Zarzuty dla 58-latka za próbę zniszczenia obrazu z Jasnej Góry. Grozi mu 10 lat więzienia

10.12.2012 18:28
Kopia obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry

Kopia obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych postawiła prokuratura Jerzemu D., który w niedzielę rzucił żarówkami wypełnionymi farbą w kierunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
Choć dzięki zabezpieczeniom słynna ikona nie ucierpiała, nieznacznie uszkodzony został ołtarz jasnogórski - wynika z dotychczasowych informacji. Po przesłuchaniu podejrzanego do Sądu Rejonowego w Częstochowie został skierowany wniosek o aresztowanie go na trzy miesiące - poinformował prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Zniszczenie dobra i obraza uczuć religijnych

- W śledztwie dotyczącym próby zniszczenia obrazu Matki Bożej prokurator przedstawił 58-letniemu Jerzemu D. zarzut zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury poprzez rzucenie trzech żarówek wypełnionych czarną farbą w obraz Matki Bożej i uszkodzenie otoczenia obrazu na kwotę 2 tys. zł - powiedział prokurator.

Jerzy D. usłyszał też drugi zarzut - obrażenia uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej. - Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia, jednak ich treść wywołała wątpliwości co do stanu jego zdrowia. Prokurator zlecił opracowanie opinii psychiatrycznej, biegli zbadali podejrzanego, trwa opracowywanie opinii" - powiedział prok. Ozimek. Jak mówią prokuratorzy, podejrzany działał sam, nic nie wskazuje na to, by był inspirowany przez inne osoby, najbardziej prawdopodobnym motywem jest działanie z pobudek religijnych.

Obraz nie ucierpiał

Przepis o zniszczeniu mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury jest bardzo rzadko stosowany. Za takie przestępstwo może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratorzy wyjaśniają, że choć sam obraz Matki Bożej nie ucierpiał, to jednak farba uszkodziła elementy ołtarza, który również jest zabytkiem. Kwota szkód oszacowanych na 2 tys. zł jest bardzo wstępna, konieczna będzie konsultacja z konserwatorem zabytków - zaznaczają śledczy.

Do incydentu doszło wczoraj rano. 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku słynnego wizerunku żarówki wypełnione czarną farbą. Dzięki szybie zabezpieczającej obraz w żaden sposób nie ucierpiał. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany przez straż jasnogórską, która przekazała go policji.

"Atak na samą istotę polskości"?

Próba znieważenia świętego wizerunku poruszyła wiernych. Paulini i biskupi częstochowscy zaraz po zajściu zgromadzili się na modlitwie, odprawiono nabożeństwo ekspiacyjne, czyli przebłagalne. Modlitwy ekspiacyjne, czyli wynagradzające za znieważenie jasnogórskiego obrazu, trwały na Jasnej Górze przez cały dzień. Charakter ekspiacyjny miał też wieczorny Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej.

- Wiadomość ta nas zmroziła, wydała się wręcz nieprawdopodobną, wstrzymaliśmy oddech, zatrzymały się nasze serca, jednak dzięki Bogu obraz ocalał - powiedział przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski w rozmowie telefonicznej dla Radia Jasna Góra. Przeor dodał, że atak na obraz wielu odczytuje jako "atak na samą istotę polskości, na sam główny nerw naszej wrażliwości narodowej i religijnej".

Zobacz także
Komentarze (321)
Zaloguj się
 • jedna.katarzyna

  0

  To, co mu za to grozi i dlaczego, to jedna sprawa, a jak ten atak wykorzystał Kościół, to kolejna - jak dla mnie - bulwersująca kwestia. Skoro arcybiskup wciąga to "wydarzenie" do rankingu najważniejszych wydarzeń roku 2012... To znaczy, że jednak takie ataki się Kościołowi opłacają. Świetne pole do działań propagandowych. Ciekawe, że nikt nie ujawnia faktu, iż zbiórka p[ieniędzy na specjalną ochronę obrazu już dawno powinna zostać zakończona, bo dawno zapłacono za tę kasetę, o ktorej mówią! Zbiórka kasy wciąż trwa. Gdyby nie artykuł w antyklerykalnej gazecie, którą od niedawna kupuję, pewnie bym się o tym nie dowiedziała. Polecam konfrontować wiadomości wyczytane w necie czy gazetach z wiadomościami ujawnianymi przez "Fakty i mity".

 • daligasta

  Oceniono 2 razy 2

  On miał świadomość że atakuje tylko szkło, a to co zrobił było protestem przeciw POGAŃSTWU;
  eliasz.dekalog.pl/goscie/palla/krolowa.htm

 • daligasta

  Oceniono 2 razy 0

  Za zniszczenie koranu dostał by kare śmierci!

  eliasz.dekalog.pl/goscie/palla/krolowa.htm

 • kenijro

  Oceniono 4 razy 4

  Ta sprawa potwierdza fakt, jak bardzo religia jest odhumanizowana i jak są chore uwzględniane w niej "wartości" w przepisach prawa, gdzie ważniejsze od żywego człowieka są fetysze i urojenia. Kibol wyrywający ławki i niszczący mikrofony, tłukący innych kibiców i reporterów, czy zwykły bandzior włamujący się do prywatnej posesji, a nawet pedofil (ten w sutannie w szczególności), może liczyć na większą łaskawość i skromniejszy wyrok niż "bluźnierca" z farbą w ręce. LOL

 • pianistka32

  Oceniono 2 razy 2

  a no patrzcie ludzie taki swiety i sam nie spie...ł przed farba to ja juz nie wierze w zadne CUDA

 • maculata

  Oceniono 1 raz -1

  "Za takie przestępstwo może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności"
  MOŻE mu gorzić co oznacza że jest to maksymalny mozliwy wymiar kary, tak samo jak za morderstwo MOŻE komuś grozić 25 lat czy dożywocie. Facet dostanie pewnie grzywne i pół roku w zawieszeniu ale tłum ludzi w komentarzach już sobie pobluzgał na polskie prawo (które fakt faktem jest beznadziejne).

 • iremus

  Oceniono 3 razy 3

  Na polecenie prokuratury podejrzany został już przebadany psychiatrycznie. Bo czy ktoś widział aby człowiek zdrowy na umyśle podnosił rękę na symbole katolickie? No to niech teraz ktoś spróbuje tknąć krzyż w okrąglaku na Wiejskiej. Albo mu łapy połamią, albo nogi z doopy powyrywają, albo skażą na 10 lat za obrazę uczuć dewotów. Palikot - weź sobie to do serca.

 • mefisto1606

  Oceniono 3 razy 3

  Cóż znaczy wyrok 10 lat więzienia wobec cierpienia na stosie ??? .
  - POCZEKAJMY - jeszcze W S Z Y S T K O przed N A M I !!!!!!! ..
  p.s. Kto wreszcie uświadomi ciemnemu narodowi całą prawdę
  o pochodzeniu w/w obrazu lecz nie tą opartą na legendzie , lecz tą
  racjonalną , opartą na faktach historycznych ?? ..

 • koloratura1

  Oceniono 4 razy 4

  Jestem zdecydowanie PRZECIW zamachom na dobra kultury (do których należy jasnogórski obraz), ale czy z tym "atakiem na samą istotę polskości" to nie przesada?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje