Polska armia kupuje nowe rakiety. Wyda na nie 924 mln złotych

11.12.2012 06:24
Marynarka Wojenna ma nowe rakiety

Marynarka Wojenna ma nowe rakiety (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)

Marynarka wojenna weszła w posiadania 12 nowoczesnych rakiet NSM (Naval Strike Missle). Norweskie pociski mają zasięg 200 kilometrów i mogą razić zarówno okręty, jak i cele naziemne - informuje dziennik "Rzeczpospolita". Do końca 2015 roku polska armia otrzyma jeszcze 35 takich rakiet.
Rakiety trafiły do Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej w Siemirowicach niedaleko Lęborka. Pociski, transportowane na mobilnych platformach, można ustawić w różnych miejscach wzdłuż wybrzeża. Istnieje również możliwość wystrzelenia ich z okrętu lub samolotu. Rakiety NSM nie są wykrywalne przez radary, mogą manewrować podczas lotu i można je wykorzystać przeciwko celom różnego typu - czytamy w "Rz".

W ciągu najbliższych lat Polska zamierza kupić jeszcze kilkadziesiąt takich rakiet. Nowe wyposażenie będzie warte w sumie 924 mln złotych. Obecnie trwa szkolenie żołnierzy, którzy zajmą się obsługą rakiet.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej"

Zobacz także
Komentarze (181)
Zaloguj się
 • aqo7

  Oceniono 1 raz 1

  ...........................polska armia kupuje rakiety..................................do tenisa......................................

 • sigizm

  0

  ale ruskich tu się nazbierało

 • devega

  Oceniono 1 raz 1

  i kto znowu tych polskich głupoli naciągnął na zbędną kasę przecież do cholery Polska nie ma wrogów to na kogo te rakiety na nić konkretnego nie ma kasy ale na pierdoły to sa

 • fordysta

  Oceniono 3 razy 1

  Szastanie pieniędzmi Obywateli, którym jednocześnie - za pieniądze tychże Obywateli - odmawia sie leczenia, pracy, godności, dostatniego życia.
  A zakupujący wzięli poważne prowizje do swoich kieszeni. I przy następnych - znowu sobie obiecują.
  Większego złodziejstwa , cynizmu i nawiększego draństwa w historii Polski nie było.

 • kbosak

  Oceniono 2 razy 2

  924mln czyli 1848 bezdomnych inżynierów którzy musieli wyemigrować bo pracy nad tym ani niczym podobnym przez 30 lat tu nie znajdą. Wrócą za dekadę a każdego kto będzie się puszył że broni Polski, zatłuką pałką i oczy wykłują widelcem. Co gorsza, będzie to zgodne z wówczas panującymi obyczajami i nic im nie będzie można zarzucić.

 • babariba-babariba

  Oceniono 2 razy 0

  ...teraz armia musi gdzieś jeszcze obstalować gdzieś kilkadziesiąt opancerzonych tratw, coby przed wikingami nadbrzeże osłaniać można było i zatrudnić kilka setek kiboli, coby miał kto wiosłować. Silni są...

 • odpalicmundurowegosmiecia

  Oceniono 3 razy 1

  Mundurowe męskie prostytutki z nizin społecznych będące na utrzymaniu ubożejącego polskiego społeczeństwa ! Czy w tym dzikim kraiku nie ma bardziej priorytetowych wydatków ???

 • pikkollo

  Oceniono 8 razy 0

  Nareszcie jakaś sensowna decyzja. Kolejne powinny być okręty podwodne i antyrakiety.
  Ci którzy negują sens uzbrajania polskiej armii , niech dowiedzą się ile w swoje wojsko inwestuje neutralna, otoczona górami i przyjaznymi sąsiadami Szwajcaria. Słabe i nieuzbrojone państwa albo mają silnych protektorów, albo stają się łakomym kąskiem dla drapieżników. W sytuacji gdy NATO powoli traci swoją skuteczność, niemieckie i francuskie koncerny wyposażają armię rosyjską, zaniedbanie własnego potencjału obronnego byłoby porażającą głupotą

 • grogreg

  Oceniono 3 razy 1

  Nabrzezne baterie sa w naszych realiach lepszym rozwiazaniem niz kutry czy korwety rakietowe. Mam tu na mysli okrety typu Orkan czy 1241. Sa one tylko nosnikiem rakiet i ze wzgledy na swoje male rozmiary niezdolne sa do dzwigania ani przyzwoitych systemow rozpoznania ani obrony p.lot. Sa one zatem calkowicie zdane na wsparcie odrebnych osrodkow obserwacyjnych i oslony z powietrza. Bez tego sa one na morzu bezbronne a ich zdolnosci bardzo ograniczone. Trzybaterie NSM daja mozliwosc efektywnej obrony calosci polskiego wybrzeza przed zagrozeniem od strony moza, ale i tez efektywnego przeciwdzialania blokadzie polskich systemow portowych znacznie efektywnej i taniej niz nawodne jednostki rakietowe. To krok w dobrym kierunku. Moim skromnym zdaniem rowniez i RBS z Orkanow powinny sie znalesc na ladzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje