Śnieżyce w zachodniej Polsce. "Zalecamy kierowcom zjechanie na najbliższy parking"

09.12.2012 14:40
Czy w Szczecinie będzie znów biało?

Czy w Szczecinie będzie znów biało? (Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Gazeta)

Z powodu bardzo intensywnych opadów śniegu warunki na drogach w zachodniej Polsce są bardzo złe - informują drogowcy. Apelują, by kierowcy, szczególnie samochodów ciężarowych, przeczekali opady na parkingach. Do rana może spaść nawet 20 centymetrów śniegu. - Wyjechały wszystkie pługopiaskarki, a przydałoby się drugie tyle - mówi Jacek Sas z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- Zalecamy kierowcom, szczególnie samochodów ciężarowych, zjechanie na najbliższy parking. Może to zapobiec zablokowaniu drogi przez pojazdy ciężarowe, które nie będą w stanie podjechać pod wzniesienia - tłumaczy rzecznik oddziału szczecińskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mateusz Grzeszczuk.

Do takiego właśnie zdarzenia doszło na krajowej "6" przy zjeździe na Podjuchy - tam tir stanął w poprzek drogi. Przez blisko dwie godziny były zablokowane dwa pasy. Ruch odbywał się tylko jednym pasem.

Brakuje pługopiaskarek

- Ostrzeżenie obowiązuje do godziny ósmej. Opady będą powoli zanikać, jednakże temperatura minus dwa, minus cztery stopnie spowoduje, że może powstać błoto pośniegowe. Oznacza to, że może być ślisko - mówi Jacek Sas portalowi Gazeta.pl. - Na drogach wojewódzkich mamy pięćdziesiąt pługopiaskarek, na drogach krajowych mniej więcej tyle samo. Wyjechało wszystko, co mogło, a i tak wygląda na to, że przydałoby się drugie tyle. No, ale niestety jest tyle, ile jest - dodaje.

Niebezpiecznie jest również na niektórych drogach miejskich. - Główne drogi powinny być odśnieżane, ale różnie to bywa - mówi Sas. Niektórzy mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego z powodu śnieżycy mają trudności z dostępem do energii elektrycznej. Na razie problem dotyczy jedynie miejscowości Żydowice.

Coraz gorzej w Lubuskiem

Intensywnie pada w całej zachodniej Polsce - pogarsza się sytuacja m.in. w woj. lubuskim. Przy takiej pogodzie na wszystkich drogach w regionie, łącznie z autostradą A2, jest ślisko, a kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Jak poinformował dyżurny z Centrum Zarządzania A2, autostrada na lubuskim odcinku pokryta jest błotem pośniegowym, a do pracy na niej skierowano cały sprzęt. Śnieg jednak cały czas pada i warunki do jazdy są trudne. Na A2 doszło do kilku kolizji.

Ślisko jest także na ulicach miast, np. w Gorzowie Wielkopolskim nawet te główne są najczęściej białe. Duże kłopoty z podjazdem pod wzniesienia mają kierowcy, którzy nie założyli jeszcze opon zimowych. Zgodnie z ostrzeżeniem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorzowie Wlkp. w regionie może spaść od 10 do 20 cm śniegu. Intensywne opady mają utrzymać się do godz. 9 w poniedziałek; synoptycy nie wykluczają, że opady mogą potrwać dłużej.

Śnieg będzie padał do poniedziałku

Według prognoz meteorologicznych oddziału IMGW we Wrocławiu śnieg może padać przez całą dobę. Spaść może od 15 od 20 cm śniegu. Intensywnie padać ma też w północno-zachodniej Polsce. Tam mogą wystąpić zawieje i zamiecie, bo meteorolodzy przewidują silny wiatr południowo-wschodni i południowy. Na razie drogi krajowe w tym rejonie są czarne, ale wraz z opadami śniegu warunki drogowe mogą się jednak pogorszyć. Na wschodzie województwa występuje błoto pośniegowe. Na drogach pracuje ciężki sprzęt.

Alert24: Utknąłeś na drodze? Napisz albo wyślij nam zdjęcia na numer 605-24-24-24 >>

Zobacz także
Komentarze (79)
Zaloguj się
 • vald

  0

  Albo odśnieżać wszystkie drogi sukcesywnie, albo wcale. Ci którzy mieszkają przybocznych ulicach i drogach lokalnych płacą tak samo podatki jak pozostali. poza tym dlaczego ci którzy drogami głównymi tylko przejeżdżają przez miasto nie płacą w nim podatków mają mieć lepsze - odśnieżone drogi- niż ci, którzy w danym mieście mieszkają i płacą podatki, z których miasto opłaca firmy zajmujące się odśnieżaniem?

 • dublet

  0

  colton0701
  Poruszyłeś temat-rzekę! Lewe prognozy mamy okrągły rok!! Kilkanaście razy w roku pogodynkom udaje się trafić i rzeczywistość zgadza się z prognozą, ale lepszy wynik miałby pies naciskający na wybrany przez siebie klawisz! Rano oglądałem Wawa -2, było -8! Nawet nie chciało im się wyjrzeć przez okno.

 • colton0701

  Oceniono 1 raz 1

  znowu zima zaskoczyła,jak pech to pech.

 • colton0701

  Oceniono 1 raz 1

  Mieszkam w jednej z dzielnic Zawiercia,co dzień oglądam prognozy pogody w necie i tv,ale to co pokazują to jest kłamstwo,bardzo rzadko meteorologom się sprawdza na 90%,piątek noc meteo-11stopni,na moich pięciu termometrach -20st.sobota tak samo,niedziela -10st,termometry -16st,wszystko dotyczy godz.23:30.Ciekawe skąd ci uczeni wynajdują takie prognozy?????????????

 • bufu

  Oceniono 1 raz -1

  A na pogodynce np w Jeleniej Górze czy zielonej górze czy wałbrzychu - " Słabe opady śniegu "
  Na Twojej pogodzie piszą ze ma spasc przez noc ok 2mm śniegu od 19 spadło ok 3 cm a snieg sypie nadal
  Dlaczego za moje pieniądze utrzymywany jest Instytut IMGW który zarzadza pogodynką a nie potrafi przewidziec intenstwnych opadów sniegu w danym rejonie tylko bzdury wypisują ??

 • garkuchta

  Oceniono 9 razy 5

  Przeczytałam parę komentarzy i wymiotować mi się chce.
  Ludzie, wbijcie sobie do durnych ckliwych łbów, że:

  W POLSCE JEST BARDZO DUŻO MIEJSC W NOCLEGOWNIACH I MNÓSTWO MIEJSC Z WYDAWANYMI CIEPŁYMI POSIŁKAMI.
  ale
  AZEBY PÓJŚĆ DO NOCLEGOWNI, TRZEBA BYĆ TRZEŹWYM.
  Pomagać można temu, kto tę pomoc przyjmie.
  Nie można bronić ludziom żyć po swojemu, nawet jeżeli konsekwencją ich życia jest samobójstwo w formie zamarznięcia w stanie uchlania.
  A wy se jeszcze pogadajcie jacy oni biedni, głodni i nieszczęśliwi, a urzędnicy tacy bezduszni.
  Zamiast pieprz.yć głodne kawałki, dlaczego nie ruszycie tłustych zadów sprzed monitorów i nie przespacerujecie się po swoim osiedlu? Może właśnie w zaspę pada nawalony do nieprzytomności sąsiad z 8 piętra?
  No ?

 • stary_satyr

  Oceniono 6 razy 4

  Łojezu, coś białego z nieba leci ! Wybór jest. Albo żałoba narodowa albo stan wojenny. Może więc lepiej nauczyć się jeździć?

 • sturm_man

  Oceniono 4 razy 2

  O boshe, zima jakiej nigdy nie bylo, nakrecajmy temat moze sie przestrasza, nakrecajmy jak dlugo sie da, w sumie zima zdarza sie co roku, i to za rzadko, nakrecajmy strachem, emocjami, szukajmy winnych, i walmy w nich==>gazieta wybiorcza cel i propaganda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje