PSL wycofuje się z projektu dotyczącego uboju rytualnego

08.12.2012 07:32
Marek Sawicki

Marek Sawicki (Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta)

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział, że powstaje poselski projekt, który ma legalizować ubój rytualny. Jednak politycy tej partii zastanawiają się, czy nie zrezygnować z pomysłu składania takiego projektu.
Wycofanie się z tego pomysłu jest prawdopodobne ze względu na małe szanse na uzyskanie dla niego poparcia większości w Sejmie - wynika ze źródeł PAP. - Nie ma po co robić wrzawy wokół tego projektu, skoro nie ma większości - powiedział poseł ludowców pragnący zachować anonimowość.

- Prawdopodobnie skończy się tym, że nie złożymy tego projektu - ocenił inny anonimowy rozmówca.

Nowe unijne przepisy dopuszczają ubój rytualny

Potrzeby tworzenia nowego projektu nie widzi były minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego uchwalanie ustawy nie jest potrzebne, bo ubój rytualny w Polsce będzie legalny z chwilą wejścia w życie w styczniu 2013 r. unijnego rozporządzenia. - Moim zdaniem rozporządzenie jest aktem bezpośredniego stosowania - ocenił Sawicki.

Nowe unijne przepisy dopuszczają ubój rytualny, ale pozwalają państwom utrzymać jego zakaz. Jedynym warunkiem jest złożenie do końca roku zastrzeżenia w tej sprawie. Z kolei minister Kalemba zaznaczył, że projekt legalizujący ubój rytualny powinien być zgłoszony i to jako poselski, a nie rządowy, ze względu na szybszą ścieżkę legislacyjną.

Pytany, czy projekt ma szanse uzyskać większość w Sejmie, Kalemba powiedział, że projekt powinien trafić do Sejmu, by posłowie mogli zająć stanowisko. - Niech każdy się opowie. Polityk nie może unikać odpowiedzialności - przekonywał.

Według Kalemby ubój rytualny powinien być legalny ze względu na szacunek dla swobód religijnych, a także przez wzgląd na 30 zakładów zajmujących się nim. - Tam pracują tysiące ludzi. Trzeba to wziąć pod uwagę - zaznaczył.

"To najszybszy sposób zmiany prawa"

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w ubiegłym tygodniu, że sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją jest przepis rozporządzenia, który pozwala na rytualny ubój zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia.

Kalemba tłumaczył, że nowelizacja ustawy ma polegać na zmianie tylko jednego artykułu tej ustawy. - To najszybszy sposób zmiany prawa, ponieważ rządowy projekt wymagałby długotrwałych konsultacji społecznych - wyjaśnił Kalemba. Zaznaczył, że rząd zaakceptował takie rozwiązania.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek dziennikarzom w Sejmie, że decyzja w sprawie ustawy powinna zostać poprzedzona analizami. - Będziemy badali w najbliższych dniach, czy (...) rację mają ci - m.in. posłowie PSL - którzy twierdzą, że to jest interes dla Polski na poziomie co najmniej miliarda złotych rocznie i wielu tysięcy miejsc pracy - taką informację otrzymałem - powiedział premier.

Decyzja trybunału

Jak dodał, ważna jest też precyzyjna informacja, czy ubój rytualny jest jakościowo boleśniejszy z punktu widzenia zwierząt niż ubój metodami tradycyjnymi.

Obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt nie uznaje wyjątków od obowiązku ogłuszania zwierząt przed ubojem, ale w 2004 r. minister rolnictwa wydał rozporządzenie zezwalające na to.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził w listopadzie, że przepis tego rozporządzenia dotyczący możliwości dokonywania uboju bez ogłuszania, zgodnie z obyczajami religijnymi, jest sprzeczny z ustawą o ochronie zwierząt i przez to z konstytucją. Trybunał orzekł, że zakwestionowany przez niego przepis straci moc 31 grudnia 2012 r.

Jeżeli do końca roku przepisy nie zostaną zmienione, to na mocy obowiązującej ustawy o ochronie zwierząt ubój rytualny będzie w Polsce zakazany. Ministerstwo Rolnictwa po analizie wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznało, że niezbędna będzie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.

Zobacz także
Komentarze (72)
PSL wycofuje się z projektu dotyczącego uboju rytualnego
Zaloguj się
 • only.devil

  Oceniono 158 razy 80

  "Jak dodał, ważna jest też precyzyjna informacja, czy ubój rytualny jest jakościowo boleśniejszy z punktu widzenia zwierząt niż ubój metodami tradycyjnymi."
  Cóż Premierze. Czy będzie pan miał takie wątpliwości kiedy ktoś powiesi cie żywcem na haku ,potem urżnie jaja i spokojnie będzie czekał aż zdechniesz? Qwa,dziki kraj barbarzyńców !

 • microb66

  Oceniono 140 razy 72

  Bardziej interesuje mnie bezbolesne zejście poczciwej krowy z tego świata, niż potrzeby europejskich mniejszości religijnych.

 • c.t.k

  Oceniono 103 razy 57

  Ubój rytualny powinien dotyczyć wyłącznie członków PSL.

 • zalewajka62

  Oceniono 65 razy 47

  Ciekawe jak to jest z myśliwymi? Też najpierw biegną i dzika prądem ogłuszają, a potem strzelają? Aaa... zapomnieć nie można, że strzelają tylko w nocy do chorych zwierząt, aby pilnować selekcji. Najbardziej selekcjonują przed świętami. Ale to ludzie z kasą, gdyż myślistwo jest drogim sportem.

 • i-meadow

  Oceniono 121 razy 45

  "Jeżeli do końca roku przepisy nie zostaną zmienione, to na mocy obowiązującej ustawy o ochronie zwierząt ubój rytualny będzie w Polsce zakazany."

  I tak powinno być!!! Nie ma zgody na sadystyczne praktyki. Jak ktoś się chce modlić po swojemu, inaczej ubierać, czy chodzić na rękach to nie ma sprawy, ale dręczenie i mordowanie słabszych w imię religii? NIE!

 • ristoc

  Oceniono 97 razy 45

  A jak mi się zachce czcić starożytnych bogów i rytualnie wyrwać serce jakiemuś człowiekowi?Ubój rytualny musi też mieć zastosowanie co do ludzi, bo tak to nie widzę sensu.

 • yarrrr

  Oceniono 90 razy 30

  Bardzo dobrze! Precz z tym barbarzyństwem.

 • jakiskurwalogin

  Oceniono 55 razy 25

  21 wiek...

 • dokto

  Oceniono 63 razy 11

  Nie do obrońców zwierząt przemawiasz, a do jazgotników. Przetwórcy mięsa będą sobie musieli gdzieś odbić te straty. Będzie nowy powód do jazgotu.
  Rynek na takie mięso jest i będzie, nie my będziemy na nim zarabiać to będzie robił to ktoś inny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje