PSL wycofuje się z projektu dotyczącego uboju rytualnego

08.12.2012 07:32
Marek Sawicki

Marek Sawicki (Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta)

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział, że powstaje poselski projekt, który ma legalizować ubój rytualny. Jednak politycy tej partii zastanawiają się, czy nie zrezygnować z pomysłu składania takiego projektu.
Wycofanie się z tego pomysłu jest prawdopodobne ze względu na małe szanse na uzyskanie dla niego poparcia większości w Sejmie - wynika ze źródeł PAP. - Nie ma po co robić wrzawy wokół tego projektu, skoro nie ma większości - powiedział poseł ludowców pragnący zachować anonimowość.

- Prawdopodobnie skończy się tym, że nie złożymy tego projektu - ocenił inny anonimowy rozmówca.

Nowe unijne przepisy dopuszczają ubój rytualny

Potrzeby tworzenia nowego projektu nie widzi były minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego uchwalanie ustawy nie jest potrzebne, bo ubój rytualny w Polsce będzie legalny z chwilą wejścia w życie w styczniu 2013 r. unijnego rozporządzenia. - Moim zdaniem rozporządzenie jest aktem bezpośredniego stosowania - ocenił Sawicki.

Nowe unijne przepisy dopuszczają ubój rytualny, ale pozwalają państwom utrzymać jego zakaz. Jedynym warunkiem jest złożenie do końca roku zastrzeżenia w tej sprawie. Z kolei minister Kalemba zaznaczył, że projekt legalizujący ubój rytualny powinien być zgłoszony i to jako poselski, a nie rządowy, ze względu na szybszą ścieżkę legislacyjną.

Pytany, czy projekt ma szanse uzyskać większość w Sejmie, Kalemba powiedział, że projekt powinien trafić do Sejmu, by posłowie mogli zająć stanowisko. - Niech każdy się opowie. Polityk nie może unikać odpowiedzialności - przekonywał.

Według Kalemby ubój rytualny powinien być legalny ze względu na szacunek dla swobód religijnych, a także przez wzgląd na 30 zakładów zajmujących się nim. - Tam pracują tysiące ludzi. Trzeba to wziąć pod uwagę - zaznaczył.

"To najszybszy sposób zmiany prawa"

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w ubiegłym tygodniu, że sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją jest przepis rozporządzenia, który pozwala na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia.

Kalemba tłumaczył, że nowelizacja ustawy ma polegać na zmianie tylko jednego artykułu tej ustawy. - To najszybszy sposób zmiany prawa, ponieważ rządowy projekt wymagałby długotrwałych konsultacji społecznych - wyjaśnił Kalemba. Zaznaczył, że rząd zaakceptował takie rozwiązania.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie, że decyzja w sprawie ustawy powinna zostać poprzedzona analizami. - Będziemy badali w najbliższych dniach, czy (...) rację mają ci - m.in. posłowie PSL - którzy twierdzą, że to jest interes dla Polski na poziomie co najmniej miliarda złotych rocznie i wielu tysięcy miejsc pracy - taką informację otrzymałem - powiedział premier.

Decyzja trybunału

Jak dodał, ważna jest też precyzyjna informacja, czy ubój rytualny jest jakościowo boleśniejszy z punktu widzenia zwierząt niż ubój metodami tradycyjnymi.

Obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt nie uznaje wyjątków od obowiązku ogłuszania zwierząt przed ubojem, ale w 2004 r. minister rolnictwa wydał rozporządzenie zezwalające na to.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w listopadzie, że przepis tego rozporządzenia dotyczący możliwości dokonywania uboju bez ogłuszania, zgodnie z obyczajami religijnymi, jest sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją. Trybunał orzekł, że zakwestionowany przez niego przepis straci moc 31 grudnia 2012 r.

Jeżeli do końca roku przepisy nie zostaną zmienione, to na mocy obowiązującej ustawy o ochronie zwierząt ubój rytualny będzie w Polsce zakazany. Ministerstwo Rolnictwa po analizie wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznało, że niezbędna będzie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • kostuchaforreds

  0

  jak to kiedys spiewał Kazimierz Grzskowiak : Chłop żywemu nie przepuści!
  Chłop żywemu nie przepuści!
  Jak się żywe napatoczy,
  Nie pożyje se a juści!

  Jak nam kiedyś napomknęli
  Że są w stawie dwa piskorze
  Tośwa cały staw spuścili
  Chociaż wielki był jak morze
  .............. itd...mysle ze wiekszosc doroslych userow zna ten kawalek...nic dodac nic ujac...

 • kostuchaforreds

  0

  tak dlugo jak nie pozbedziemy sie tych chamow z psl z sejmu tak dlugo to bydlo wiesniackie ktore by wlasna matke do ubojni zapedzilo bedzie lobbowac za najgorszym sqrwysynstwem zapewniajacym kase bezdusznym producentom miesa !!!

 • elko21

  Oceniono 1 raz 1

  Ot !!! katolskie pospólstwo PSL
  Pier..limy Sumienie Liczy się szmal (PSL)

 • topiramax

  Oceniono 2 razy 2

  Na razie....aby przycichło...towarzysze....Ciiiiiiii.......

 • chrobotek46

  Oceniono 1 raz 1

  Kmioty swego nie odpuszczą. Kasa to kasa i już ! O kasę tak dbają, że nawet ich były szef przepraszał, że ma mamusię, którą dla dobrej kasy zatrudniał !

 • edza4

  Oceniono 3 razy 1

  Jak brakło tego dupowatego Pawlaka od razu inni zaczęli mądrzeć,a wiocha myśleć.

 • jechowiec

  0

  Czy zgoda na ewentualny ubój rytualny będzie dotyczyła równierz kaczek?

 • marian0413

  Oceniono 8 razy 4

  Minister nazwał katownie zakładami a oprawców pracownikami - podobnym stylu wypowiadali się naziści określając obozy zagłady dla ludzi na rzecz których to bestwienie się odbywa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje