Pokojowa Nagroda Nobla dla UE

10.12.2012 14:01
Ilona Zielkowska, studentka z Gdańska, która wygrała europejski konkurs

Ilona Zielkowska, studentka z Gdańska, która wygrała europejski konkurs (fot. Lukasz G3owala / Agencja Gazeta)

W Oslo wręczono Pokojową Nagrodę Nobla. Unię Europejską uhonorowano za 60 lat przyczyniania się do pokoju, pojednania, demokracji i ochrony praw człowieka w Europie.
Uroczystość wręczenia tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii Europejskiej rozpoczęła się przemówieniem przewodniczącego komitetu noblowskiego Thorbjoerna Jaglanda. Jagland powitał m.in. szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, którzy przyjechali odebrać nagrodę dla UE.

Oprócz nich do stolicy Norwegii przyjechało 21 szefów państw i rządów UE. Są wśród nich: premier Donald Tusk, prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Oficjalnej delegacji towarzyszą przedstawiciele młodych Europejczyków, którzy wygrali konkurs unijny konkurs "Pokój, Europa, Przyszłość: Co dla ciebie znaczy pokój w Europie?" Wśród nich jest Ilona Zielkowska, studentka Uniwersytetu Gdańskiego.

Środki z nagrody, ok. 925 tys. euro, zostaną przeznaczone na unijne projekty na rzecz dzieci poszkodowanych w wojnach i strefach konfliktu na świecie.

Zobacz także
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • ulebyk

  0

  Polityczna klika, podobnie jak w III RP obdarowuje się wzajemnie medalami i nagrodami. Ktoś jeszcze traktuje poważnie tą nagrodę pokojową wręczaną terrorystom jak Mandela, syjonistycznym marionetkom wojennym jak Obama, sprzedawczykom jak Wałęsa czy skompromitowanym organizacjom jak UE?

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  Sprawdziłem kalendarz, dzisiaj nie jest pierwszy dzień kwietnia.
  A szkoda?

 • m.arco

  Oceniono 1 raz 1

  W imieniu UE nagrodę powinny odebrać rodziny czystek etnicznych podczas wojny bałkańskiej w byłej Jugosławii.

 • scibor3

  Oceniono 3 razy 3

  Pokojowa nagroda Nobla powinna przypaść międzykontynentalnym pociskom z głowicami atomowymi. I mówię to poważnie. Po raz pierwszy w historii sztaby nie były znacząco bezpieczniejsze niż ludzie w okopach.

 • frank1947

  Oceniono 6 razy 4

  To juz jak w komunie ... sami sie dekoruja, przyznawaj ja komu i kiedy chca a i pieniazki rozdawaja ...

 • 1ziutyslaw

  Oceniono 4 razy 4

  Wartość Pokojowej Nagrody Nobla osiągnęła poziom mniej niż zero. W samym środku Europy narodził się nowy bastion nazizmu, którym jest Polska - członek Unii Europejskiej. Naziści pełnia w Unii szerek znaczących funkcji. Mniejszości narodowe, które dorwały się do władzy w Polsce zalegalizowali sobie ustawą prawo do dyskryminacji Polaków. Dodatkowo faszysta Tusk wprowadził rządy totalitarne a Instytucje Pństwea zaminił w bojówki faszystowskie do walki z Polakami. Smaczku całej aferze dodaje fakt, że nagrodę wręczano w obecności nazisty Tuska tolerowanego przez władze UE.

 • bezkontownik

  Oceniono 14 razy 10

  Ja proponuję dać następnego Nobla INTERNETOWI. Zasłużył sobie.
  Później Nobla dostanie Kościół Katolicki.
  Następnie łazik marsjański Curiousity, a może nawet Papa Smerf.

 • nerexis

  Oceniono 4 razy 2

  'Unię Europejską uhonorowano za 60 lat przyczyniania się do ...demokracji...' to niezła faszystowska nagroda ta pokojowa nagroda nobla. Demokracja może bez problemu zamienić się w totalitaryzm, tak jak to już nie raz było w historii. Nie mówiąc że wcale nie gwarantuje praw człowieka, bo lud jest na tyle głupi że sam siebie zniewala, przy pomocy manipulacji oszustów w TV, polityków itp. itd. Poza tym sama demokracja to utopia. Ten typ rządów został narzucony przez faszystów z USA, którzy zaczęli przejmować władzę w momencie powstania FED i wprowadzenia podatku dochodowego (bodaj 1913 r.). I Wojna Światowa to wojna demokracji z monarchiami, które niestety wygrała. Demokracje zostaną zniszczone przez odbudowujące się monarchie. Nie zdziwiłbym się gdyby Chiny zaczęły przeradzać się w monarchie. Niby komuniści, ale odchodzą od socjalizmu w przeciwieństwie do UE i USA (przez Obamę).

  Ciekawostka: Liechtenstein to praktycznie monarchia absolutna, w tym państwie obywatele są najbogatsi w Europie i prawie na świecie, nie są w UE, mają podatki najniższe w Europie, przeogromny standard życia, nasza socjalistyczna Polska nazywa ten kraj 'szkodliwą konkurencją podatkową', poza tym piękny kraj w górach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje