Wybory w Rumunii. Mniejszość polska znów w parlamencie?

09.12.2012 09:01
Plakaty wyborcze w Rumunii

Plakaty wyborcze w Rumunii (Fot. Vadim Ghirda AP)

Mieszkańcy Rumunii głosują dziś w wyborach parlamentarnych. Największe szanse na zwycięstwo ma centrolewicowa koalicja premiera Victora Ponty. O reelekcję będzie walczył przedstawiciel mniejszości polskiej - Gerwazy Longher.
Rumuni wybiorą 334 deputowanych izby niższej i 137 senatorów. Głosowanie potrwa do godz. 20 czasu polskiego. Wtedy też zostaną podane pierwsze wyniki głosowania.

Istnieją jednak obawy, że rezultat wyborów na nowo rozbudzi konflikt z reprezentującym centroprawicę prezydentem Traianem Basescu i zdestabilizuje sytuację w kraju w czasie, gdy Bukareszt negocjuje pożyczkę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Ponta i Basescu nie kryją wrogiego nastawienia wobec siebie. W lipcu szef rządu próbował doprowadzić do odwołania głowy państwa w drodze referendum, zawiodła jednak frekwencja.

Komentatorzy twierdzą, że nawet jeśli wygra centrolewicowa Unia Społeczno-Liberalna (USL) skupiająca Partię Socjaldemokratyczną (PSD) premiera, liberałów z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Crina Antonescu i niewielką Partię Konserwatywną (PC), Basescu powierzy misję powołania gabinetu komuś innemu niż Ponta, co może skutkować kolejnym kryzysem politycznym.

Ostatnie sondaże dają USL 57,5 proc. głosów - wynika z badania ośrodka Public Affairs. Prawicowe Przymierze Rumunii (ARD), nowa koalicja centroprawicowych partii zdominowana przez opozycyjną Partię Liberalno-Demokratyczną, cieszy się poparciem zaledwie 18,6 proc.

Trzecią pozycję - z wynikiem 12,9 proc. - zajmuje populistyczna Partia Ludowa biznesmena Dana Diaconescu. 5-proc. próg wyborczy przekroczy także najprawdopodobniej Związek Węgrów w Rumunii.

Polak walczy o reelekcję

O mandaty ubiegają się jednak również reprezentanci kilkunastu mniejszości narodowych. Wśród nich jest przedstawiciel sześciotysięcznej mniejszości polskiej, która mieszka przede wszystkim na rumuńskiej Bukowinie.

Pochodzący z tego regionu Gerwazy Longher ubiega się o reelekcję. Mówiąc o swych dotychczasowych działaniach, podkreśla, że w rumuńskim parlamencie dba przede wszystkim o interesy narodowego szkolnictwa, bowiem od edukacji zależy byt mniejszości. Zdaniem polskiego posła jeżeli dzieci z rodzin polskich nie mówią w języku ojczystym, to gubi się tradycja i tożsamość. Przodkowie Polaków zamieszkujących dziś na rumuńskiej Bukowinie przybyli w te strony w XVIII i XIX wieku.

Zobacz także
Komentarze (44)
Zaloguj się
 • mniejniz0

  0

  według PiS to dokładnie tak jak w Polsce: też mamy w parlamencie polską mniejszość ;)

 • sb.slav

  0

  Golum do parlamentu. Nie wiedziałem, że jest Polakiem.

 • siwekperu

  Oceniono 3 razy -3

  Niech żyje i umacnia sie przyjazn polsko-rumunska, niech żyje, niech żyje.Dziekuje Gazecie Wyborczej - żetelne źrudło informacji za to ze informuje mnie na bieżąco o tym co robi i co mówi i co je i jak śpi J, Kaczyński ...oczekuję rzetelnego sprawozdania z Wigilii u Kaczyńskiego...nie zawiodę się prawda??!!

 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 2

  Ładne mają plakaty wyborcze w Rumunii. Ciekawe ilu głosowało na tego pierwszego z lewej.

 • jano53

  Oceniono 2 razy 2

  No proszę, a u nas taki jeden niby kartofel chce odebrać wszelkie prawa mniejszości niemieckiej.

 • amberka2

  Oceniono 6 razy 4

  Pan prezes Kaczynski musi stanowczo zaprotestowac. zadne prawa dla mniejszosci narodowych

 • niktwazny126

  Oceniono 5 razy -1

  moje komentarze się nie pojawiają ...

 • niktwazny126

  Oceniono 4 razy 4

  Tak jest. Tam wybierać, a u nas ubezwłasnowolnić inne nacje. "Prezes" wie najlepiej, jak prowadzić do zgody, jak propagować miłość. Ten sam prezes chętnie korzysta ze wsparcia polskiej Polonii chicagowskiej. I nie widzi jakoś zbieżności tematu. A przecież Polacy w chcago mają swoje szkoły, uczą dzieci polskiego, mają swoje ulice, sklepy, urzędy. Chodzą do polskiego kościoła.... Nikt ich nie prześladuje, nie organizuje nagonek, marszów, konferencji, zeby pokazać, jacy są obcy.
  Trochę moralność Kalego, panie Jarosławie.

 • tadek56

  Oceniono 4 razy 4

  No i co na to ten kaczy pisowski ścierwojad,który usunięcia Mniejszosci Niemieckiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje