Raport nt. księży winnych molestowania: Większość nie miała skłonności pedofilskich

07.12.2012 18:01
Ksiądz

Ksiądz (Fot. Jacek Łagowski / Agencja Gazeta)

Większość księży oskarżonych o molestowanie seksualne nie miała skłonności pedofilskich ani nie cierpiała na zaburzenia seksualne - wynika z badań naukowców, którzy opracowali profile psychologiczne tych duchownych. Wyniki badań zostały przedstawione przez niemiecki Kościół katolicki.
Psychiatrzy zbadali przypadki 78 duchownych obwinianych o molestowanie seksualne w latach 2000-2010. W 12 przypadkach chodziło o posiadanie pornografii dziecięcej, a pozostałym 66 badanym duchownym zarzucono w sumie 576 aktów molestowania, których ofiarą padło 265 osób.

Trzydziestu z badanych duchownych to homoseksualiści albo biseksualiści. Dziewięciu było pedofilami, a czterech odczuwało pociąg do chłopców w wieku dojrzewania. - Tylko w nielicznych przypadkach ich działania były skutkiem specyficznych zaburzeń psychopatologicznych - powiedział jeden z autorów opracowania prof. Norbert Leygraf, cytowany przez agencję dpa.

- Zdarza się, że ludzie, którzy nie mają możliwości zaspokajania w sposób naturalny swojego popędu, uciekają w różne dewiacje i one są zazwyczaj wymuszone sytuacją. Skłonności pedofilskie pojawiają się też u niektórych ludzi na starość, kiedy zaczynają mieć kłopoty z normalnym zaspokojeniem seksualnym i wstydzą się tego, że są niesprawni. Wtedy łatwiej jest o kontakt z dzieckiem, które nie ma oczekiwań, w stosunku z którym ta osoba nie musi się sprawdzić - ocenia w rozmowie z portalem Gazeta.pl prof. Andrzej Jaczewski, autor książek o wychowaniu seksualnym.

Kościół płaci odszkodowania ofiarom. Do 5 tys. euro

Pełnomocnik Kościoła katolickiego ds. wyjaśnienia przypadków molestowania biskup Trewiru Stephan Ackermann powiedział podczas prezentacji opracowania, że jest ono kolejnym ważnym krokiem w staraniach Kościoła o przejrzyste wyjaśnienie skandalu, który prawie trzy lata temu wstrząsnął Kościołem katolickim w Niemczech.

Na początku 2010 roku ujawniono, że w berlińskim gimnazjum im. Piotra Kanizego w latach 70. i 80. dochodziło do molestowania dzieci. W następnych miesiącach zgłosiło się kilkaset ofiar nadużyć - przemocy i molestowania seksualnego - w szkołach katolickich w Niemczech, w tym w szkole przy klasztorze Benedyktynów w Ettal w Bawarii oraz w internacie chóru chłopięcego w Ratyzbonie.

Według agencji dpa do tej pory Kościół przyznał 1200 ofiarom molestowania przez duchownych odszkodowania w wysokości do 5 tys. euro.

Zobacz także
Komentarze (149)
Zaloguj się
 • 1pytanie

  Oceniono 3 razy 3

  ... czyli 51 % księży są HOMO...a 49% ZBOCZEŃCAMI .........? ------------------------->

 • realistas

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli prawie połowa księży to homoseksualiści, a prawie 10% to pedofile. Ciekawe kiedy w Polsce przeprowadzone będą takie badania.

 • wodolaz99

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ,oni nie robili tego z pobudek. Oni to robili dla sportu, Tak?

 • polsz

  Oceniono 3 razy 3

  niemiecki kościół przyznaje, że to przestępstwo i daje odszkodowania. Polski stwierdza, że to namiętność ii udaje, że pedofilii nie ma

 • ptak57

  Oceniono 2 razy 2

  To pocieszające ?! Nie wiadomo , smiać się czy reagować kupnem "kałacha"? Mniejszość jednak ma i to przeraża, szczególnie u nas gdy kler nie podlega ŻADNEJ kontroli, szczególnie w żłobkach, szpitalach pediatrycznych , przedszkolach i szkołach klas młodszych !Mało tego, ONI tam są NIETYKALNI !

 • alfredxy

  Oceniono 1 raz 1

  pacze, pacze i oczom niedowidzem.....

  to niemozliwe..... oni rozdaja pîeniadze????????

 • czerwonylech

  Oceniono 5 razy 5

  Opinie wydali eksperci z Watykanu, instytucji od wieków złajdaczonej.
  Ale ale: jesli klechy nie były (nie są) chore, to są tym bardziej zboczonymi bydlakami.

 • rafix135

  Oceniono 8 razy 8

  Biedni zagubieni chlopcy w czarnych sukienkach... W ramach awansu zawodowego, po 15 latach pracy stażu należy im się tytył dożywotniego męczennika.

 • ulairi27

  Oceniono 7 razy -7

  Biedni palikociarze, lewacy, wojujący ateiści. Nie rozumiecie, że ziejąc nienawiścią nie zaszkodzicie wcale Świętemu Kościołowi? Sami tą żółcią trujecie się od wewnątrz, a co gorsza narażacie swoje nieśmiertelne dusze na wieczne piekielne męki. Będę się za Was modlił...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje