Cimoszewicz: Decyzja Siwca nie jest zaskoczeniem. SLD jest niereformowalne

08.12.2012 13:58
Włodzimierz Cimoszewicz

Włodzimierz Cimoszewicz (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Były premier Włodzimierz Cimoszewicz powiedział w sobotę dziennikarzom, że decyzja europosła Marka Siwca o odejściu z SLD nie jest dla niego zaskoczeniem.
Siwiec wśród powodów swej decyzji o odejściu z Sojuszu wymienił politykę Sojuszu, która nie gwarantuje wyjścia z opozycji, oraz brak współpracy z Kwaśniewskim i Ruchem Palikota. Siwiec na razie nie przechodzi do innej partii, ale zostaje w polityce.

"To środowisko cierpi na wyjątkową awersję do samokrytycyzmu"

- Rozumiem, że pan Marek Siwiec doszedł do wniosku, że SLD jest niereformowalne i że nie ma większych szans, i że jego postulaty nie były tam wysłuchiwane. Nie jestem tym zaskoczony - powiedział dziennikarzom w Krakowie Cimoszewicz.

- Sam obserwuję od wielu lat, że to także moje kiedyś środowisko polityczne cierpi na jakąś wyjątkową awersję do samokrytycyzmu, do spojrzenia z pewnego dystansu na swoje problemy, do wyciągania z tego racjonalnych wniosków. Tkwi w marazmie i rzeczywiście zmarginalizowało się - dodał.

Zdaniem Cimoszewicza obecna polityczna słabość lewicy "nie odzwierciedla społecznej rzeczywistości". - To tylko mówi wiele o niskiej klasie polityków, którzy zarządzają zorganizowanymi formacjami tego środowiska - mówił były premier. Pytany, czy na lewicy powstanie nowa formacja, Cimoszewicz powiedział: - Nie mam wątpliwości, że kiedyś coś się tutaj stanie, bo próżnia zwykle się wypełnia. Czy tego typu wydarzenia, jak decyzja pana Marka Siwca przybliżają ten scenariusz, trudno mi powiedzieć. On deklaruje, że żadnych tego typu osobistych zamiarów nie ma - mówił polityk.

Zobacz także
Komentarze (30)
Zaloguj się
 • cleryka

  0

  ..a kto w SLD na Kongresie wybrał Millera? Więc o czym tu pisać,że Leszek dojdzie do wniosku,że nie jest wodzem?

 • georgeb

  0

  Panie Premierze, nie spodziewałem się od Pana tak mądrej i konstruktywnej krytyki swojej partii.
  Tak, były okropne błędy i nadal są okropne błędy w polityce SLD.
  Jedyna nadzieja to dobrze rozegrac znaną kartą i odsunąc od władzy partyjny beton.
  Wiem że są jeszcze mądrzy ludzie w Sojuszu i myślę, że należy im się należyte miejsce w partii i zasłużone przywództwo.
  Życzę samych sukcesów.

 • folwark_polski

  Oceniono 1 raz 1

  SLD jest niereformowalne tak samo jak PiS czy PO i tyle w temacie

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  I tak już od ponad 60 lat. A o niereformowalności mówią ci co stanowili kierownictwo partii. I niczym kleszcze tak długo chleją krew aż odpadną. Wtedy dochodzą do wniosku że partia jest niereformowalna.

 • jacek-50

  Oceniono 4 razy 0

  To,że praktycznie lewica nie istnieje, jest zasługą takich ludzi m.in.jak,Cimoszewicz,Borowski,Kwaśniewski i inni.Im nie idzie o lewice, ale obawiają się zblizających coraz większymi krokami wyborów do Europarlamentu.Martwią się,kto umiesci ich na listach wyborczych. RP?Bo krytykowany przez nich SLD już nie.(ostatnia wypowiedż Czarzastegow TVN24) To dzięki poparciu tej partii obecnie są tam gdzie są,Borowski oraz krytykujacy zajadle SLD,Cimoszewicz.A więc co im zostało? Dlatego, prawdopodobnie razem ze sfrustorowanym Balcerowiczem bedą zakladać partię.Czy Polacy dalej pozwolą się oszukiwac?Tusk chcąc być utrzymywanym przez podatników, też omamił wyborców, zakładajac nową partie o nazwie PO.Czy to ma być nowa powtórka z rozrywki, ze znanymi nazwiskami, kosztem Polakow?Mam taką nadzieją,że nie.

 • szczuras99

  Oceniono 12 razy 12

  Nawet takie durnie katolickie jak Polacy zatesknia za Lewica, jeszcze tylko kapitalizm w wydaniu amerykanskim musi dac im wiecej popalic no i katolsko-bolszewicke rzady PiSu ktore najprawodopodniej nastapia po PO.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 6 razy 0

  Cimoszewicz jako autorytet to może być w swojej gawrze dla pani Cimoszewiczowej. Na lewicę wypiął się dawno temu, co zresztą nie znaczy, że kiedykolwiek miał lewicowe poglądy.

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 1

  Siwiec po prostu się zreflektował, że na SLD ponownie do Parlamentu Europejskiego nie wjedzie. Dorabianie do tego "ideologii", to klasyczne bicie piany...

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 6 razy 2

  Niereformowalne SLD ?Dla pana Cimoszewica reformowalne będzie kiedy się samo zlikwiduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje