Wybory w Rumunii. Mniejszość polska znów w parlamencie?

09.12.2012 09:01
Plakaty wyborcze w Rumunii

Plakaty wyborcze w Rumunii (Fot. Vadim Ghirda AP)

Mieszkańcy Rumunii głosują dziś w wyborach parlamentarnych. Największe szanse na zwycięstwo ma centrolewicowa koalicja premiera Victora Ponty. O reelekcję będzie walczył przedstawiciel mniejszości polskiej - Gerwazy Longher.
Rumuni wybiorą 334 deputowanych izby niższej i 137 senatorów. Głosowanie potrwa do godz. 20 czasu polskiego. Wtedy też zostaną podane pierwsze wyniki głosowania.

Istnieją jednak obawy, że rezultat wyborów na nowo rozbudzi konflikt z reprezentującym centroprawicę prezydentem Traianem Basescu i zdestabilizuje sytuację w kraju w czasie, gdy Bukareszt negocjuje pożyczkę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Ponta i Basescu nie kryją wrogiego nastawienia wobec siebie. W lipcu szef rządu próbował doprowadzić do odwołania głowy państwa w drodze referendum, zawiodła jednak frekwencja.

Komentatorzy twierdzą, że nawet jeśli wygra centrolewicowa Unia Społeczno-Liberalna (USL) skupiająca Partię Socjaldemokratyczną (PSD) premiera, liberałów z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Crina Antonescu i niewielką Partię Konserwatywną (PC), Basescu powierzy misję powołania gabinetu komuś innemu niż Ponta, co może skutkować kolejnym kryzysem politycznym.

Ostatnie sondaże dają USL 57,5 proc. głosów - wynika z badania ośrodka Public Affairs. Prawicowe Przymierze Rumunii (ARD), nowa koalicja centroprawicowych partii zdominowana przez opozycyjną Partię Liberalno-Demokratyczną, cieszy się poparciem zaledwie 18,6 proc.

Trzecią pozycję - z wynikiem 12,9 proc. - zajmuje populistyczna Partia Ludowa biznesmena Dana Diaconescu. 5-proc. próg wyborczy przekroczy także najprawdopodobniej Związek Węgrów w Rumunii.

Polak walczy o reelekcję

O mandaty ubiegają się jednak również reprezentanci kilkunastu mniejszości narodowych. Wśród nich jest przedstawiciel sześciotysięcznej mniejszości polskiej, która mieszka przede wszystkim na rumuńskiej Bukowinie.

Pochodzący z tego regionu Gerwazy Longher ubiega się o reelekcję. Mówiąc o swych dotychczasowych działaniach, podkreśla, że w rumuńskim parlamencie dba przede wszystkim o interesy narodowego szkolnictwa, bowiem od edukacji zależy byt mniejszości. Zdaniem polskiego posła jeżeli dzieci z rodzin polskich nie mówią w języku ojczystym, to gubi się tradycja i tożsamość. Przodkowie Polaków zamieszkujących dziś na rumuńskiej Bukowinie przybyli w te strony w XVIII i XIX wieku.

Zobacz także
Komentarze (44)
Wybory w Rumunii. Mniejszość polska znów w parlamencie?
Zaloguj się
 • na_pis_dobry_kij

  Oceniono 86 razy 78

  6000 ludzi i własny poseł? Powinniśmy się Rumunom za tę grzeczność w pas kłaniać.

 • maaac

  Oceniono 84 razy 56

  Wysłać tam Kaczyńskiego by wytłumaczył im, że skoro w Polsce nie ma rumuńskich posłów to sami rozumiecie co się należy Polakom w Rumunii.

 • olewus.1

  Oceniono 53 razy 45

  Gdyby tak mieli takiego barana, jak Kaczyński, to polska mniejszość była by już wygnana !

 • maaac

  Oceniono 41 razy 31

  Biedni PiS fani. Mogą tylko minusować nabijanie się z Kaczyńskiego. No ewentualnie pojawią się jakieś wpisy o "bitych Murzynach w Ameryce". Bo merytorycznie są bez szans. Mają czarno na białym (hehehe), że prawa mniejszości NIE muszą być symetryczne. Symetryczne jest OGÓLNE traktowanie mniejszości w danym kraju, ale jak sytuacja nie jest symetryczna (w Polsce nie ma rumuńskiej mniejszości etnicznej tylko ekonomiczna tak jak nie ma polskiej w Niemczech) to nie ma co mówić bezpośrednio o symetrii.

 • jacniew70

  Oceniono 40 razy 30

  Ostatni raz... Kaczor już się postara żeby więcej nie weszli. Zrówna ich prawa z prawami Rumunów w Polsce.

 • papaleone

  Oceniono 43 razy 29

  Popatrz Jarek I oni przeciwko tobie!!!!

 • notozobaczymy

  Oceniono 28 razy 24

  Jarek się załamie. Tam poza Węgrami z własną dużą partią jest 19 mandatów dla różnych mniejszości. Jak on by się czuł w Sejmie między Żydem, Romem, Bułgarem i Niemcem?

 • papaleone

  Oceniono 31 razy 23

  Specjalnie gazeta opóźniła tą wiadomość. Bo gdyby wcześniej to Jarek nic by nie mówił o mniejszościach.

 • sarkissian

  Oceniono 32 razy 12

  Żeby nie weszli... Kaczyński byłby szczęśliwy i miał argument do walki z mniejszościami w kraju...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje