Siemoniak: Od 2013 obowiązkowe szkolenia rezerwistów

10.12.2012 10:06
Tomasz Siemoniak

Tomasz Siemoniak (Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta)

Szef MON chce obowiązkowych szkoleń dla rezerwistów. - Od przyszłego roku każdy, kto nadaje się do odbycia przeszkolenia, będzie na nie wezwany - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak.
Szef MON chce, żeby rezerwiści mieli kontakt z armią i zmieniająca się w niej techniką. Zdaniem ministra w ciągu kilku lat w naszym wojsku zmieniło się tak wiele, że rezerwiści muszą od nowa poznać uzbrojenie i wyposażenie wojska.

Szczególny nacisk w trakcie szkoleń będzie kładziony na obsługę sprzętu używanego obecnie do walki z klęskami żywiołowymi. Szef MON chce, żeby rezerwiści mieli pojęcie, czego obecnie używa armia i jak się tym posługiwać w razie kryzysu.

Tomasz Siemioniak zaznaczył, że zależy mu na poważnym podejściu do szkoleń, a nie "odbębnieniu" czegoś, co jest nakazane. - Solidne kilka dni przepracowane dla ojczyzny - powiedział minister obrony.

Wezwania na szkolenie powinni się spodziewać w 2013 roku przede wszystkim ci, którzy kiedyś służyli w wojskach inżynieryjnych czy osoby, które mają techniczne wykształcenie. Z wyliczeń MON wynika, że na szkolenie w ciągu roku zostanie powołanych stu rezerwistów, którzy nie mają podpisanego kontraktu z Narodowymi Siłami Rezerwowymi. Ci z umowami, czyli 20 tysięcy osób, będą przeszkoleni bez wyjątków.

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • 104i9

  Oceniono 1 raz 1

  Solidne kilka dni przepracowane dla ojczyzny - powiedział minister obrony. Jasne wóda będzie się lała znowu strumieniami w koszarach ...Może o to chodzi Rostowskiemu bo wpływy za wódkę z akcyzy zmalały więc trza ratować finanse!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Simoniak czy to prawda, że rezerwiści potrzebni są do obrony Mali przed powodziami albo przed Burkina Faso albo przed sobą samymi ?

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  Siemoniak z Tuskiem nie ma na co wydawać kasy państwowej?

  Przecież wiadomo ze przy obecnej technice te szkolenia są o dupę rozbić.
  Gdyby Luka chciał to w tydzień załatwi cale WP z rezerwistami i sierżantami Z

 • zenblue1

  Oceniono 2 razy 2

  Siemoniak---sam wypieprzaj do Afganistanu a nie wysyłaj tam chłopaków

 • googleon

  Oceniono 3 razy 3

  Najlepiej szkolić się razem z Afgańczykami. Technika u nich od lat niezbyt się zmienia (tanio!) a jednak stawiają opór że hej. Za parę F-16 z offsetu można wyszkolić użyteczną w asymetrycznych konfliktach armię partyzantów.

 • zx806

  Oceniono 3 razy 1

  "W domu siedzieć, podatków nie płacić, żołnierza nie karmić, a Pan Bóg żeby za nas wojował” - Jan Sobieski.

 • spoldzielnia.socjalna

  Oceniono 4 razy 4

  Może niech Siemoniak z resztą tego towarzystwa w pierwszej kolejności siebie wyśle na takie ćwiczenia.

  Mam tylko nadzieję, że Platforma gorzko pożałuje takich pomysłów.

  MON - won!

 • inspector.japp

  Oceniono 5 razy 5

  Czy to snie, co to za retoryka? Jakby w PO pojawili sie zupelnie inni ludzie niz przed wyborami. Przeciez koniec z przymusowym poborem to bylo sztandarowe haslo PO, wielokrotnie podkreslane jako jeden z glownych sukcesow. I teraz nagle robi sie cos, co odwraca to wszystko do gory nogami?

  Trzeba przypilnowac tej sprawy, tak jak w przypadku ACTA. Jest niebezpieczenstwo, ze to uda sie przepchnac, bo to sto osob, wiec niby nikogo nie interesuje (nawiasem mowiac, jakie niesprawiedliwe to jest dla tych "wybranych" - czemu rownomiernie nie wziac z podatkow wszystkich ludzi na nowe kadry, tylko brac pojedynczych ludzi z lapanki do "pracy na rzecz ojczyzny"?).

  Tutaj w porownaniu z ACTA jest dodatkowy argument: byla wyrazna obietnica wyborcza - koniec z poborem. Jak sie ma do tego fakt, ze panstwo moze kiedy chce nakazac wybranym osobom, w dodatku w dowolnym momencie doroslego zycia, przymusowo pracowac na jego rzecz?

  Trzeba poszukac dobrych pomyslow w sprawie Gwardiii Narodowej, czyli ludzi, ktorzy dobrowolnie godza sie byc w stanie gotowosci, sa szkoleni i dostaja za to jakas pensje. Moze to wymaga czasu, ale nie mozna doraznie tworzyc groznego precedensu.

 • szymek_50

  Oceniono 2 razy 2

  Koncepcja dobra, ale również kosztowna i ryzykowna.
  Rezerwiści mogą stawiać warunki swoim dowódcom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje