Islamski prezydent Egiptu kapituluje. Odwołał dekret zwiększający jego władzę

09.12.2012 08:10
Graffiti antyrządowe

Graffiti antyrządowe (Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS)

Prezydent Egiptu Mohammed Mursi odwołał swój dekret rozszerzający kompetencje głowy państwa, który wywołał poważny kryzys polityczny w kraju i liczne protesty.
- Dekret konstytucyjny począwszy od tej chwili zostaje anulowany - oświadczył cytowany przez AFP polityk obozu islamistów Selim al-Awa, który uczestniczył w Kairze w spotkaniu koalicji 13 partii islamistycznych z Mursim. Egipski prezydent potwierdził jednak, że referendum ws. wzbudzającego kontrowersje projektu konstytucji odbędzie się w wyznaczonym terminie, to znaczy 15 grudnia. Al-Awa tłumaczył, że zmiana daty z punktu widzenia prawa nie była możliwa.

- Prezydent był obecny przez całe spotkanie i potwierdził, że akceptuje i zamierza uszanować podjęte decyzje - dodał al-Awa. Obok cofnięcia dekretu dotyczącego kompetencji prezydenckich odroczenie referendum było jednym z głównych postulatów opozycji protestującej od kilku dni przed pałacem prezydenckim. W zamieszkach, do których tam doszło, siedem osób zginęło, a około 800 zostało rannych.

Projekt konstytucji opracowała konstytuanta zdominowana przez islamistów. Uważa się, że nowa ustawa zasadnicza otwiera drogę do islamizacji kraju i ograniczenia swobód obywatelskich.

Zobacz także
 • Cztery osoby zginęły, a około 350 odniosło obrażenia podczas nocnych starć między zwolennikami a przeciwnikami prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego Egipt: wojsko z czołgami i opancerzonymi wozami otaczają pałac prezydencki [WIDEO]
Komentarze (24)
Islamski prezydent Egiptu kapituluje. Odwołał dekret zwiększający jego władzę
Zaloguj się
 • olena.s

  Oceniono 51 razy 47

  Opozycja twierdzi, że to za mało - główny problrm to konstytucja, której projekt zostasł przygotowany w zasadzie wylącznie przez posłów, chcacych wprowadzić rządy szarii. Opozycyjni posłowie stwierdzili, że ich ich gosy nie są uwzględniane w projekcie i zrezygnowali z udziału w komisji konstytucyjnej na znak protestu. Decyzję Mursiego o rezygnacji z dekretu przy jednoczesnym utrzymaniu terminu referencum konstytucyjnego okreslają jako oszustwo i manipulację.

  katar1.blox.pl/html

 • posel_pieta

  Oceniono 27 razy 25

  Czy siedmiu zabitych i setki rannych to chyba sporo jak na przełożenie uchwalenia dekretu w demokracji...

 • comrade

  Oceniono 24 razy 24

  Mnie zawsze fascynowało jak to możliwe że w krajach islamskich nikt nie dostrzega związku przyczynowo-skutkowego między kodyfikacją prawa wg świętej książki spisanej 1,5 tysiąca lat temu a faktem czy kraj odnosi sukces czy nie. Jeśli tzw. model zachodni jest najzwyczajniej w świecie skuteczny, to co sprawia że oni z uporem maniaka nie chcą go imitować nawet w najmniejszym zakresie i brną w te swoje nonsensy. Im chyba po prostu nie zależy żeby ich kraje się rozwijały i goniły światową czołówkę. Nawet Chińczycy w końcu zrozumieli że rządy technokratyczne (nawet brutalne w sensie wykonywania władzy) są lepsze niż jakakolwiek forma rządów przez ideologiczny przesąd. U Arabów bez zmian.

 • gienek1356

  Oceniono 23 razy 19

  to jest straszne aby kobiety niemialy żadnych praw ludzkich w konstytucji to iest ciemnota i dzicz brak cywilizacji i popiera ich większość i to wszystko przez religie trzeba 1000-lat aby te narody zrozumiały ze religie to ciemnota woiny bieda dla narodu i to wymyślił człowiek na swoja zgube

 • wasilewski79

  Oceniono 14 razy 10

  Brawo Egipcjanie.Macie widać na tyle rozsądku, żeby nie pozwolić na totalitarną islamizację Waszego życia.

 • gtpress

  Oceniono 3 razy 3

  niech Narod zdecyduje, ale na liczacych glosy trzeba uwazac........ niekiedy wychodzi tak, ze 1 jest wieksze od 99

 • frankyy

  Oceniono 5 razy 1

  Egipt ma islam, Polska ma PISlam

 • journalistine

  0

  Nie mam nic przeciwko muzułmanom ale przeciwko chciwym władzy islamistom ludzie i tak występują.
  www.kujawy.com.pl/hopkins/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje