swojego postępowania.

- Czy ta prośba to błąd? - pyta Olejnik. - Ja bym jej nie wysyłała - odpowiada prezydent Warszawy. Przyznaje, że nie wie, czy ta decyzja była konsultowana z premierem, ale "nie można z wszystkim latać do premiera". - Minister konstytucyjny działa w ramach swoich uprawnień - mówi.

Zaznacza jednak, że Rosjanie raczej nie ulegną UE, ale jeżeli oddadzą wrak w krótkim czasie po tym, jak Ashton skieruje do prezydenta Putina swoje uwagi, to znaczy że "Sikorski zrobił dobrze". - Pewne rzeczy trzeba zobaczyć po czasie - mówi Gronkiewicz-Waltz, ale podkreśla, że na razie to wygląda na pewno na "bezradność naszych działań".

Zobacz także
Komentarze (181)
Zaloguj się
 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz -1

  Dobra szkoła PR

  Jeśli nie przyznasz się do bezsilności to na pewno nie jesteś bezsilny

 • jabystry

  Oceniono 1 raz -1

  Słowo nie może być szybsze od myśli - Hanna powinna to sobie mocno utrwalić.
  Wczoraj, przed wypowiedzią ministra Sikorskiego już się pokajała.
  A wyjaśnienia ministra zrobiły z niej malutką głupiutką kobiecinę.
  Podobnie stało się z wieloma pis-uarowymi przedmówcami na tym forum.
  Pośpiech doradzany jest tylko przy łapaniu pcheł.
  Ale nie, wielu tutaj wie lepiej i piszą głupoty.

 • blski

  Oceniono 2 razy 0

  Moze czas na wysluchanie drugiej strony. Ponizej podam kilka powodow dla ktorych Rosjanie nie oddali (i pewnie nie oddadza tego wraka):
  Obie strony zgodzily sie, ze lot byl cywilny. Wobec tego w tym przypadku obowiazuja przepisy IATA dotyczace badania przyczyn tego wypadku. Te wymagaja, ze dochodzenie w tej sprawie prowadzi administracja w ktorej przestrzeni powietrznej katastrofa mial miejsce. Jakiekolwie niezlecone przez Rosjan badania, czy analizy moga, ale nie musza byc brane pod uwage. Dopoki sprawa nie zostanie zamknieta Rosjanie byliby nierozsadni zwracajac wrak tego samolotu, bo zachodzi obawa, ze zostaliby pomowieni o spowodowanie wypadku, a nie mieliby mozliwosci przedstawic dowodow przeciwko tym oskarzeniom. O ile wiem Rosjanie bez oporow udostepniaja ten rozbity samolot polskim organom sledczym, ale dopoki strona Polska nie zakonczy swych badan i ostateczna wersja nie zostanie uzgodniona.
  Rosjanie zachowuja sie racjonalnie, po prostu wypadek ten jest osrodkiem gier politycznych w naszymn kraju. .

 • strzelec51

  Oceniono 1 raz -1

  I coz w tym dziwnego, ze Sikorski przyznaje sie do bezsilnosci w stosunkach z Rosja? Polska jest chronicznie bezsilna w stosunkach z wielu panstwami (Kaczynski byl zenujaco bezsilny wobec USA nawet w sprawie 15-to minutowej audiencji u Busha. Skutecznosc w polityce znacznie bardziej zalezy od wielkosci panstwa anizeli kwalifikacji dyplomatycznych jej politykow. Poska jest sredniakiem, a Rosja duza. Ale Unia Europejska jest jeszcze wieksza.

  A skoro nalezymy do Unii, niech nam pomoze, moze.

  Swoaj droga, "gromek1" moze miec racje. Sikorski nie oglaszal by tej informacji gdyby nie mial pewnosci, ze Unia poprze.

 • gromek1

  Oceniono 2 razy 0

  A nie przyszło Wam do głowy, że cała sprawa może już być po cichu (tak jak to się robi w dyplomacji niekartoflowej) obgadana z Putinem, któremu łatwiej jest ustąpić UE niż Polsce. Choćby dlatego, żeby jakiś rosyjski Kaczor nie oskarżał go o politykę na kolanach?

 • tomtg123

  Oceniono 2 razy 0

  Gronkiewicz-Waltz nie ma racji, Sikorski ma racje.
  Jeśli chcemy odzyskać wrak i Rosjanie nie chcą nam go oddać, to wtedy JESTEŚMY bezsilni, bo nie mamy środków nacisku na Rosję.
  Nie ma znaczenia czy rządzi PO, czy PiS, czy SLD czy ktokolwiek - nie mamy po prostu jako państwo możliwości, żeby Rosji cokolwiek nakazać. Przecież czołgów na Smoleńsk nie wyślemy.
  Możemy tylko albo naciskać (dyplomatycznie, gospodarczo) w tej sprawie za pośrednictwem sojuszników z UE, albo możemy UDAWAĆ (głównie sami przed sobą) , że nie jesteśmy bezsilni.
  Tylko co nam przyjdzie z udawania ? Od udawania rzeczywistość się nie zmienia.
  A samolotu raczej prędko nie dostaniemy niestety, bo - jak słusznie zauważył prof. Brzeziński - Rosji na rękę jest tego wraku nam na razie nie oddawać.

 • rezun-one

  Oceniono 2 razy 0

  Skoro USA odesłały nas do kąta i nie mają zamiaru zajmować się tą sprawą, Sikorski zwrócił się do UE by to potwierdziła.
  Upadnie wersja powołania międzynarodowej komisji lansowanej przez "smoleńskich".

 • astrolog_wawa

  Oceniono 4 razy 0

  POmożecie?
  Przecież już pomogli 22 lipca.

 • pedersdorfer

  Oceniono 2 razy 2

  miziaforum.wordpress.com/2012/12/11/gen-petelicki-zemsta-z-za-grobu-prywatne-archiwum/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje