Chavez ma przerzuty. Konieczna kolejna operacja

09.12.2012 16:02
Prezydent Wenezueli Hugo Chavez poinformował, że w najbliższych dniach czeka go kolejna operacja usunięcia nowotworu, gdyż kubańscy lekarze wykryli u niego przerzuty.
- To konieczne, abym w najbliższych dniach znów był operowany - powiedział Chavez w wystąpieniu telewizyjnym. Do Hawany, skąd do Caracas wrócił w piątek, ma polecieć w niedzielę.

58-letni przywódca Wenezueli w ciągu półtora roku z powodu nowotworu przeszedł już trzy operacje i długotrwałą terapię na Kubie. Wieści na temat pogarszającego się zdrowia rzucają cień na jego polityczną przyszłość - pisze Reuters. Hugo Chavez wygrał w październiku wybory prezydenckie i w styczniu rozpocznie kolejną sześcioletnią kadencję.

Całkiem wyleczony?

W czerwcu ubiegłego roku u Chaveza zdiagnozowano raka niesprecyzowanego bliżej narządu. Od tego czasu regularnie podróżował on na Kubę, gdzie odbywał chemioterapię i radioterapię.

Przed kilkoma miesiącami wenezuelski prezydent zapewniał, że jest "całkiem wyleczony". Władze twierdziły, że jego ostatnia podróż na Kubę była planowanym następstwem terapii, którą przeszedł w pierwszej połowie 2012 roku. Jednak 10 dni temu Chavez udał się do Hawany, by poddać się - jak informowano - zabiegom natleniania hiperbarycznego. Jeden z lokalnych dziennikarzy mówił, że widziano go na wózku inwalidzkim.

Chavez namaścił następcę

Jeśli stan zdrowia prezydenta nadal będzie się pogarszał, jego urząd może przejąć obecny wiceprezydent Nicolas Maduro. Zdaniem Chaveza to właśnie on będzie najlepszym kandydatem. - To jeden z młodych liderów z największymi możliwościami kontynuowania, (prezydentury - red) jeśli ja nie będę mógł - powiedział cytowany przez portal CNN.com prezydent Wenezueli. Pięćdziesięcioletni Nicolas Maduro już od dawno jest istotną postacią na wenezuelskiej scenie politycznej. Wiceprezydent i minister spraw zagranicznych często jest widziany u boku Hugo Chaveza podczas konferencji prasowych.

Zobacz także
Komentarze (54)
Chavez ma przerzuty. Konieczna kolejna operacja
Zaloguj się
 • 24u

  Oceniono 117 razy 77

  Chavez z niebywala determinacja walczy z rakiem.Tak po ludzku,powrotu do zdrowia.

 • cezar85

  Oceniono 80 razy 38

  operacji i chirurga z dobrym refleksem
  trzymaj się chłopie

 • merkury-3

  Oceniono 94 razy 36

  USA czeka z utesknieniem na jego odejscie zeby powrocila tam "demokracja" czyli grabienie narodu wenezuelskiego z jego naturalnych bogactw przez naftowe koncerny amerykanskie

 • prof-antoni

  Oceniono 48 razy 28

  w Polsce w grudniu sie nie choruje

  limity wyczerpane

 • blski

  Oceniono 81 razy 13

  Zycze powrotu do zdrowia. Zrobil duza dobrego dla biedoty nie tylko w swym kraju.
  Zaprzyziezenie na nowa kadencje jest w Styczniu. W przypadku smierci beda nowe wybory i niewykluczone, ze oligarchowie znowu przejma wladze, co bedzie tragedia dla ludzi biednych, ze wzgledu na rope naftowa CIA jest zainteresowane tym krajem i mimo, ze czasy gdy to oni decydowali o rzadach w Ameryce Lacinskiej minely, niewykluczone, ze ustawia swego czlowieka.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 27 razy 11

  Najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia Panie Prezydencie !

 • ukos

  Oceniono 24 razy 10

  Gdybym w tym samym czasie co on zapadł na to samo, to pewnie wąchałbym już korzonki.

 • byrcyn11

  Oceniono 58 razy 4

  To znaczy, że są przeżuty i jego "dni" (miesiące) są policzone. Nie mam nic do człowieka niech by żył sto lat, ale chyba dla Wenezueli to dobra wiadomość. Napisałem chyba, bo jak mają wrócić zachodnie koncerny i ma lawinowo rosnąć rozwarstwienie, to już cholera wie co jest dla kogo dobre ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje