Wałęsa o 13 grudnia: Daliśmy się wypchnąć tym niepoważnym ludziom z różnego typu rocznic

10.12.2012 13:05
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Damian Kramski / AG)

Lech Wałęsa uważa, że wprowadzony w Polsce 31 lat temu stan wojenny był wielką zbrodnią przeciwko narodowi. B. prezydent skrytykował decyzję PiS ws. zorganizowania w Warszawie marszu z tej okazji. - Źle, że daliśmy się wypchnąć tym niepoważnym ludziom z różnego typu rocznic - oni to opanowali - powiedział b. lider "S".
- To była wielka zbrodnia przeciwko narodowi: zabito nadzieję, zabito zapał. Stało się wtedy naprawdę coś złego. Ja nie mówię o tym, jakie wówczas były możliwości i niebezpieczeństwa - trzeba by to wszystko posprawdzać. To jednak przetrąciło naród - powiedział w Gdańsku b. prezydent.

"Osądzić za stan wojenny"

Zdaniem Wałęsy, decyzja o wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego doprowadziła do funkcjonujących do dziś podziałów w społeczeństwie. - I długo jeszcze będą - dodał.

Według b. prezydenta rozliczenia sprawców stanu wojennego powinien dokonać wymiar sprawiedliwości, a nie politycy. - Kiedy jest wolny kraj, to ma struktury do rozliczeń - sędziów i prokuratorów. Osądzić za stan wojenny trzeba, a czy karać i wsadzać do więzienia, to już inna rzecz. Natomiast osądzić trzeba po to, żeby nikt nie wpadł w przyszłości na podobny pomysł - uważa b. przywódca "Solidarności".

Komentując organizowany przez PiS 13 grudnia w Warszawie marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości, Wałęsa powiedział: "Walka w takim stylu nie pasuje do czasów, w których żyjemy. Dziś powinna być walka o programy i poprawienie struktur kartką wyborczą, a nie demonstracjami".

- Źle, że daliśmy się wypchnąć tym niepoważnym ludziom z różnego typu rocznic - oni to opanowali - dodał b. lider "S".

"Dojdzie tu do nieszczęścia"

Wałęsa pytany, czy sytuacja w kraju zmierza w stronę wojny domowej, odpowiedział: - Wszystko idzie w tym kierunku. Prędzej, czy później dojdzie tu do nieszczęścia, jeśli będziemy się temu przyglądać i na to pozwalać. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że ci ludzie doprowadzą do zwarcia, bijatyk i strzelania włącznie".

- Ostrzegam, że to się źle skończy. Jak to potrwa jeszcze z rok czy dwa, to złapiemy się za bary - mówił Wałęsa, podkreślając, że jest jeszcze czas na opamiętanie. - Od Torunia (Radio Maryja i Telewizja Trwam) zaczynając - najbardziej dziś judzi Toruń. Gdyby nie Toruń, to ci inni byliby słabi - dodał b. prezydent.

Zobacz także
Komentarze (164)
Zaloguj się
 • jack20

  Oceniono 1 raz 1

  ty pierd... esbecka szmato jeszcze masz czelnosc na PIS pluc ??? Malo napierd... juz idiotyzmow??

 • amron53

  0

  ...bo przespaliście wiele rzeczy, zajmując się gierkami personalnymi...no i to dbanie o własne "ja", do granic śmieszności; czasem lepiej pomilczeć...

 • elko21

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Wałęsa - coraz bliżej czas, gdy stanie się (p)an synonimem ZDRAJCY, powtórnej (t)argowicy !!!
  Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, ilu ludzi (c)ie nienawidzi ...

 • elko21

  Oceniono 3 razy 3

  Zamilcz BUCU - historia (c)ię osądzi ....
  Wałęsa = TARGOWICA !!!

 • 2kbb

  Oceniono 3 razy 3

  ".... Wałęsa pytany, czy sytuacja w kraju zmierza w stronę wojny domowej, odpowiedział: - Wszystko idzie w tym kierunku. Prędzej, czy później dojdzie - TU - do nieszczęścia..."
  A może nam Pan Wałęsa wytłumaczy co w jego głowie oznacza słowu "tu" . Może tu, może tam, może gdzie indziej. A może Panie prezydencie należało by się wyrażać w "Naszym Kraju", "w Naszej Ojczyźnie" Jakieś tu, lub jakieś tam, to może znaczyć w Moskwie, Berlinie czy gdzie tam jeszcze . .... Oj Panie Wałęsa niech się Pan nie kompromituje już więcej. Może nam Pan odpowie czy smaczne zakąski podawano na otwarciu Sky Tower w zeszłym miesiącu we Wrocławiu ? I może nam Pan opowie skąd zna Pan to Towarzystwo panie Wałęsa ... ?

 • zygosz

  Oceniono 4 razy 4

  Bolek udzielajac wywiadow,kombinuje jak mozna jeszcze zarobic na robotnikach,bo juz ich wielu nie pozostalo ,zostali sprzedani razem ze swoimi zakladami pracy ,tylko zaklady wzial obcy kapital,a pracownicy wylecieli na bruk teraz maja czas sluchac rad Bolka na ekranie TVN24,bo on zna sposob znalec prace,moze nie dla wszystkich,takie specyjalne zadania,jak wywolac jakas prowokacje,transport czarnej farby w puszkach.

 • iremus

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko patrzeć jak matka boska zacznie paradować z ikoną elektryka w klapie.

 • blski

  Oceniono 3 razy -1

  Jak zwykle, ten "prostak" daje przyklad zrownowazenia i rozsadku.
  Wszystkim wrogom radzilbym zamiast zacietrzewiac sie zastanowic sie nad tym co Walesa staral sie powiedziec.
  Pomyslcie tez, ze zamiast narazac sie na ciagle obelgi, Walesa moglby odejsc od zycia politycznego i zajac sie wedkarstwem. Powinnismy mu byc wdzieczni za jego obecne zaangazowanie w polityke.

 • evasz

  Oceniono 1 raz 1

  No to przypomnij sobie Węgry w 1956.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje