58-letni mężczyzna sprofanował obraz z Jasnej Góry. "Niechęć do przedmiotów kultu"

09.12.2012 10:13
Kopia obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry

Kopia obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

- Rano 58-letni mężczyzna usiłował uszkodzić obraz. Został zatrzymany - powiedziała portalowi Gazeta.pl Joanna Lazar, oficer prasowy częstochowskiej policji. - Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej nie ucierpiał. Ale wierni są poruszeni - powiedział rzecznik Jasnej Góry. Arcybiskup Depo zaapelował, by wierni przybywali teraz na Jasną Górę, by uczestniczyć w modlitwach przebłagalnych.
Około godz. 8 mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku słynnego wizerunku najprawdopodobniej żarówki wypełnione czarną farbą. - Mężczyzna wbiegł do kościoła na krótko przed końcem mszy, gdy wierni już się powoli rozchodzili - informuje Lazar. - Do Częstochowy przyjechał najpewniej już z takim zamiarem. Dzięki szybie zabezpieczającej obraz w żaden sposób nie ucierpiał - dodaje.

Jak informuje serwis rfm24.pl, mężczyzna zeznał policji, że 35 lat temu podczas odbywania służby wojskowej przeżył objawienie. Twierdzi, że od tego momentu pała niechęcią do przedmiotów kultu religijnego.

Depo: Przybywajcie na Jasną Górę, by modlić się przebaczenie

Mężczyzna został natychmiast zatrzymany przez straż jasnogórską, która przekazała go policji. Podinspektor Lazar dodała, że 58-latek prawdopodobnie odpowie za "publiczne znieważenie miejsca czci religijnej", za co grozi do 2 lat pozbawienia wolności. W toku postępowania sprawdzona zostanie zapewne jego poczytalność. Lazar nie chciała ujawniać szczegółów wyjaśnień, jakie złożył mężczyzna podczas wciąż trwającego przesłuchania.

Arcybiskup Stanisław Depo, metropolita częstochowski, wystosował do wiernych apel o modlitwę ekspiacyjną za zbezczeszczenie obrazu. - Zwracam się z serdeczną prośbą do wszystkich częstochowian, aby czy to indywidualnie, czy grupowo wraz ze swoimi duszpasterzami przybywali w tych dniach na Jasną Góręw modlitwie przebłagalnej za wszystkie zniewagi przeciw Bogu, Jego Matce i Kościołowi Świętemu -napisał arcybiskup Depo .

"Dzwonią ze łzami w oczach"

- Wierni dzwonią do nas ze łzami w oczach, pytają, co się stało. Uspokajamy, że obraz jest cały, w żaden sposób nieuszkodzony - powiedział o. Jasiulewicz. Przyznał, że zajście poruszyło również zakonników, którzy zgromadzili się na modlitwie. Na miejsce przybyli też biskupi częstochowscy. Po zajściu Kaplica Cudownego Obrazu została zamknięta. Ponownie otwarto ją dla wiernych przed południem, a następnie odprawiono suplikacje oraz modlitwy wynagradzające.

- Wraz z biskupami częstochowskimi ojcowie i bracia paulini odprawili modlitwy ekspiacyjne. Prosimy wszystkich o włączenie się do tej modlitwy - zaapelował w wydanym przed południem oświadczeniu przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.

Losy obrazu

Jasnogórski obraz Matki Bożej to jeden z najsłynniejszych obrazów znajdujących się w Polsce. Jego historia sięga XIII w., powstał prawdopodobnie na Bałkanach. Ok. połowy XIV w. znalazł się w rękach Andegawenów, gdzie otoczono go czcią jako relikwię namalowaną rękoma św. Łukasza Apostoła. Później uszkodzone dzieło oddano w ręce włoskich malarzy, powierzając im jego renowację. Artyści zachowali najbardziej wschodnie cechy obrazu - np. ciemną karnację postaci, równocześnie uczynili go bardziej zrozumiałym dla łacińskiego kręgu kulturowego. Złotnicy ozdobili też ikonę drogimi kruszcami, emalią i szlachetnymi kamieniami.

Tak powstałe dzieło sztuki Elżbieta Łokietkówna zapisała w testamencie Elżbiecie Bośniaczce. Gdy młodziutka Jadwiga miała wyruszyć do pogrążonej w bezkrólewiu Polski, Elżbieta, chcąc zapewnić córce bezpieczeństwo, zaopatrzyła ją w obraz - relikwię. Książę Władysław Opolczyk, któremu powierzono pieczę nad bezpieczeństwem wyprawy, nie zdecydował się umieścić cennego skarbu w niechętnym mu Krakowie, lecz wybrał dlań jasnogórski klasztor paulinów.

Od wieków obraz jest tam otoczony kultem przez wiernych. - Starożytny wizerunek, który nosi na sobie znamiona chrześcijaństwa na Wschodzie i na Zachodzie, jest oznaką jedności tych dwóch światów, bogactw i kultur, które poprzez chrzest święty spotkały się i zjednoczyły w Chrystusie - tak mówił o jasnogórskiej ikonie Jan Paweł II podczas pobytu w sanktuarium w 1991 r.

Zobacz także
Komentarze (1317)
58-letni mężczyzna sprofanował obraz z Jasnej Góry. "Niechęć do przedmiotów kultu"
Zaloguj się
 • abies

  Oceniono 1360 razy 936

  A jakby chciał uszkodzić Damę z Łasiczką? Takie rzeczy powinny być rozstrzygane z powodu uszkodzenia własności/uszkodzenia zabytków/dzieł sztuki, a nie obrazy uczuć religijnych.

 • podhoretz

  Oceniono 1109 razy 827

  Koleś nie zostanie ukarany za to, że mógł zniszczyć zabytek klasy 0, tylko za obrazę uczuć....co za kraj.

 • worddesign

  Oceniono 716 razy 538

  POLSKI KATOLIK NIE WIERZY W BOGA!!! Polski katolik to sekciarz uprawiający ludowe szamaństwo. Wierzy bardziej w polskiego papieża (bo tylko taki jest dla niego papieżem) niż w Boga. Nie zna za to nawet jednej encykliki, nie zna ewangelii, nie zna słowa Bożego i już przez to go nie wypełnia. Wierzy za to w obrazki świętych, cuda, uzdrowienia i zacieki na ścianach, szybach i murach. Nie rozumie słów które bezmyślnie powtarza na mszy. To sekta płytkich, prostych gestów podsycanych polityką i słowem największego szamana z radia dla pieniędzy. Polski katolik nie zna historii swojego kościoła. Trudno mu uwierzyć, że wywodzi swą wiarę z judeochrześcijaństwa, której protoplastami byli sami Żydzi. Za to łatwo wierzy w spiski, gusła, objawienia i tajemnice itp. I najważniejsze: karmi się nienawiścią!!! Katolik nie zauważyłyby Jezusa nawet gdyby stanął mu przed oczami albo łomotał do drzwi głośniej niż SB. Pewnie wyzwałby go od Żyda i komucha

 • nololob

  Oceniono 850 razy 436

  'Obrazowi nic się nie stało. Jest cały, nieuszkodzony'
  'Najpewniej 58-latkowi zostanie przedstawiony zarzut "znieważenia uczuć religijnych"'

  A to obrazy mają uczucia?

 • dzikowy

  Oceniono 580 razy 360

  700 lat temu przybył. Na nóżkach. Na początku był ikoną prawosławną, ale mu przeszło.

 • ewa1009

  Oceniono 682 razy 346

  No coś tak czuję, że Kościół skrzętnie to wykorzysta. Od razu pojawią się głosy, że to przez lewicę, a przede wszystkim brak religii na maturze. A Jasna Góra? Jasna Góra zacznie zbierać kasę na ...zwiększenie ochrony obrazu. Tak czy siak, kler na maksa pojedzie na tym przypadku chorego najpewniej człowieka, aby znowu coś dla siebie ugrać....

 • batura3

  Oceniono 595 razy 271

  Panie p ośle Macierewicz - my, prawdziwi :):):) Polacy katolicy żądamy międzynarodowej komisji sledczej!!!!!!!!!!!!

 • sikoramodra

  Oceniono 328 razy 186

  A może po prostu jest zawiedziony i czuje się oszukany, że jego prośby nie zostały wysłuchane i np. żona zmarła mu np. na raka? I nie trzeba doszukiwać się w tym postępku żadnej polityki, obrazy uczuć religijnych i tym podobnych?

 • 104i9

  Oceniono 106 razy 74

  Prawdziwy wierzący który nie toleruje zakłamania w KK .

  Bóg KATEGORYCZNIE zabronił sporządzania rzeźb oraz obrazów w celu kłaniania się przed nimi.

  Biblia wyraźnie mówi, że ..."nie będziesz się im kłaniał".

  Nie ma żadnego znaczenia, o czym bałwochwalca myśli podczas całowania ikony czy posągu.

  Ważne jest, że klęka, kłania się przed bałwanem i tym uczynkiem znieważa samego Boga.

  KŁANIANIE SIĘ CZY PRZYKLĘKANIE PRZED PRZEDMIOTAMI JEST BOGU OBRZYDLIWOŚCIĄ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje