Atak zimy w Europie: W Czechach najzimniej od 30 lat, śnieżyce na Węgrzech

08.12.2012 19:45
Zima w Niemczech

Zima w Niemczech (Fot. Uwe Meinhold AP)

Już trzy osoby zmarły z powodu mrozów - podały czeskie władze. W północnych obszarach kraju temperatura spadła do minus 27 stopni. Węgierski Instytut Meteorologii ogłosił z kolei najwyższy, czerwony alert śniegowy na południu kraju.
Dwie z ofiar w Czechach to najprawdopodobniej bezdomni. Ciało 47-letniej kobiety, która zmarła w wyniku wychłodzenia, policjanci znaleźli na ławce dworca autobusowego w Rożnovie pod Radhosztem w środkowej części Moraw. Zwłoki 58-letniego mężczyzny odkryto w domku letniskowym koło miasta Hradec Kralove (na północy Czech). Wcześniej policja informowała o śmierci 67-letniego mężczyzny, który zmarł z wychłodzenia pod swym domem we wsi Plavy, w okolicach Jablonca nad Nisou (również na północy).

Czeski Instytut Hydrometeorologiczny (CHMU) poinformował, że w północnych Czechach temperatura spadła w sobotę nawet do minus 27 stopni. Niemal jedna czwarta stacji meteorologicznych na terenie Czech odnotowała najniższe temperatury od 30 lat. Najchłodniej było w Górach Izerskich, Rudawach i Karkonoszach.

Czeska policja ostrzegła kierowców przed trudnymi warunkami jazdy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie libereckim, usteckim i karlowarskim, przy granicach z Polską i z Niemcami. Doszło do wielu wypadków.

Atak zimy na Węgrzech

Z mrozem i opadami śniegu zmagają się również południowo-zachodnie Węgry. Węgierski Instytut Meteorologii ogłosił czerwony alarm w komitacie (województwie) Baranya przy granicy z Chorwacją. Najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie Mohacza, Peczu i Szigetvaru. W ciągu doby spadło tam 20 centymetrów śniegu, a prędkość wiatru przekracza 60 km na godzinę.

W zamieciach i zawiejach śnieżnych na autostradach M-6 i M-60 z Budapesztu do Chorwacji utknęło wiele ciężarówek. Na drogi wyjechało 200 pługów śnieżnych i piaskarek. Węgierska policja apeluje do kierowców, aby zakładali łańcuchy na koła swoich samochodów lub w ogóle nie wyjeżdżali z domów. W całym komitacie Baranya nieprzejezdne są drogi drugiej i trzeciej kategorii; ponad 500 gospodarstw nie ma prądu.

Synoptycy w Czechach i na Węgrzech ostrzegają przed silnymi mrozami i śnieżycami. Z każdą godziną warunki jazdy będą się pogarszać. Oczekiwane są temperatury poniżej minus 20 stopni. Na Węgrzech może spaść nawet pół metra śniegu.

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • heniekkanada

  0

  Kanada przeżywa drugi z kolei najcieplejszy grudzień od dziesięcioleci.... od +2 do +21C (w słońcu 40stC). Chętnych emigrowania do Kanady zapraszam na forum EmigracjaDoKanady.CA

 • janek344

  0

  Zima w grudniu nie dziwi mnie. Przecież mieszkam w Polsce a nie w Afryce. Nie rozumiem tego zainteresowania nieszczęściami które niestety też są czymś czego nie można nazwać niespodzianką,.

 • heederman

  0

  w Toruniu Rydzykowi spadła temp. wody o 2,5 st C. Pewnie będzie pływał w piance neoprenowej,

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz -1

  Miejmy nadzieję, że mróz zabije virusy, nie tylko w powietrzu, ale w komputerach. Mówiąc poważnie, czy zwolnienie komputera dziś rano jest w jakiś sposób związane z mrozem. Myślałem, że znajdę coś na ten temat w wiadomościach, ale nic. Czy ktoś wie, dlaczego komputery są dziś powolne?

 • puuchatek

  Oceniono 7 razy 5

  Jak nic wykończy as to globalne ocieplenie...

 • 777newbetterfastersatan

  Oceniono 4 razy 2

  Ludzie CZYTAJCIE ta wiadomość to jeden wielki przekręt:\

  Po pierwsze do minus 27 temperatura spadła. Był to rekord dla 8 grudnia w 1925 roku! rekordy, o których pisze tu z zatrwożeniem gazeta (gazeta? media?) dotyczą najniższych temperatur dla 8 grudnia! oscylują ok. - 15.

  tu wiadomość radia praga (po angielsku) :

  Record cold temperatures were recorded in some parts of the country on Friday night. Meteorologists said record lows for December 8 were registered at 16 percent of Czech weather stations that had been in existence for at least 30 years. It was -15.1 Celsius in Teplice, the lowest temperature experienced in the north Bohemian town on that date since 1925, while the coldest spot in the Czech Republic was Jizerka in the Liberec Region, where thermometers fell to -27 Celsius.

  www.radio.cz/en/section/news/news-2012-12-08
  Zauważyłem to bo interesuję się pogodą, analizuję m.in. mapy synoptyczne i wiem, że nigdzie w europie w ciągu ostatnich kilku dni nie było poniżej -20. Ja nie potrafię powiedzieć, czy globalne ocieplenie jest, czy do nie ma. Większość komentujących na podstawie wiadomości, opartej na tym, że ktoś jest zaspany, albo tłumaczył google tłumaczem jest zaś pewna, że to bzdura. taki sam wasz poziom, jak niby dziennikarzy z niby polskich mediów. Tak samo jesteście niby społeczeństwem, niby wyborcami. Szkoda, że skutki tych niby wyborów są niestety jak najbardziej realne.

 • fruqo3

  Oceniono 5 razy 1

  To niebywały wprost skandal że jest taki mróz.
  I oczywista wina rządu i Tuska.

 • rudy_do_piachu

  Oceniono 3 razy -1

  Jesli sprawdzi sie to co powiedzial Patrick Geryl i bieguny magnetyczne dostana swira?! Data 27 lipca 9792 roku p.n.e. Została odczytana przez Alberta Slosmana z hieroglifów. Koniec świata zgodnie z przepowiedniami Majów ma nastąpić 21-22 grudnia 2012 roku n.e.Ja z rodzina jade na wszelki wypadek www.podroze.pl/wasze-wyprawy/relacje/relacja/afryka-lesotho-szlakiem-twierdz-krolestwa-gor-cz2,3974/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje