Papamobile w wersji lux. Papież dostał nowy samochód [ZDJĘCIA]

08.12.2012 15:56
Papież Benedykt XVI i prezes Mercedesa Dieter Zetsche obok nowego papamobile

Papież Benedykt XVI i prezes Mercedesa Dieter Zetsche obok nowego papamobile (Fot. Anonymous AP)

Nowy samochód papieża jest bezpieczny, dostosowany do potrzeb seniora i wyszedł z fabryki Benza. To akurat nic nowego, bo papieże od roku 1930 jeżdżą Mercedesami.
Maksymalna prędkość: 80 km/godz. Automatyczna skrzynia biegów. Lakier: biały diament. Ten pojazd jest prawdziwym unikatem i służy tylko jednemu pasażerowi: papieżowi. Nowy papamobil Mercedes Benz jest bezcenny i przypuszczalnie nigdy nie zmieni właściciela.

Z obopólną korzyścią

-Proszę o wyrozumiałość, że nie będziemy zdradzać żadnych dalszych szczegółów - zaznaczył szef działu sprzedaży Mercedesa Joachim Schmidt. Jeżeli chodzi o cenę, przedstawiciel koncernu całkowicie nabiera wody w usta. - Ten projekt cieszył obydwie strony - podkreśla. Dla koncernu Daimlera nie ma chyba lepszej reklamy, niż ta, że na masce widnieje gwiazda Mercedesa. Można przypuszczać, że papież Benedykt XVI pojazd przykrojony w stu procentach do jego potrzeb otrzymał po prostu w prezencie od fabryki w Untertuerkheim.

Główny projektant Mercedesa Thomas Zeeb pracował przez kilka miesięcy nad projektem trzeciego już papamobilu. Podobnie jak poprzednie pojazdy, także i najnowszy musiał spełniać dwa kryteria: papież musi być widoczny i bezpieczny. Stąd samochód jest wyposażony w grube, kuloodporne szyby, które w razie potrzeby można opuszczać, jeżeli Ojciec Święty chciałby na przykład po drodze pobłogosławić dziecko.

Komfort to więcej niż wygodne siedzenie

-Jest też mikrofon, przez który papież może być słyszalny na zewnątrz i odbiera dźwięki otoczenia. Szyby są bardzo szczelne i kabina papamobilu jest hermetycznie odizolowana akustycznie. Sam tron papieski jest ruchomy, a w zasięgu ręki jest urządzenie opuszczające szyby - wyjaśnia Thomas Zeeb.

Wiele elementów jest jednak nowych w porównaniu z poprzednimi papamobilami, i jest on optymalnie dostosowany do potrzeb wyjątkowego pasażera. Papieski tron pod szklaną kopułą można przesunąć w bok, co ułatwia wsiadanie.

-Pod pojęciem komfortu rozumiemy, że można wygodnie wsiadać i wysiadać i komfortowo siedzieć - zaznacza szef działu sprzedaży Joachim Schmidt. - Kabina jest bardziej przestronna, siedzenie przesuwane, tak że pod kopułą pasażer ma więcej miejsca niż w poprzedniej wersji - dodaje.

Cztery rodzaje iluminacji

Jakby nie było pojazd ten musi być wygodny dla 85-latka, który ma spore kłopoty z poruszaniem się. Aby ułatwić Ojcu Świętemu wsiadanie do samochodu, przy drzwiach zainstalowano automatycznie wysuwane schodki.

I cały pojazd jest w ogóle szykowniejszy niż jego kanciasty poprzednik. Nie zapomniano także o kilku małych, ekskluzywnych szczegółach: sufit kopuły jest iluminowany w czterech różnych odcieniach światła, a energia do zasilania oświetlenia i klimatyzacji pochodzi z ogniwa słonecznego na dachu pojazdu.

W sobotę nowy papamobil będzie miał "chrzest bojowy" w praktyce. Papieski szofer Pietro Cicchetti już wcześniej odbył jazdę próbną, którą skwitował oceną: "Contentissimo" czyli najwyższego zadowolenia. A to już coś oznacza, bo Cicchetti, który pełni tę funkcję od dziesięcioleci, nie daje się tak łatwo omamić gadżetami. - Chodzi przede wszystkim o to, by Ojciec Święty w czasie swych misjonarskich podróży na rzecz Kościoła miał wygodny transport. I ten pojazd jest dla tego celu bardzo przydatny - powiedział.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''Zobacz także
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • wieguz

  Oceniono 3 razy 1

  Podstawowa różnica, oprócz luksusu, to zwiększenie wytrzymałości pancernej odpornej na pociski kumulacyjne, wynikające ze wzrastającego uwielbienia dla tego pajaca szefa wylęgarni pedofilów na świecie!

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  "To akurat nic nowego, bo papieże od 1930 roku jeżdżą Mercedesami."
  ===================================================
  Pozazdrościli Adolfowi....

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  "Papamobile w wersji lux."
  ===================
  A był jakiś w ekonomicznej wersji standard?

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  Papież powinien korzystać tylko z boskich wytworów, a Mercedesa to raczej nie stworzył Pan Bozia...

 • czerwonylech

  Oceniono 4 razy 4

  Papiestwo to w ogóle wersja lux mafii szamanów.

 • uo.rety

  Oceniono 3 razy 1

  Oh, jejku, jejku!
  Jakie cudeńka! Owoc KILKUMIESIĘCZNEJ pracy projektanta!
  Opuszczane, kuloodporne szyby, przesuwany tron, mikrofon do słuchania odgłosów z zewnątrz, Cztery różne odcienie światła! Możliwość bezpiecznego błogosławienia dzieciątek! No cud techniki!
  Daliby temu projektantowi jeszcze ze dwa dni, to by i koło wynalazł!
  No i papieski szofer jest "contentissimo", a un przeca byle cem sie nie zaduwoli!
  Ach, cud! Ach, cymes! Ach jakie to piękne! A jak błyszczy w słońcu! No i ten kolor! BIAŁY DIAMENT! No, cukierek!
  Aż się popłakałem!
  Ze śmiechu.

 • tenare

  Oceniono 3 razy 3

  Panzerkampfwagen Lux

 • kharper

  Oceniono 2 razy 2

  bialy krol pedofilow w koorwmobile

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje