Cimoszewicz: Decyzja Siwca nie jest zaskoczeniem. SLD jest niereformowalne

08.12.2012 13:58
Włodzimierz Cimoszewicz

Włodzimierz Cimoszewicz (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz powiedział w sobotę dziennikarzom, że decyzja europosła Marka Siwca o odejściu z SLD nie jest dla niego zaskoczeniem.
Siwiec wśród powodów swej decyzji o odejściu z Sojuszu wymienił politykę Sojuszu, która nie gwarantuje wyjścia z opozycji, oraz brak współpracy z Kwaśniewskim i Ruchem Palikota. Siwiec na razie nie przechodzi do innej partii, ale zostaje w polityce.

"To środowisko cierpi na wyjątkową awersję do samokrytycyzmu"

- Rozumiem, że pan Marek Siwiec doszedł do wniosku, że SLD jest niereformowalne i że nie ma większych szans, i że jego postulaty nie były tam wysłuchiwane. Nie jestem tym zaskoczony - powiedział dziennikarzom w Krakowie Cimoszewicz.

- Sam obserwuję od wielu lat, że to także moje kiedyś środowisko polityczne cierpi na jakąś wyjątkową awersję do samokrytycyzmu, do spojrzenia z pewnego dystansu na swoje problemy, do wyciągania z tego racjonalnych wniosków. Tkwi w marazmie i rzeczywiście zmarginalizowało się - dodał.

Zdaniem Cimoszewicza obecna polityczna słabość lewicy "nie odzwierciedla społecznej rzeczywistości". - To tylko mówi wiele o niskiej klasie polityków, którzy zarządzają zorganizowanymi formacjami tego środowiska - mówił były premier. Pytany, czy na lewicy powstanie nowa formacja, Cimoszewicz powiedział: - Nie mam wątpliwości, że kiedyś coś się tutaj stanie, bo próżnia zwykle się wypełnia. Czy tego typu wydarzenia, jak decyzja pana Marka Siwca przybliżają ten scenariusz, trudno mi powiedzieć. On deklaruje, że żadnych tego typu osobistych zamiarów nie ma - mówił polityk.

Zobacz także
Komentarze (30)
Cimoszewicz: Decyzja Siwca nie jest zaskoczeniem. SLD jest niereformowalne
Zaloguj się
 • dragon52

  Oceniono 69 razy 45

  Cimoszewicz: Decyzja Siwca nie jest zaskoczeniem. SLD jest niereformowalne
  ===================================================================
  to tak samo jak nie reformowalny jest kościół,pis i solidaruchy.

 • szczuras99

  Oceniono 12 razy 12

  Nawet takie durnie katolickie jak Polacy zatesknia za Lewica, jeszcze tylko kapitalizm w wydaniu amerykanskim musi dac im wiecej popalic no i katolsko-bolszewicke rzady PiSu ktore najprawodopodniej nastapia po PO.

 • jerjar

  Oceniono 16 razy 12

  Ma rację Cimoszewicz i jej nie ma, bo SLD reformowalne nie było nigdy. Owszem, korzystało w pierwszych latach III RP z premii sentymentu za starymi czasami milionów sierot po starym systemie, ale po aferalnym serialu za czasów pierwszego Millera, ostatecznie odeszły te sieroty (przeważnie do PiS-u).

  Teraz patrząc na wyniki kolejnych wyborów równia jest pochyla. Miller to oczywiście sprawny polityk (w przeciwieństwie do Napieralskiego), ale co z tego, skoro Jan bez Ziemi.

  Siwiec to wie dobrze i dlatego ustawia się do nowego rozdania.

 • gorzejgorzej

  Oceniono 24 razy 8

  Kwaśniewski, Siwiec i Palikot, to "lewica", a nie lewica.
  Zresztą SLD do lewicowości takze b. daleko.

 • lob1

  Oceniono 15 razy 3

  Ale towarzyszy w biedzie się nie zostawia.

 • adherent1

  Oceniono 41 razy 3

  Słowa o awersji SLD do samokrytycyzmu padające z ust naczelnego narcyza RP
  są naprawdę zaskakujące i wydają się odwracać kota ogonem.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 6 razy 2

  Niereformowalne SLD ?Dla pana Cimoszewica reformowalne będzie kiedy się samo zlikwiduje.

 • szats69

  Oceniono 8 razy 2

  Jeśli dwie partie konserwatywne zgarniają prawie całą pulę głosów to znaczy, że w Polsce z lewicą jest coś nie tak. nawet razem z Palikotem SLD nie dobijają do 20% - przy czym ta lewicowość Palikota i tak jest kwestionowana. W dojrzałych demokracjach mamy podział lewica-prawica, które cyklicznie wymieniają się władzą. W Polsce mamy podział konserwatyści-jeszcze radykalniejsi konserwatyści. nie jest to sytuacja zdrowa dla polskiego życia publicznego.

  Siwiec i Cimoszewicz mają rację, tylko obawiam się, że ich recepty nie są wystarczające aby równowaga w parlamencie została przynajmniej wyrównana - już nie mówiąc o zwycięstwie wyborczym.

 • folwark_polski

  Oceniono 1 raz 1

  SLD jest niereformowalne tak samo jak PiS czy PO i tyle w temacie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje