"GPC": Boniecki: Jeśli komuś przeszkadza krzyż w Sejmie, to nie powinien on tam wisieć

10.12.2012 07:47
Ks. Adam Boniecki

Ks. Adam Boniecki (Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

- Jeśli komuś przeszkadza krzyż w takim miejscu, to nie powinien on tam wisieć - mówił o krzyżu w Sejmie ks. Adam Boniecki. Opinię cytuje "Gazeta Polska Codziennie".
Dla ks. Bonieckiego krzyż w Sejmie to kwestia kulturowa, a nie religijna, pisze gazeta i cytuje słowa kapłana ze spotkania z cyklu "Kościół otwarty".: - "Jeśli komuś przeszkadza krzyż w takim miejscu, to nie powinien on tam wisieć. Nie można nikogo zmuszać, żeby na ten krzyż patrzył". Boniecki dodał, że nie chce, by w ten sposób obrzydzano krzyż.

Na słowa bp. Antoniego Dydycza, według którego "Kościół otwarty jest martwy", ks. Boniecki zareagował krytyką hierarchów. - "Reprezentują ludzi wystraszonych i ich przekonania" - powiedział. Dodał, że "krytyka Kościoła otwartego w Polsce wynika z lęku i pomieszania pojęć". - Kościół zamknięty jest zalękniony, niepewny wiary, mówił ks. Boniecki.

Poziom jadowitości się zwiększa

- Zalękniony, że każde naruszenie tożsamości spowoduje rozsypanie się jej i zagubienie, wtórował mu o. Maciej Zięba. Dominikanin mówił również o "uwikłaniu" polskiego Kościoła w politykę. - Jedna strona politycznego sporu twierdzi, że wie, gdzie jest prawdziwy Kościół i prawdziwa Polska. Ci, którzy tego nie podzielają, mają rzekomo nie być dobrymi katolikami i Polakami. Poziom jadowitości, agresji, pogardy w życiu publicznym w Polsce się zwiększa - mówił.

Więcej o spotkaniu z ks. Bonieckim pisze także "Gazeta Wyborcza">>

Zobacz także
Komentarze (477)
"GPC": Boniecki: Jeśli komuś przeszkadza krzyż w Sejmie, to nie powinien on tam wisieć
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 969 razy 807

  Ksiądz Boniecki jak zwykle mówi mądrze i z sensem w przeciwieństwie do niektórych biskupów

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 709 razy 603

  Jedyny porządny ksiądz (z tych, co się wypowiadają w prasie)

  Niestety zaraz mu znowu zasznuruje usta kościelna cenzura. Oj boję się o Niego. Że na emeryturę ześlą go do Angoli, albo jeszcze dalej. Nie dla niego termy i luksusy hotelu ojca inkasenta

 • szczemirek

  Oceniono 575 razy 513

  No to teraz będzie - ks. Boniecki przeszedł na ciemną stronę mocy...

  PS. Gratulacje za słuszną, odważną wypowiedż.

 • jestemzalegalem

  Oceniono 494 razy 438

  Jedyny, normlany ksiadz w tej porabanej Polsce. Ks. Boniecki wyprzedza swoja epoke, to jest nowoczesny, otwarty Kosciol.Teraz prosze porownac Bonieckiego, do diabla Rydzyka albo Natanka. Normalnosc kontra zacietrzewnienie i ciemnogrod XVI wieczny

 • pan.szklanka

  Oceniono 400 razy 366

  Oburzonym katolikom warto polecić Ewangelię: „Ty zaś gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu" Mt 6,6

 • andrzej.frant

  Oceniono 381 razy 329

  Jeden z niewielu normalnych ludzi w polskim KK,
  wić ciemnogród musi Go zniszczyć.

 • jarekwien

  Oceniono 302 razy 254

  Szanowni Katolicy! Wy naprawde nie potrzebujecie ani Bonieckiego, ani Terlikowskiego, zeby wiedziec, jak zyc. Otworzcie Ewangelie i poczytajcie, rowniez fragmenty o tych, co modla sie na rogach ulic i o tym, zeby nikogo na tym swiecie nie nalezy nazywac ojcem, bo jest tylko jeden, ten w niebie. Tam znajdziecie odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania. To mowie Wam ja - ateista. Amen.

 • e-komentarz

  Oceniono 293 razy 221

  W "tym temacie" ma rację!
  Albo żaden symbol religijny, albo wszystkie!
  Ą może jednak krakowskim targiem umieścić wszystkie?
  Powstałby na sali obrad gustowny szlaczek, byłoby na czym zawiesić oko...
  Patrz tabelka na: pl.wikipedia.org/wiki/Symbole_religijne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje