Pokojowa Nagroda Nobla dla UE

10.12.2012 14:01
Ilona Zielkowska, studentka z Gdańska, która wygrała europejski konkurs

Ilona Zielkowska, studentka z Gdańska, która wygrała europejski konkurs (fot. Lukasz G3owala / Agencja Gazeta)

W Oslo wręczono Pokojową Nagrodę Nobla. Unię Europejską uhonorowano za 60 lat przyczyniania się do pokoju, pojednania, demokracji i ochrony praw człowieka w Europie.
Uroczystość wręczenia tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii Europejskiej rozpoczęła się przemówieniem przewodniczącego komitetu noblowskiego Thorbjoerna Jaglanda. Jagland powitał m.in. szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, którzy przyjechali odebrać nagrodę dla UE.

Oprócz nich do stolicy Norwegii przyjechało 21 szefów państw i rządów UE. Są wśród nich: premier Donald Tusk, prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Oficjalnej delegacji towarzyszą przedstawiciele młodych Europejczyków, którzy wygrali konkurs unijny konkurs "Pokój, Europa, Przyszłość: Co dla ciebie znaczy pokój w Europie?" Wśród nich jest Ilona Zielkowska, studentka Uniwersytetu Gdańskiego.

Środki z nagrody, ok. 925 tys. euro, zostaną przeznaczone na unijne projekty na rzecz dzieci poszkodowanych w wojnach i strefach konfliktu na świecie.

Zobacz także
 • Pokojowa Nagroda Nobla dla rannej w zamachu pakistańskiej dziewczynki?
 • Odbicie budynku Rady Europejskiej na tle flagi UE Pokojowa Nagroda Nobla dla Unii Europejskiej!
Komentarze (27)
Pokojowa Nagroda Nobla dla UE
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 46 razy 30

  Pokojowy Nobel zdewaluował się kiedy otrzymał go Obama. Teraz to tylko nic nie znacząca nagroda przyznawana przez grupę ludzi, którzy powołują się na jej znaczenie w przeszłości.

  Studentka politologi, pani Zielkowska z tym swoim elokwentnym: - eeee.... wypowiedzianym w odpowiedzi na pytanie dziennikarza kto jest szefem Parlamentu Europejskiego całkowicie psuje do poziomu tej imprezy i nagradzanego.

 • marooned.mb

  Oceniono 37 razy 27

  Najpierw Obama, teraz UE.
  Wygląda na to, że doczekam się pokojowej nagrody nobla danej pośmiertnie Stalinowi.

 • kontestator100

  Oceniono 35 razy 25

  "UE odebrała nagrodę Nobla."
  Ja się pytam: KOMU?!

 • chango

  Oceniono 29 razy 17

  Kolesie kolesiom.. ;)

 • bezkontownik

  Oceniono 14 razy 10

  Ja proponuję dać następnego Nobla INTERNETOWI. Zasłużył sobie.
  Później Nobla dostanie Kościół Katolicki.
  Następnie łazik marsjański Curiousity, a może nawet Papa Smerf.

 • pikkollo

  Oceniono 42 razy 10

  Kuriozalny Nobel dla UE za coś co nie jest jej zasługą. Wystarczy przypomnieć bezradność Unii podczas wojny jugosławiańskiej. Ta wojna skończyła się tylko dzięki żołnierzom zza oceanu. Tak samo jak 60 lat pokoju w Europie jest efektem ochrony jaką nad Europą roztoczyła USArmy i jej atomowe głowice. Aby dopełnić tą kompromitację, dajcie jeszcze Nobla Putinowi

 • popijajac_piwo

  Oceniono 11 razy 9

  "Unia Europejska odebrała Pokojową Nagrodę Nobla"... Eee, już myślałem, że Barackowi Obamie...

 • blue911

  Oceniono 58 razy 8

  Brawo! Bez niej Polska bylaby pod calkowitym dyktandem kleru I Stanow Zjednoczonych. Nie dajmy sie! Dobra idee tylko trzeba ulepszac. Na pewno sa mankamenty.

 • sebolargo

  Oceniono 15 razy 7

  Robi się wszystko aby srocjalistyczna UE nie rozpadła się do kuńca Posunęli się nawet do przyznania tej internacjonalistycznej chorej mrzonce biednych głupców i pożytecznych idiotów pokazowego jobla Ale ta konstrukcja gdzie spoiwem jest gó... pierdyknie jak wieża Babel bo bogaci mają już dość utrzymywania nierobów z południa i postkomunistycznej biedoty ze wschodu I nawet lizanie się po fiutach eurodoktrynerów zamieniających Europe w idealny świat Dr Raymonda Cocteau z filmu Demolition Man oraz przyznawanie sobie nagród i szantażowanie ludzi wojną nic wam nie pomoże TEN BURDEL MUSI SIĘ ROZPAŚĆ !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje