Wałęsa o 13 grudnia: Daliśmy się wypchnąć tym niepoważnym ludziom z różnego typu rocznic

10.12.2012 13:05
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Damian Kramski / AG)

Lech Wałęsa uważa, że wprowadzony w Polsce 31 lat temu stan wojenny był wielką zbrodnią przeciwko narodowi. B. prezydent skrytykował decyzję PiS ws. zorganizowania w Warszawie marszu z tej okazji. - Źle, że daliśmy się wypchnąć tym niepoważnym ludziom z różnego typu rocznic - oni to opanowali - powiedział b. lider "S".
- To była wielka zbrodnia przeciwko narodowi: zabito nadzieję, zabito zapał. Stało się wtedy naprawdę coś złego. Ja nie mówię o tym, jakie wówczas były możliwości i niebezpieczeństwa - trzeba by to wszystko posprawdzać. To jednak przetrąciło naród - powiedział w Gdańsku b. prezydent.

"Osądzić za stan wojenny"

Zdaniem Wałęsy, decyzja o wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego doprowadziła do funkcjonujących do dziś podziałów w społeczeństwie. - I długo jeszcze będą - dodał.

Według b. prezydenta rozliczenia sprawców stanu wojennego powinien dokonać wymiar sprawiedliwości, a nie politycy. - Kiedy jest wolny kraj, to ma struktury do rozliczeń - sędziów i prokuratorów. Osądzić za stan wojenny trzeba, a czy karać i wsadzać do więzienia, to już inna rzecz. Natomiast osądzić trzeba po to, żeby nikt nie wpadł w przyszłości na podobny pomysł - uważa b. przywódca "Solidarności".

Komentując organizowany przez PiS 13 grudnia w Warszawie marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości, Wałęsa powiedział: "Walka w takim stylu nie pasuje do czasów, w których żyjemy. Dziś powinna być walka o programy i poprawienie struktur kartką wyborczą, a nie demonstracjami".

- Źle, że daliśmy się wypchnąć tym niepoważnym ludziom z różnego typu rocznic - oni to opanowali - dodał b. lider "S".

"Dojdzie tu do nieszczęścia"

Wałęsa pytany, czy sytuacja w kraju zmierza w stronę wojny domowej, odpowiedział: - Wszystko idzie w tym kierunku. Prędzej, czy później dojdzie tu do nieszczęścia, jeśli będziemy się temu przyglądać i na to pozwalać. Nie mam najmniejszej wątpliwości, że ci ludzie doprowadzą do zwarcia, bijatyk i strzelania włącznie".

- Ostrzegam, że to się źle skończy. Jak to potrwa jeszcze z rok czy dwa, to złapiemy się za bary - mówił Wałęsa, podkreślając, że jest jeszcze czas na opamiętanie. - Od Torunia (Radio Maryja i Telewizja Trwam) zaczynając - najbardziej dziś judzi Toruń. Gdyby nie Toruń, to ci inni byliby słabi - dodał b. prezydent.

Zobacz także
Komentarze (164)
Wałęsa o 13 grudnia: Daliśmy się wypchnąć tym niepoważnym ludziom z różnego typu rocznic
Zaloguj się
 • jkredman

  Oceniono 250 razy 58

  nikt was nie musiał wypychać, sami się wypchnęliście - a to dlatego że walcząc o stołki i gloryfikację własnych zasług zapomnieliście o narodzie, dzisiaj już nikt Was nie potrzebuje, wielu młodych nawet was specjalnie nie kojarzy, zapomnieliście o nas, więc my zapomnieliśmy o was

 • arab-z-bajki

  Oceniono 68 razy 56

  Zbrodnią przeciwko Narodowi Polskiemu było przekazanie Polski w 1945 r. przez Churchila i Roosevelta w łapy Stalina. Reszta to już konsekwencja tego posunięcia.

 • igla5858

  Oceniono 115 razy 33

  zabito nadzieje , zabito zapal . Ale dzieki temu nie zginelo duzo wiecej ludzi...

 • banaczek28

  Oceniono 154 razy 28

  a co ty będąc prezydentem zrobiłeś aby tę zbrodnię rozliczyć? teraz to najlepiej krytykować, zobacz czym jest teraz twój zakład pracy nie widzisz tego? od krytyk się znalazł

 • bzdigniew

  Oceniono 112 razy 26

  Pan Walesa to niestety jak uczen czarnoksieznika. To on wylansowal braci Kaczynskich, zaczal wojne na gorze, no i teraz narzeka.

 • agnrodis

  Oceniono 94 razy 22

  Lechu, co ty wygadujesz?! Stan wojenny uratowal ci zycie, jak i wielu innym!!!! Gdyby ruscy wkroczyli, bylaby masakra!!! A tak, przesiedziales stan wojenny w luksusowym internacie, gdzie warunki miales sto razy lepsze niz przecietny Polak.

 • dacie

  Oceniono 189 razy 17

  Błazen!
  Mówi to ten, co chciał pałkami lać demonstrantów!

 • 2florek

  Oceniono 42 razy 10

  Lechu o ty pieprzysz. Właśnie od tego jest demokracja że ty siedzisz w domu ja demonstruje. ty idziesz pod sztandarem niebieskim, ja białym a ktoś inny pod zielonym. Nam wszystkim starczy miejsca.
  Jak ci sie coś nie podoba to skrzyknij ludzi i rób swój pochód.
  Jakie to proste prawda?
  Tylko żeby to zrozumieć nie można być bufonem.
  Bez obrazy dla bufona.
  A ja tak ci kiedyś wierzyłem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje