Siemoniak: Od 2013 obowiązkowe szkolenia rezerwistów

Tomasz Siemoniak

Tomasz Siemoniak (Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta)

Szef MON chce obowiązkowych szkoleń dla rezerwistów. - Od przyszłego roku każdy, kto nadaje się do odbycia przeszkolenia, będzie na nie wezwany - powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak.
Szef MON chce, żeby rezerwiści mieli kontakt z armią i zmieniająca się w niej techniką. Zdaniem ministra w ciągu kilku lat w naszym wojsku zmieniło się tak wiele, że rezerwiści muszą od nowa poznać uzbrojenie i wyposażenie wojska.

Szczególny nacisk w trakcie szkoleń będzie kładziony na obsługę sprzętu używanego obecnie do walki z klęskami żywiołowymi. Szef MON chce, żeby rezerwiści mieli pojęcie, czego obecnie używa armia i jak się tym posługiwać w razie kryzysu.

Tomasz Siemioniak zaznaczył, że zależy mu na poważnym podejściu do szkoleń, a nie "odbębnieniu" czegoś, co jest nakazane. - Solidne kilka dni przepracowane dla ojczyzny - powiedział minister obrony.

Wezwania na szkolenie powinni się spodziewać w 2013 roku przede wszystkim ci, którzy kiedyś służyli w wojskach inżynieryjnych czy osoby, które mają techniczne wykształcenie. Z wyliczeń MON wynika, że na szkolenie w ciągu roku zostanie powołanych stu rezerwistów, którzy nie mają podpisanego kontraktu z Narodowymi Siłami Rezerwowymi. Ci z umowami, czyli 20 tysięcy osób, będą przeszkoleni bez wyjątków.

Zobacz także
 • Baza Warrior na południu prowincji Ghazni 
Polska wyśle żołnierzy do Mali? Francuzi namawiają
 • Antoni Macierewicz MON przeprasza za listę wstydu Antoniego Macierewicza
 • Tomasz Siemoniak w TOK FM Szef MON zadowolony z ustawy. Weterani mniej
Komentarze (39)
Siemoniak: Od 2013 obowiązkowe szkolenia rezerwistów
Zaloguj się
 • arturo.k61

  Oceniono 74 razy 28

  1. A kto za to będzie płacił?
  2. Po co to komu skoro mamy armie zawodową?
  3. Wprowadzi to niepotrzebny chaos i zamęt! - Kto żołnierzem chce zostać, ten idzie do Armii na "zawodowstwo"
  Miałem okazję kiedyś widzieć, powołanie rezerwy i podniesienie z Batalionu do Pułku jednostki, z 200 do 900? ludzi:
  - zbędny chaos,
  - strata środków, pieniędzy jednostki, żarcia.
  - zamęt i problemy z rezerwistami,
  - strata amunicji. Bo wystrzelali zapasy na cały rok!
  Kolejny BEZSENSOWNY pomysł rządu! - gratuluję!!!!

 • zdziwiony1980

  Oceniono 30 razy 22

  "Z wyliczeń MON wynika, że na szkolenie w ciągu roku zostanie powołanych stu rezerwistów, którzy nie mają podpisanego kontraktu z Narodowymi Siłami Rezerwowymi"

  czy ja dobrze rozumiem ? tylko krzyku o tych 100 rezerwistów ?
  czy już na prawdę nie ma ważniejszych tematów ? które dotyczyły by większości społeczeństwa ? np takich:
  natemat.pl/29761,wyzsze-bezrobocie-brak-podwyzek-i-inwestycji-taka-bedzie-polska-w-2013-roku

 • telewidz9

  Oceniono 23 razy 19

  nowa broń na klęski żywiołowe ,łopata piasek worek dobry minister podnieść mu pensje za aktywność brawo

 • poljack

  Oceniono 25 razy 11

  Powinniście zacząć od polityków lekarzy i prawników ludzi którzy uważają się za wielkich patriotów a nawet nie wiedzą co to słowo znaczy .

 • lukki69

  Oceniono 13 razy 11

  najpierw musi być plan działania i procedury dla dowódców.....ale to są pierdoły...jakoś to będzie...moze żaden samolot nie spadnie...RP nie ma zadnego konkretnego planu szybkiego działania w razie zagrożenia i kleski!!!!!!!!!!!!!!. Rezerwistów trzeba raz na czas pogonić przez wekkend po poligonie,ale w czasie kiedy bedą najbardziej potrzebni bedą stać i nie bedzie wiadomo co robic i kogo zapytać...

 • leppek

  Oceniono 10 razy 10

  Pan minister działa jak krawężnik. A krawężnik to taki policjant, który aby udowodnić, że jego sens ma istnienie nie złapie złodzieja, nie wykryje sprawcy włamania, nie obroni staruszki przed chuliganem. Taki "policjant" wlepi ci stówkę za przejście 30cm obok pasów na pustej drodze, ustawi się pod zakazem przy dworcu w Poznaniu i będzie udawał odważnego stróża prawa. I pan minister musi udowodnić swój sens istnienia. Wyrwać kasę na katering, mundury, przecież to będą przetargi. Ktoś musi znowu coś dostać z państwowej kabzy więc wymyślmy coś, dawaaaj. A że bez sensu, że na zmarnowanie, że bez ogólnej wizji, planu.... A kogo to obchodzi. Działalność pana ministra przypomina mi zaangażowanie bibliotekarek w redakcję gazetki ściennej: pinć zdjęć, dwa ksera i dwa etaty mają co robić przez okrągły tydzień.

 • ulanzalasem

  Oceniono 14 razy 10

  NSR to w razie jak ludzie wyjdą na ulicę ? :>

 • aide5

  Oceniono 20 razy 8

  za sprowadzenie tu amerykanow pan minister do konca zycia bedzie nosil ten bagaz na plecach jako ten ktory sprowadzil krzyzakow

 • kastoripollux

  Oceniono 19 razy 7

  Siemoniak dalej brnie w ten chory pomysł z "przeszkoleniami"rezerwistów? Lepiej niech się zajmie czymś pożytecznym tak dla MON jak i społeczeństwa. Np pociągnięciem do odpowiedzialności tego starego capa Macierewicza za jego zdrady i odzyska stracone na odszkodowania pieniądze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje