Coraz więcej zamożnych i bogatych w Polsce. Co i za ile kupują? [INFOGRAFIKA]

09.12.2012 10:16
- Pomimo spowolnienia gospodarczego i kłopotów w strefie euro rynek dóbr luksusowych w Polsce rozwija się stabilnie - pisze w raporcie firma doradcza KPMG. - W 2012 roku liczba osób zamożnych i bogatych przekroczyła 750 tys., a ich łączne dochody do dyspozycji to blisko 130 mld zł - czytamy.
- W 2012 roku miesięczny dochód brutto powyżej 7,1 tys. zł osiągnie w Polsce nawet 751 tys. osób, tj. o blisko 23 tys. osób więcej niż w 2011 i o 90 tys. więcej niż w 2010 roku. Łączny dochód do dyspozycji tych konsumentów w całym 2012 roku może sięgnąć nawet 130 mld zł - wynika z najnowszego raportu KPMG "Rynek dóbr luksusowych w Polsce". Jak prognozuje firma, zamożnych i bogatych osób będzie w Polsce coraz więcej. - W 2015 roku w Polsce może mieszkać nawet 839 tys. osób zamożnych i bogatych, których łączny roczny dochód zbliży się do 160 mld zł - prognozuje firma.

Istnieje też grupa osób o dochodach między 3,7 tys. brutto i 7,1 tys. brutto, których raport nazywa "aspirującymi". Szacuje się, że w 2012 roku takich osób jest ok 2 mln. W badaniu firmy KPMG stanowili oni 20 proc. respondentów, gdy zamożni 60 proc., bogaci 19 proc., a bardzo bogaci 1 proc.Komentarze (188)
Zaloguj się
 • prowincjusz2

  0

  Jeśli przyjąć, że system finansowy państwa jest systemem naczyń połączonych, albo podzielić dochód globalny przez liczbę gospodarstw domowych będziemy mieli obraz ilu Polaków musiało zubożeć aby bogaci mogli sobie kupić Ferrari lub posiadłość na Teneryfie. Nie mam tu na myśli tych zarabiających kilka tysięcy na posadzie lub własnym biznesem, ale tych co ze względu na "trudności" starają się o obniżenie podatków a swoim pracownikom płacą mniej niż nakazuje prawo.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  SZKOLENIE DLA PRYMITYWNYCH I NAIWNYCH POLAKÓW.
  Istnieją pewne WSKAŹNIKI ZAMOŻNOŚCI które trudno oszukać nawet najbardziej wytrawnym propagandzistom. Dla przykładu omówię parę i próby ich omijania…

  1. WARTOŚĆ MIĘSA SPOŻYWANEGO NA GŁOWĘ WG CEN ŚWIATOWYCH
  Z przyczyn propagandowych Izrael ukrywa swą zamożność. Wartość konsumowanego na głowę mięsa jest tam najwyższa w świecie. Przeważają najdroższe asortymenty (wołowina, jagnięcina, ryba, owoce morza). Odwrotnie w Polsce (drób z ferm, wieprzowina z tuczarni). Dlatego wbrew statystykom o większym spożyciu mięsa w Polsce niż w Rosji mięso spożywane przez przeciętnego Rosjanina (wołowina, naturalna wieprzowina, ryby) jest BLISKO DWUKROTNIE DROŻSZE ROCZNIE niż mięso spożywane przez Polaka. Ostatnio www.lenta.ru/news/2012/12/09/rules/ Rosja zablokowała import mięsa z USA i Kanady uzyskiwanego z udziałem hormonów przyspieszonego wzrostu. Przewiduję że to wadliwe amerykańskie mięso trafi do Polski, a Polska będzie eksportować własne bardziej naturalne mięso do Rosji.

  2. ODSETEK OBYWATELI SPĘDZAJĄCYCH URLOP POZA GRANICAMI KRAJU. To bardzo istotny wskaźnik syntetyczny określający nie tylko zamożność ale i dążność do zaspokojenia tak zwanych POTRZEB WYŻSZYCH pojawiających się po zaspokojeniu potrzeb biologicznych , ale głownie u osób o większej wiedzy i kulturze. Wiadomo że uczestnicy Okrągłego Stołu po nasyceniu się „kakao z tłustym mięsem” inwestują głownie w złote klamki i wymienione samochody, a poza granicami Polski mogą poruszać się tylko pod opieką przewodnika jak Kaczyński. Światowym liderem są Japończycy. W Rosji ten odsetek jest podobny jak w Niemczech. Dla przykładu, rosyjskich turystów przyjeżdża do Chin parę milionów rocznie tj ponad 100 razy więcej niż Polaków, a Rosja ma tylko 4 razy więcej obywateli niż Polska.

  3. BILANS IMIGRACYJNY. Do Polski przyjeżdżają tylko czasowo Ukrainki. Uchodźcy traktują Polskę jako kraj tranzytowy, ci NIELICZNI PRAWDZIWI którzy nie mogą być deportowani wręcz z nieukrywaną pogardą. Tak jak ja Kanadę 35 lat temu kiedy utrudniała moje przesiedlenie do USA. Przewiduję że za 5 lat saldo rocznej emigracji Polaków do Rosji przewyższy saldo emigrujących na Zachód. Przecież Polacy to prawie Słowianie. Trochę skundleni najazdami :germańskimi z okresu kiedy Niemcy nie czuli jeszcze odrazy rasowej, tatarskimi, tureckimi, no i żydowskich karczmarzy. Synowie tych ostatnich zwykli zdobywać doświadczenia seksualne na chłopskich córkach które odrabiały długi ojców…

 • chrobotek46

  0

  Znów do moderatorów _ czy w ogóle panujecie nad swoim forum ? Loguję się ( mimo że od dawna zaznaczałem "pamiętaj mnie" ) wpisuję hasło, pod miejscem na komentarz ukazuje się napis zalogowania "piszesz jako chrobotek46", kiedy klikam pod tekstem "wyślij", ukazuje się czerwony napis bym się zalogował ? czy to zamierzone robienie z kogoś wariata ? A może skasować stronę "Gazeta.pl - wiadomości ?

 • chrobotek46

  0

  Narodzie - obudziłeś się z ręką w nocniku ! Nie zrozumiałeś , że kapitalizm nie oznacza powszechnego szczęścia i bogactwa. Ono jest dla wybranych. Albo dla kumpli i znajomych królika. To dlatego wzrasta za PO zbyteczna armia urzędników, mnożą się służby kontrolne zdobywające kasę dla tych na górze. Dlatego PO mimo deklaracji nie likwiduje Senatu i nie zmniejsza liczby posłów a za to mnoży urzędników. Ci ludzie są wyborcami PO - nie będą podcinać gałęzi, na której siedzą. Tylko w programie służalczym TVN Turbo pokazują policję drogową zwalczającą prawdziwe patologie wśród kierowców ! Na co dzień mamy służalcze straże miejskie - i nie tylko, policji to też dotyczy - które łupią z fotoradarów kierowców za byle co !
  Ale najgorsze jest u nas to, że strażnik fotoradarowy karany za niedokładności w PIT-ach, skarży się znajomym, jakie bezwzględne mendy pracują w Urzędach Skarbowych, zaś urzędnicy z US-ów - kiedy odchodzą na rentę lub emeryturę - skarżą się na tych z ZUS-u, jakie tam mendy pracują ! I tak zamyka się koło na każdym stanowisku pracy. Bo główna zasada narodu brzmi : co mi szkodzi szkodzić innemu, i pokazać że mam władzę ? Także dlatego posłowie przytakują najgłupszym pomysłom swoich guru - oni nie narzekają na brak kasy ! Dotyczy to każdej partii .U nas każdy - jeśli ma cokolwiek władzy - nadyma się z byle powodu. A sądownictwo, głownie w postaci prokuratorów, z racji immunitetu i kompletnej bezkarności - najbardziej !

 • razb1947

  0

  Bogaci powinni płacić o wiele wyższe podatki ,to by tak szybko nie bogacili się kosztem ludzi biednych.

 • oldtime

  0

  Czemu tak szybko ten artykuł zniknął z głównej strony ?

 • drozd215

  Oceniono 2 razy 2

  Mam nadzieję ,że ludzie któregoś dnia powiedzą dość zabawy w biednych i bogatych.
  Bogaty, ale ludzie których zatrudnia dostają minimum jakie muszą dostać, w naszych warunkach to niewolnictwo ekonomiczne.

 • cztery44442

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli ktoś się bardziej bogaci to tym samym ktoś inny staje się bardziej biedny /naczynia połączone/.
  Zatem proponuję aby następny artykuł nawiązał do:
  -Ile w Polsce przybyło biednych, ubogich, wykluczonych ?
  Tylko porównując można dojść do w miarę właściwych wniosków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje