Polacy nie boją się fotoradarów. Ich skuteczność wynosi 9 proc.

11.12.2012 06:37
Fotoradar

Fotoradar (Fot. Michal Jasiulewicz / AG)

Prawie 60 proc. Polaków popiera zwiększenie liczby fotoradarów, jeśli ma to poprawić bezpieczeństwo na drogach. Ale tylko co 11. kierowca jedzie przepisowo, gdy widzi takie urządzenie - wynika z sondażu Instytutu Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Wpływ fotoradarów na bezpieczeństwo na drodze jest bardzo dyskusyjny - podkreśla "DGP". 91 proc. kierowców przyznaje, że przekracza prędkość, i to także w miejscach, gdzie jest fotoradar. Tylko 9 proc. kierowców reaguje na nie. Jak wynika z analizy firmy Navi-Expert, większości kierowców urządzenia kontrolne wcale nie zmuszają do zmniejszenia prędkości. Producent programów nawigacyjnych wziął pod lupę milion przejazdów na niemal stu trasach w Polsce.

Okazało się, że średnia prędkość auta tuż przed fotoradarem ustawionym na ograniczeniu do 50 km/h wynosi 64 km/h, a gdy urządzenia nie ma - 66 km/h. Paradoksalnie odsetek jadących na "pięćdziesiątce" z prędkością 61-70 km/h jest wyższy, gdy na drodze stoi fotoradar (38 proc.), niż gdy go nie ma (36 proc.).

Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy wiedzą, że na trasie z fotoradarem trudniej spotkać drogówkę, a za przekroczenie prędkości o kilkanaście km/h nie dostaną zdjęcia z urządzenia kontrolnego. Taka sytuacja nie zniechęca jednak Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, który zapowiada, że do końca roku zamontuje 240 nowych urządzeń.

Zobacz także
Komentarze (125)
Zaloguj się
 • robekcb2

  0

  Radio CB - poradnik

  Sympatycy łączności przez CB radio i krótkofalówki PMR 446 z Sulejówka i okolic publikują informacje o sprzęcie, akcesoriach, porady.

  www.radioamator.elektroda.eu

 • chrobotek46

  0

  Radary służą tylko i wyłącznie wyciąganiu kasy od kierowców. O poprawie bezpieczeństwa przez montaż radarów kompletnie nie ma mowy. Proszę przykład : na dawnej A 2 na trasie Poznań - Świecko w miejscowości Bucze jest wiadukt kolejowy, oznaczony czarnym punktem i ograniczeniem prędkości do 60 km/godz. Tylko że czarny punkt jest od strony Poznania, bo tam zdarzyły się wszystkie wypadki. Nie z winy szybkości jazdy, tylko głupców kierowców, którzy wyprzedzali przed dojazdem do wiaduktu (na wjeździe na wiadukt z tej strony jest niewidoczny zakręt ! ) I tu bywa groźnie, co sam widziałem dojeżdżając do pracy ! Mimo to policja z radarem czeka na zjeździe od strony Świecka - choć tam już nie ma zagrożenia,więc kierowca zjeżdżający z wiaduktu sądzi, że może jechać swobodnie - i tu go mają !
  Nikt mi nie powie, że to służy bezpieczeństwu !!!! To jest bezczelny drenaż kieszeni kierowców

 • tomojloginlol

  0

  Nikt jakoś nie zauważy że prawda jest po środku, sporo osób ma też problemy ze zrozumieniem ironii i sporo pewnie prawko jazdy zda dopiero jak ukończy 18 lat, ale racja jest po kilku stronach. Fotoradary ustawione w "odpowiednich" miejscach zasilają kasy samorządów ze względu na często bzdurne ograniczenia w szczerym polu.

  Narzekacie że rząd nic nie robi na prowincjonalnych drogach, ale k...a, komunizm kiedy rzad odpowiadał za wszystko skończył się ponad 20 lat temu i za te drogi odpowiadają województwa, powiaty, gminy; u mnie w najgorszym stanie są drogi powiatowe i gdyby nie to że gmina je odśnieża to by były pewnie zasypane po kilku płatkach śniegu, mosty mogą mieć drewnianą nawierzchnię, nikt nie wie czemu (kilka razy już były na nim przypadki poślizgów i mało brakowało żeby samochody lądowały w rzece, ale dzięki w kogo tam kto wierzy, nie było jeszcze tragedii), krótko, za drogi które są koło was odpowiada samorząd, ale po co iść na wybory do samorządu... typowo polskie "myślenie"

  Ciężarówki, za nie powinien się ktoś wziąć, zwłaszcza ze te zza wschodniej granicy, których kierowcy jeżdżą jak chcą, wszyscy chyba kierowcy co potrafią wyjechać na trasę gdzie się pokazują znają ten ból.

  Skuteczność fotoradarów - uwaga kontrola radarowa - i radar ma być skuteczny.. bitch please. Radary ustawione we właściwych miejscach mogą być i będą skuteczne, poprawiając bezpieczeństwo na drodze.

  Przepisy, przepisy są po to by ich przestrzegać, nie jestem świętym, sam je łamię, ale staram się jeździć przepisowo i nie jest mi z tym źle. Po co inaczej by były przejścia dla pieszych, niech ze stoją i mokną czekając aż ktoś łaskawie zatrzyma swoją "furę" i ich przepuści, a najlepiej niech nie wychodzą z domu bo jeszcze mi pod samochód wejdą. Po co znaki, i tak wiem lepiej że to ja mam pierwszeństwo, bo jestem pierwszy na skrzyżowaniu... Pamiętajmy też że Polska to jedyny kraj w UE gdzie można legalnie przekroczyć dozwoloną prędkość, ale jak widzę tablicę z dozwolonymi prędkościami przekraczając naszą zachodnią granicę to jestem od razu weselszy, w Polsce jest zbyt skomplikowanie z tym i tyle, nikt mi nie wmówi że jest inaczej.

  ALE ALE ALE głównym problemem naszych dróg jest brak kultury, zarówno od strony zarządcy, który ma gdzieś to że droga dziurawa, ale i uczestników ruchu, nie tylko kierujących samochodami, ale też rowerzystów i "skuterzystów" co jadą jak chcą, pieszych którym ciężko poczekać chwilę na zielone lub przejść 10 metrów do pasów, ale znając nas, polaków, winny i tak zawsze będzie Tusk, policja i bardzo fajne zwierzątka jakimi są leminigi.

 • you_fool

  Oceniono 1 raz 1

  dać mandaty jak na Słowacji to skuteczność skoczy z 9% do 90%.

 • podobny_do_nikogo

  0

  Moim zdaniem mylna interpretacja "skuteczności". Zasadą działania tego złomu jest bowiem karanie a nie odstraszanie. I są skuteczne, niestety.

 • gr_ub_y

  0

  Dlatego ekipa Donalda zwiększy ich ilość 5-krotnie od nowego roku, wtedy skuteczność zbliży się w krótkim czasie do 50%!

 • jami100

  Oceniono 1 raz 1

  No i dobrze, nie chodzi o to aby łapać każdego, tylko tych grubo przesadzających.
  Podane infromacje nie zgadzają się z moimi obserwacjami. Ja widzę, ze większość kierowców zwalnia przed fotoradarami, często dość mocno.

 • ultra3000

  Oceniono 2 razy 2

  Vincent!!! oby ci ziemia lekka byla...

 • zalep

  Oceniono 3 razy 3

  Wyspa zielonych radarów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje