Islamski prezydent Egiptu kapituluje. Odwołał dekret zwiększający jego władzę

09.12.2012 08:10
Graffiti antyrządowe

Graffiti antyrządowe (Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS)

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi odwołał swój dekret rozszerzający kompetencje głowy państwa, który wywołał poważny kryzys polityczny w kraju i liczne protesty.
- Dekret konstytucyjny począwszy od tej chwili zostaje anulowany - oświadczył cytowany przez AFP polityk obozu islamistów Selim al-Awa, który uczestniczył w Kairze w spotkaniu koalicji 13 partii islamistycznych z Mursim. Egipski prezydent potwierdził jednak, że referendum ws. wzbudzającego kontrowersje projektu konstytucji odbędzie się w wyznaczonym terminie, to znaczy 15 grudnia. Al-Awa tłumaczył, że zmiana daty z punktu widzenia prawa nie była możliwa.

- Prezydent był obecny przez całe spotkanie i potwierdził, że akceptuje i zamierza uszanować podjęte decyzje - dodał al-Awa. Obok cofnięcia dekretu dotyczącego kompetencji prezydenckich odroczenie referendum było jednym z głównych postulatów opozycji protestującej od kilku dni przed pałacem prezydenckim. W zamieszkach, do których tam doszło, siedem osób zginęło, a około 800 zostało rannych.

Projekt konstytucji opracowała konstytuanta zdominowana przez islamistów. Uważa się, że nowa ustawa zasadnicza otwiera drogę do islamizacji kraju i ograniczenia swobód obywatelskich.

Zobacz także
Komentarze (24)
Zaloguj się
 • journalistine

  0

  Nie mam nic przeciwko muzułmanom ale przeciwko chciwym władzy islamistom ludzie i tak występują.
  www.kujawy.com.pl/hopkins/

 • frankyy

  Oceniono 5 razy 1

  Egipt ma islam, Polska ma PISlam

 • wasilewski79

  Oceniono 14 razy 10

  Brawo Egipcjanie.Macie widać na tyle rozsądku, żeby nie pozwolić na totalitarną islamizację Waszego życia.

 • gtpress

  Oceniono 3 razy 3

  niech Narod zdecyduje, ale na liczacych glosy trzeba uwazac........ niekiedy wychodzi tak, ze 1 jest wieksze od 99

 • chango

  Oceniono 14 razy -8

  U tego towarzystwa jeden krok w tył to.. dwa skoki w przód wkrótce i jeszcze gorsza sytuacja.

  Izrael bardzo chce wojny w regionie..
  Wojny na tle wyznaniowym.

 • abhaod

  Oceniono 10 razy -8

  kolej na tuska
  www.rp.pl/artykul/61991,639855-Raport-Zespolu-Ekspertow-Niezaleznych-.html

 • gienek1356

  Oceniono 23 razy 19

  to jest straszne aby kobiety niemialy żadnych praw ludzkich w konstytucji to iest ciemnota i dzicz brak cywilizacji i popiera ich większość i to wszystko przez religie trzeba 1000-lat aby te narody zrozumiały ze religie to ciemnota woiny bieda dla narodu i to wymyślił człowiek na swoja zgube

 • comrade

  Oceniono 24 razy 24

  Mnie zawsze fascynowało jak to możliwe że w krajach islamskich nikt nie dostrzega związku przyczynowo-skutkowego między kodyfikacją prawa wg świętej książki spisanej 1,5 tysiąca lat temu a faktem czy kraj odnosi sukces czy nie. Jeśli tzw. model zachodni jest najzwyczajniej w świecie skuteczny, to co sprawia że oni z uporem maniaka nie chcą go imitować nawet w najmniejszym zakresie i brną w te swoje nonsensy. Im chyba po prostu nie zależy żeby ich kraje się rozwijały i goniły światową czołówkę. Nawet Chińczycy w końcu zrozumieli że rządy technokratyczne (nawet brutalne w sensie wykonywania władzy) są lepsze niż jakakolwiek forma rządów przez ideologiczny przesąd. U Arabów bez zmian.

 • nrozsklov

  Oceniono 19 razy -17

  zadna demokracja na swiecie nie przyzyje, jezeli prezydent bedzie robic to, co kaze i chce jego narod

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje