58-letni mężczyzna sprofanował obraz z Jasnej Góry. "Niechęć do przedmiotów kultu"

09.12.2012 10:13
Kopia obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry

Kopia obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

- Rano 58-letni mężczyzna usiłował uszkodzić obraz. Został zatrzymany - powiedziała portalowi Gazeta.pl Joanna Lazar, oficer prasowy częstochowskiej policji. - Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej nie ucierpiał. Ale wierni są poruszeni - powiedział rzecznik Jasnej Góry. Arcybiskup Depo zaapelował, by wierni przybywali teraz na Jasną Górę, by uczestniczyć w modlitwach przebłagalnych.
Około godz. 8 mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku słynnego wizerunku najprawdopodobniej żarówki wypełnione czarną farbą. - Mężczyzna wbiegł do kościoła na krótko przed końcem mszy, gdy wierni już się powoli rozchodzili - informuje Lazar. - Do Częstochowy przyjechał najpewniej już z takim zamiarem. Dzięki szybie zabezpieczającej obraz w żaden sposób nie ucierpiał - dodaje.

Jak informuje serwis rfm24.pl, mężczyzna zeznał policji, że 35 lat temu podczas odbywania służby wojskowej przeżył objawienie. Twierdzi, że od tego momentu pała niechęcią do przedmiotów kultu religijnego.

Depo: Przybywajcie na Jasną Górę, by modlić się przebaczenie

Mężczyzna został natychmiast zatrzymany przez straż jasnogórską, która przekazała go policji. Podinspektor Lazar dodała, że 58-latek prawdopodobnie odpowie za "publiczne znieważenie miejsca czci religijnej", za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności. W toku postępowania sprawdzona zostanie zapewne jego poczytalność. Lazar nie chciała ujawniać szczegółów wyjaśnień, jakie złożył mężczyzna podczas wciąż trwającego przesłuchania.

Arcybiskup Stanisław Depo, metropolita częstochowski, wystosował do wiernych apel o modlitwę ekspiacyjną za zbezczeszczenie obrazu. - Zwracam się z serdeczną prośbą do wszystkich częstochowian, aby czy to indywidualnie, czy grupowo wraz ze swoimi duszpasterzami przybywali w tych dniach na Jasną Góręw modlitwie przebłagalnej za wszystkie zniewagi przeciw Bogu, Jego Matce i Kościołowi Świętemu -napisał arcybiskup Depo .

"Dzwonią ze łzami w oczach"

- Wierni dzwonią do nas ze łzami w oczach, pytają, co się stało. Uspokajamy, że obraz jest cały, w żaden sposób nieuszkodzony - powiedział o. Jasiulewicz. Przyznał, że zajście poruszyło również zakonników, którzy zgromadzili się na modlitwie. Na miejsce przybyli też biskupi częstochowscy. Po zajściu Kaplica Cudownego Obrazu została zamknięta. Ponownie otwarto ją dla wiernych przed południem, a następnie odprawiono suplikacje oraz modlitwy wynagradzające.

- Wraz z biskupami częstochowskimi ojcowie i bracia paulini odprawili modlitwy ekspiacyjne. Prosimy wszystkich o włączenie się do tej modlitwy - zaapelował w wydanym przed południem oświadczeniu przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

Losy obrazu

Jasnogórski obraz Matki Bożej to jeden z najsłynniejszych obrazów znajdujących się w Polsce. Jego historia sięga XIII w., powstał prawdopodobnie na Bałkanach. Ok. połowy XIV w. znalazł się w rękach Andegawenów, gdzie otoczono go czcią jako relikwię namalowaną rękoma św. Łukasza Apostoła. Później uszkodzone dzieło oddano w ręce włoskich malarzy, powierzając im jego renowację. Artyści zachowali najbardziej wschodnie cechy obrazu - np. ciemną karnację postaci, równocześnie uczynili go bardziej zrozumiałym dla łacińskiego kręgu kulturowego. Złotnicy ozdobili też ikonę drogimi kruszcami, emalią i szlachetnymi kamieniami.

Tak powstałe dzieło sztuki Elżbieta Łokietkówna zapisała w testamencie Elżbiecie Bośniaczce. Gdy młodziutka Jadwiga miała wyruszyć do pogrążonej w bezkrólewiu Polski, Elżbieta, chcąc zapewnić córce bezpieczeństwo, zaopatrzyła ją w obraz - relikwię. Książę Władysław Opolczyk, któremu powierzono pieczę nad bezpieczeństwem wyprawy, nie zdecydował się umieścić cennego skarbu w niechętnym mu Krakowie, lecz wybrał dlań jasnogórski klasztor paulinów.

Od wieków obraz jest tam otoczony kultem przez wiernych. - Starożytny wizerunek, który nosi na sobie znamiona chrześcijaństwa na Wschodzie i na Zachodzie, jest oznaką jedności tych dwóch światów, bogactw i kultur, które poprzez chrzest święty spotkały się i zjednoczyły w Chrystusie - tak mówił o jasnogórskiej ikonie Jan Paweł II podczas pobytu w sanktuarium w 1991 r.

Zobacz także
Komentarze (1317)
Zaloguj się
 • rom-baz

  Oceniono 1 raz 1

  Obraz obecnie nazywany Jasnogorski, zrabowany z prawoslawnej cerkwi w Belzcu.
  Czy godzi sie przyprowadzac pielgrzymki pod zrabowany obraz milczac o tym fakcie?.
  Najwyzsza pora zwrocic zrabowany obraz prawowitym wlascicielom.

 • votodesilencio_com

  0

  A ja zrobiłem film o czymś podobnym,

  z Matką Boską Częstochowską w bardzo wyraźnym tle,

  zapraszam

  votodesilencio KROPKA com

 • votodesilencio_com

  0

  A ja zrobilem film o czyms podobnym.
  Z Matka Boska Czestochowska w tle. Zapraszam na moja strone:
  votodesilencio.com

  Milego ogladania!

 • callmenigel

  0

  Czarna Madonna to i farba czarna była, wiec o co kaman?

 • m.arco

  Oceniono 1 raz -1

  Efekt języka nienawiści stosowanego przez Tuska, PO i Palikota.

 • podpol

  Oceniono 3 razy 1

  Widać MB nie obraziła się bo mu nie uschła reka ani tez nie padł trupem ani go piorun nie strzelił. Że w XIII wieku wierzyli w malowanki to nie ma co się dziwić ale w XXI to już smutne. Nigdy dopóki będziemy szli na pasku kościoła i wierzyli w głoszone przez niego banialuki, wierzyli w figurki, obrazki, to nigdy do niczego nie dojdziemy. Wielosetletnia historia sama mówi za siebie. Wide książka Bocheńskiego "dzieje głupoty w Polsce"

 • rodosek

  Oceniono 2 razy 0

  HEJ ATEIŚCI ale w was DUŻO NIENAWIŚCI
  myślałem że ten wasz nowy bohater to świr janusz p :) i jego kolejny fałszywy gest pod publiczkę, zastanówcie się dlaczego ten wasz idol tak sie zachował w kościele a nie np. w meczecie,proste - bo gdyby tak zrobił w meczecie to by dostał taki wpie..dol żeby się nie pozbierał, a w kościle tylko popatrzyli z politowaniem, jak zachoruje będzie leżał na lozu śmierci to szybko się na wiarę nawróci, tak to jest z takimi "bohaterami"...WSTYD I TYLE

 • brysio76

  Oceniono 4 razy 2

  Wychodzi na to że KK miał rację kiedy zakazał świeckim czytania Biblii. Naczytają się ludzie a potem przychodzą im do głowy głupie pomysły....

 • wiwi2662_beauty

  Oceniono 2 razy 2

  "Arcybiskup Depo" to jakiś anagram od Arcybiskupa Pedo.....? To już wszystko jasne! A do tej pory mówiono że tylko Paetz taki był a tu masz :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje