Kaczyński: W Polsce mamy do czynienia ze skrajnym postkomunizmem

08.12.2012 14:11
Jarosław Kaczyński chce odebrać przywileje Mniejszości Niemieckiej

Jarosław Kaczyński chce odebrać przywileje Mniejszości Niemieckiej (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- W Polsce mamy do czynienia ze skrajną formą systemu postkomunistycznego (...) Przeciwnicy tej władzy, czyli PiS, są dezawuowani, realizowane są interesy grupy dominującej - mówił podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zdaniem lidera największej partii opozycyjnej obecnie obóz rządzący nie składa się z postkomunistów w ścisłym tego słowa znaczeniu. - Sztuczka legitymizowania tej władzy zawiera w sobie silny element solidarnościowy, np. odwołania do Wałęsy czy budowanie różnych, nie do końca prawdziwych życiorysów poszczególnych przedstawicieli władzy, (...) to nieporozumienie, to jest kontynuacja systemu postkomunistycznego, ze wszystkimi tego złego skutkami - mówił Kaczyński na spotkaniu w sali koncertowej Polskiego Radia.

"Chcą prywatyzować szpitale"

Dodał, że przeciwnicy polityczni, czyli PiS, są "dezawuowani w sferze symbolicznej". - Z drugiej strony realizacja tego wszystkiego, co się wiąże z interesami grupy dominującej, jest prowadzona w sposób bezwzględny - mówił. Jako przykład podał "mechanizmy wymuszające prywatyzację służby zdrowia". - To, co dziś się dzieje, nie wynika tylko z braku pieniędzy w służbie zdrowia. (...) Do tego odchodzą celowe działania wymuszające procesy prywatyzacji. Tworzy się zadłużenie szpitali, a następnie spółki, co jest drogą do prywatyzacji - mówił.

Kaczyński skrytykował również działania rządu zmierzające do ograniczania skutków światowego kryzysu ekonomicznego. "Był alternatywny pomysł stworzony przez radę gospodarczą przy prezydencie Lechu Kaczyńskim. Była to tańsza koncepcja z punktu widzenia finansów publicznych i została ona w brutalny sposób odrzucona. (...) Obrano metodę rozrzucania pieniędzy, a nie pomocy kierowanej do najbardziej potrzebujących - mówił.

"Jest wielka sfera nieopodatkowana"

Zdaniem lidera PiS rząd nie sięga po pieniądze do "głębokiej kieszeni". - Jest wielka sfera nieopodatkowana i do niej się nie zagląda, bo byłoby to wbrew interesom grupy dominującej. Nie sięga się po pieniądze do wielkich banków i sieci handlowych - podkreślił.

Kaczyński mówił również, że "system postkomunistyczny" broni się metodami wychodzącymi poza demokrację. - Zwróćmy uwagę, co się stało z dziennikarzami "Rzeczpospolitej", którzy napisali prawdę. Doprowadzono do zniszczenia dwóch redakcji. (...) Ale jeszcze bardziej charakterystyczne jest to, czym ma być tzw. ustawa o mowie nienawiści. To wprowadzanie cenzury następczej, czyli możliwości stosowania represji za coś, co już się ukazało - tłumaczył.

Lider PiS zachęcał uczestników spotkania, którzy szczelnie wypełnili salę koncertową Polskiego Radia, do aktywności, m.in. podczas marszu organizowanego 13 grudnia przez jego partię. - To marsz w obronie wolności, solidarności i niepodległości - mówił.

Zobacz także
Komentarze (451)
Zaloguj się
 • boguch13d

  0

  Można by tej Polski nie oszczędzać i rąbnąć wszem wobec i całemu sarmackiemu pospólstwu, że w tej całej Polsce nie tylko ma się do czynienia ze skrajnym postkomunizmem, jak to wywodzi powściągliwie prezes Jarosław Kaczyński, ale raczej i na pewno, ma się w tym niewydarzonym kraju do czynienia z czystym stalinizmem bez owego powściągliwego przedrostka "post", który tak osłabia gołą prawdę o panującym w tym polskim kraju systemie władzy. Jak się wydaje, Prezes oklapł, zbył się wigoru i brak mu odwagi, by wygarnąć światu całą prawdę do samego jej prawdziwego końca, przez to kluczy i jeno półgębkiem i trzy po trzy o czerwonym kapturku opowiada, pełen patriotycznego bólu..

 • frusto

  Oceniono 1 raz 1

  wydatki na kościół, razem: 720mln (przed wojną KK miał 400ha, teraz ma 160ha, nie mówiąc już o innych składnikach majątku - gdyby oddać KK wszystko, co komuniści zagrabili, nie potrzebowałby teraz dotacji budżetowej),
  Partie polityczne, dotacje - coś koło 70mln
  Mniejszość niemiecka - 90mln
  Niech i tak będzie, że nie będzie dotacji dla KK. Ale pod warunkiem, że nie będzie też innych wydatków ideologicznych: żadnego dotowania kultury romskiej w celu wspierania ich tożsamości, żadnych akcji promocyjnych "niech nas zobaczą" dotowanych przez państwo, żadnych dotacji dla krytyki politycznej, ZERO PLN dla jakiejkolwiek ideologii.

 • pelikannet

  Oceniono 1 raz 1

  Hello - to glos prawdy... Po co ten szczek ? - zastepczy .......mowmy o konkretach :
  Dlug publiczny = 1040 mld zl
  Odsetki od dlugu = 44 mld zl
  Dlug na obywatela= 27 tys zl
  Dlug Polakow = 772 mld zl

  To jest dopiero skandal. To jest dopiero bagno. To jest dopiero wykanczanie Polski. Teraz to jeszcze wprowdzic Euro,wyprzedac ziemie zachodnie i oddac rzad Kaczynskiemu - wiecej juz nie da sie zrobic..... nieprawdaz?

 • piesnaburaki

  Oceniono 1 raz -1

  W Polsce, Ojczyźnie Naszej, mamy do czynienia z epidemią 'zespołu macierewicza'... :(

 • mietek1940

  Oceniono 1 raz -1

  Najbardziej znanym postkomunistą jest pan prezes, niejaki Kaczyński.

 • drbob20

  Oceniono 3 razy -1

  Jest wielka sfera nieopodatkowana i do niej się nie zagląda-- no wlasnie, czemu glodz flaszka nie placi podatkow?? ty kaczy wolaku skuruplaly kartoflu zzielenialy z zawisci smieciu. wyszoruj zabki smierdziogebo.

 • lechujarek_wolski

  Oceniono 3 razy 1

  DJ Trotyl znowu "rapuje" :)

 • romek4805

  Oceniono 2 razy 0

  PANIE PREZESIE MOŻE UPUBLICZNI PAN SWOJĄ I BRATA PRACE DOKTORSKIE I POKAŻE PAN SWOJĄ TWARZ Z CZASÓW KOMUNY A MOŻE ZDRADZI PAN PAKĘ W KTÓREJ PAN GAROWAŁ BYŁY TO RAWICZ MO,ZE WRONKI LUB STRZELCE OPOLSKIE A MOŻE BYŁ TO SOPOT I MOLO

 • taxiport

  Oceniono 5 razy 1

  Pokaż no wielki katoliku swój dokument chrztu świętego i komunii świętej....no pokaż

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje