Sikorski: Komunikacja z Rosją nie skutkuje. Poprosiłem Ashton o poruszenie kwestii TU-154

10.12.2012 15:04
Radosław Sikorski i Catherine Ashton

Radosław Sikorski i Catherine Ashton (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta/ Geert Vanden Wijngaert AP)

- Poprosiłem szefową unijnej dyplomacji, Cathy Ashton, aby podczas szczytu z Rosją podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku prezydenckiego TU-154 do Polski - poinformował szef MSZ Radosław Sikorski. Jak dodał, komunikacja z Rosją nie skutkuje, dlatego zdecydował się na przeniesienie sprawy na poziom międzynarodowy.
- Na forum Rady ds. Zagranicznych UE podniosłem prośbę do wysokiej przedstawiciel UE, aby podczas szczytu z Rosją podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku prezydenckiego TU-154, bo skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kwestii na poziom międzynarodowy - mówił Sikorski.

Jak dodał, Polska będzie drążyć sprawę, aż Rosja uzna, że wrak nie jest już potrzebny jej prokuraturze i przekaże go polskim prokuratorom. Pytany przez dziennikarzy, co Cathy Ashton odpowiedziała na jego prośbę, szef MSZ odparł: - Wydaje mi się, że wzięła sobie to do serca, ale co będzie - zobaczymy.

W zeszłym tygodniu Sikorski rozmawiał na temat powrotu wraku prezydenckiego samolotu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, ale nie uzyskał od niego informacji o dacie powrotu do Polski szczątków maszyny. Wrak - jak wyjaśniał Ławrow - ma zostać w Rosji do zakończenia śledztwa.

Zobacz także
Komentarze (244)
Zaloguj się
 • zigzaur

  0

  Post ten powinny przeczytać tylko osoby o mocnych nerwach:

  Polska powinna wręcz odwlekać transport potupolewnych resztek do kraju. Odwlekać jak najdłużej, w miarę możliwości aż do śmierci Jarosława Kaczyńskiego (oraz jego politycznych przyjaciół).
  Nawet gdyby strona rosyjska powiedziała "Proszę bardzo, nie ma przeszkód do odebrania wraku" - nie reagować.
  Nawet gdyby strona rosyjska powiedziała "Proszę bardzo, możemy sami załatwić i sfinansować transport do Polski" - nie reagować.

  Przyczyną są nie tylko względy ekonomiczne. Kaczyńskiego i jego bandę trzeba czymś zająć.

 • vertano

  0

  Mecenas Hambura wysłał do szefa polskiej dyplomacji pismo, w którym zwraca uwagę, że minister Sikorski „zapomniał” o innych bardzo ważnych dowodach.

  Szanowny Panie Ministrze,
  zwracam się do Pana jako pełnomocnik reprezentowanych przeze mnie rodzin w sprawie Katastrofy Smoleńskiej.

  W dniu dzisiejszym poinformował Pan o swoim heroicznym czynie, że na forum Rady do spraw zagranicznych Unii Europejskiej poprosił Pan szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, aby na szczycie UE-Rosja podnieść formalnie kwestię potrzeby zwrotu wraku Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. uległ zniszczeniu w katastrofie pod Smoleńskiem.

  Cytuję słowa Pana Ministra:
  „Bo skoro nie skutkują dwustronne kanały komunikacji z Rosją w tej sprawie, zmuszeni jesteśmy do przeniesienia kwestii na poziom międzynarodowy. (...) Będziemy cierpliwie drążyć. Mamy nadzieję, że Rosja wreszcie uzna, że wrak nie jest już potrzebny jej prokuraturze i że może być przekazany naszej prokuraturze. (...)”.

  Dokładnie dzisiaj mija 32 miesiąc od dnia Tragedii Smoleńskiej.
  Chciałbym Panu Ministrowi pogratulować odwagi oraz tak szybkiej reakcji. Mógłby Pan to zrobić np. dopiero za rok. Dlatego doceniam Pański wyścig z czasem.

  Kończąc pragnę zwrócić Panu Ministrowi uwagę na fakt, że również czarne skrzynki z Tu-154M znajdują się w Rosji. Szczegółowe informacje na ich temat powinien posiadać były Minister a zarazem kurier pomiędzy Warszawą i Moskwą Pan Jerzy Miller.

  Wnioskuję zatem,
  aby Pan Minister poprosił szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, by na szczycie UE-Rosja podnieść formalnie także kwestię potrzeby zwrotu czarnych skrzynek z Tu-154M, który 10 kwietnia 2010 r. uległ zniszczeniu w katastrofie pod Smoleńskiem.
  Zarówno wrak Tu-154M jak i jego czarne skrzynki są dowodami pierwotnymi w śledztwie toczącym się w polskiej prokuraturze.

  Z wyrazami szacunku

  Stefan Hambura

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Jego zachowanie przypomina zachowanie osmarkanego gó...arza w piaskownicy, który wrzeszczy do ojca: TATO ON MI ZABRAŁ SAMOLOCIK, DAJ MU PO MORDZIE BO ON JEST MOCNIEJSZY I ODBIERZ SAMOLOCIK !!!!!

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  Radek, ty seksisto, liczysz na kobiecą ignorancję Cathy Ashton... Że będzie tak glupia jak Ewa Błasik albo Wassermanówna...Ale zawiedziesz się, koń to mądre zwierzę, nie kobieta...

  In conducting their investigations, Poland and Russia agreed to follow the protocols of the Convention on International Civil Aviation, which establishes the standards and recommended practices for civil aviation accident investigations.
  To jaki to był lot wg Bialego Domu, cywilny czy wojskowy?

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Polski bełkot jest nieistotny i jest wysłuchiwany tylko przez grzeczność.

  Dużo ciekawsza była niedawna wypowiedź Departamentu Stanu - obligatoryjna odpowiedź na petycję ponad 30 000 internautów o udział USA w śledztwie smoleńskim. Podludzie z Polski zrozumieli tylko odmowę. Nie zauważyłem aby choć jeden komentator zwrócił uwagę że w tej odmowie zawarta byla również jednoznaczna klasyfikacja lotu jako CYWILNY.

  Lot CYWILNY, CYWILNY, CYWILNY...

  Proszę o rozwinięcie tego wątku idiotów z Prokuratury Wojskowej jeszcze przed delegalizacją tej struktury. A co na ten temat Panie Błasik i Wassermanówna? A co bohaterski wojownik z Afganistanu, były MON, obecny MSZ Radosław Sikorski?

 • nina05

  Oceniono 2 razy 2

  Niet, znaczit niet. Musicie się z Tuskiem tego nauczyć. Mają was za pajaców, na wschodzie i na zachodzie.

 • icc217

  Oceniono 2 razy 2

  Polacy, jesli chcecie (bo lubicie) zryjcie sie miedzy soba, nie zawracajcie d..y innym (Unia, USA)

 • m.arco

  Oceniono 3 razy 3

  Wszak współpraca z Rosją w sprawie śledztwa smoleńskiego układa się wzorowo.

 • jadziaporeba

  Oceniono 4 razy 4

  jak sie ten czlowiek nie wstydzi kompromitowac, od samego poczatku sie nie sprawdzil.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje