Zarzuty dla 58-latka za próbę zniszczenia obrazu z Jasnej Góry. Grozi mu 10 lat więzienia

10.12.2012 18:28
Kopia obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry

Kopia obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych postawiła prokuratura Jerzemu D., który w niedzielę rzucił żarówkami wypełnionymi farbą w kierunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
Choć dzięki zabezpieczeniom słynna ikona nie ucierpiała, nieznacznie uszkodzony został ołtarz jasnogórski - wynika z dotychczasowych informacji. Po przesłuchaniu podejrzanego do Sądu Rejonowego w Częstochowie został skierowany wniosek o aresztowanie go na trzy miesiące - poinformował prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Zniszczenie dobra i obraza uczuć religijnych

- W śledztwie dotyczącym próby zniszczenia obrazu Matki Bożej prokurator przedstawił 58-letniemu Jerzemu D. zarzut zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury poprzez rzucenie trzech żarówek wypełnionych czarną farbą w obraz Matki Bożej i uszkodzenie otoczenia obrazu na kwotę 2 tys. zł - powiedział prokurator.

Jerzy D. usłyszał też drugi zarzut - obrażenia uczuć religijnych innych osób poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej. - Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia, jednak ich treść wywołała wątpliwości co do stanu jego zdrowia. Prokurator zlecił opracowanie opinii psychiatrycznej, biegli zbadali podejrzanego, trwa opracowywanie opinii" - powiedział prok. Ozimek. Jak mówią prokuratorzy, podejrzany działał sam, nic nie wskazuje na to, by był inspirowany przez inne osoby, najbardziej prawdopodobnym motywem jest działanie z pobudek religijnych.

Obraz nie ucierpiał

Przepis o zniszczeniu mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury jest bardzo rzadko stosowany. Za takie przestępstwo może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratorzy wyjaśniają, że choć sam obraz Matki Bożej nie ucierpiał, to jednak farba uszkodziła elementy ołtarza, który również jest zabytkiem. Kwota szkód oszacowanych na 2 tys. zł jest bardzo wstępna, konieczna będzie konsultacja z konserwatorem zabytków - zaznaczają śledczy.

Do incydentu doszło wczoraj rano. 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku słynnego wizerunku żarówki wypełnione czarną farbą. Dzięki szybie zabezpieczającej obraz w żaden sposób nie ucierpiał. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany przez straż jasnogórską, która przekazała go policji.

"Atak na samą istotę polskości"?

Próba znieważenia świętego wizerunku poruszyła wiernych. Paulini i biskupi częstochowscy zaraz po zajściu zgromadzili się na modlitwie, odprawiono nabożeństwo ekspiacyjne, czyli przebłagalne. Modlitwy ekspiacyjne, czyli wynagradzające za znieważenie jasnogórskiego obrazu, trwały na Jasnej Górze przez cały dzień. Charakter ekspiacyjny miał też wieczorny Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej.

- Wiadomość ta nas zmroziła, wydała się wręcz nieprawdopodobną, wstrzymaliśmy oddech, zatrzymały się nasze serca, jednak dzięki Bogu obraz ocalał - powiedział przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski w rozmowie telefonicznej dla Radia Jasna Góra. Przeor dodał, że atak na obraz wielu odczytuje jako "atak na samą istotę polskości, na sam główny nerw naszej wrażliwości narodowej i religijnej".

Zobacz także
Komentarze (321)
Zarzuty dla 58-latka za próbę zniszczenia obrazu z Jasnej Góry. Grozi mu 10 lat więzienia
Zaloguj się
 • ami_lii

  Oceniono 371 razy 321

  Chcecie mi powiedzieć że za rzucenie farbą w kierunku obrazu dostaje się w tym kraju więcej niż za morderstwo?!

 • muzzyczny

  Oceniono 213 razy 149

  I po co było rzucać?
  lepiej ignorować i jasno mówić o tym czym jest zakłamanie Kościoła
  Bóg sam zniszczy te miejsca pogańskiego kultu
  a skorumpowany sąd wyda wyrok zgodny z życzeniami watykańskich pogan

 • me2free

  Oceniono 207 razy 131

  co to za swietosc, ktorej czci musi chronic prawo ludzkie, chyba jestesmy powaleni jako ludzie....

 • apas13

  Oceniono 144 razy 126

  Fajny kraik. Za probę (nieudaną) zapaćkania świętego obrazu - 10 lat. Za nieudzielenie pomocy rodzaej kobiecie, w wyniku czego narażono jej zycie i zdrowie a dziecko zmarło - przeniesienie na placówkę zagraniczną KK.

 • kocurxtr

  Oceniono 78 razy 66

  kościół szaleje - wszak podniesiono rękę na ważne źródło dochodu...

 • owca888

  Oceniono 71 razy 63

  Za to do 10 lat? Ktoś na głowę upadł?
  Tyle samo co facetom z Łodzi, którzy zakatowali na śmierć 24-latka?
  To karygodne, co zrobił, ale nie przeginajcie, do cho-lery. Niedobrze mi.

 • urhan

  Oceniono 68 razy 62

  Dobranoc...robię podejście do barku, bo na trzeźwo tego się nie da czytać, komentować itp...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje