Staniszkis: Porównanie Polaków w Niemczech z autochtonami ze Śląska Opolskiego to nieporozumienie

Jadwiga Staniszkis

Jadwiga Staniszkis (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Porównywanie statusu Polaków przebywających w Niemczech z autochtonami ze Śląska Opolskiego to nieporozumienie. Raczej powinien porównać do tego, czego chcemy dla Polaków na Litwie - mówiła w TVP1 socjolog Jadwiga Staniszkis, odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego.
W Opolu Jarosław Kaczyński krytykował przywileje, jakie ma mniejszość niemiecka w Polsce. - Chcę państwu zadeklarować jasno, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy, to będzie stosowana zasada: tyle praw Niemców w Polsce, ile Polaków w Niemczech - zapowiedział prezes PiS.

"Zaostrzenie języka to obraz medialny"

Zdaniem Staniszkis takie porównanie to "nieporozumienie". - Raczej powinien porównać do tego, czego chcemy dla Polaków na Litwie. Bo nasza mniejszość ma podobny status, jakiego chcemy dla Polaków na Litwie - mówiła.

Zdaniem Staniszkis media wyostrzyły słowa Kaczyńskiego. - Zaostrzenie języka to obraz medialny. Wywód był bardziej stonowany - mówiła. Ale przyznaje, że język, którego w ostatnich dniach używał Jarosław Kaczyński, to "jest problem". - Jeżeli tworzy się centrowy, merytoryczny przekaz, który się nie przebija, bo konferencje naukowe nie są transmitowane, to ktoś doradza prezesowi strategię odmienną. Takie pociąganie wyborców w różne strony jest bardzo ryzykowne. Im ostrzejsza jest granica między partiami, tym trudniej jest wyborcom przechodzić na drugą stronę - stwierdziła.

"Nie jestem zwolenniczką polityki ulicy"

Socjolog zapowiedziała, że tym razem raczej nie weźmie udziału w marszu PiS, który partia Kaczyńskiego chce zorganizować 13 grudnia w Warszawie.

Trudno powiedzieć, jaki wpływ na media ma własność zagraniczna. To jest niemożliwe, bo to wymaga bardzo dużych pieniędzy. - Nie sądzę, ale nigdy nie wiadomo. Nie jestem zwolenniczką polityki ulicy, bo to jeszcze bardziej upraszcza ten przekaz. Choć marsz, w którym uczestniczyłam, pokazał niesamowitą mobilizację. Nie wiem, czy się to uda - powiedziała.

Kaczyński w ostatnich dniach ostrego języka używał w Opolu, Zielonej Górze i Wrocławiu. - Trzeba jasno powiedzieć, i ja to już dzisiaj jasno mówię, że naszym celem jest repolonizacja polskich banków, repolonizacja polskich mediów. Musi być tak, że polskie media są polskie - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas piątkowego spotkania z sympatykami PiS w Zielonej Górze.

Zobacz także
 • Joachim Brudziński Brudziński: RAŚ i Mniejszość Niemiecka bardzo ściśle współpracują z PO
 • Stanisław Żelichowski "Prawdziwy prezes wrócił". Politycy o pomyśle Kaczyńskiego ws. "repolonizacji mediów"
Komentarze (364)
Staniszkis: Porównanie Polaków w Niemczech z autochtonami ze Śląska Opolskiego to nieporozumienie
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 902 razy 828

  Wychodzi na to że pani profesor już nie znajduje słów na obronę paranoi Kaczora ale bardzo się stara próbując udowodnić że nie powiedział tego co powiedział i znowu winne media

 • wielokropek12344

  Oceniono 722 razy 610

  Kaczyński nie zna historii. Polacy są w Niemczech od kilku lat. Niemcy w Polsce byli od setek lat. Żeby jątrzyć, trzeba mieć wiedzę. A Szczecin był zawsze polski panie Brudziński?

 • nie-tak

  Oceniono 589 razy 539

  Staniszkis przekazuje nam wszystkim, to nie Kaczyński jest winny tylko media - dobre co nie?
  Co za obłuda i zakłamanie!!!

 • chi_neng1

  Oceniono 435 razy 411

  No i znowu media zawinila a ten bialy golab , raczej GLAB jest bezwinny.

  A czerwonousta chyba tez zatracila poczucie rzeczywistosci.

 • m8ts

  Oceniono 445 razy 409

  Jarosław to jedno wielkie nieporozumienie.

 • vida69

  Oceniono 422 razy 402

  Pani Jadziu,już my dobrze słyszymy co Prezes artykułuje:)Proszę go nie bronić w sposób niegodny pani wykształcenia.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 174 razy 120

  sorry ale nie rozumiem tytułu :" Porównanie Polaków w Niemczech z autochtonami z kraj to nieporozumienie''
  .
  w jakim to języku ? o co chodzi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje