Sondaż CBOS: poparcie dla PO o 2 pkt. proc. w dół, PiS o 2 w górę

07.12.2012 16:55
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w grudniu PO uzyskałaby 32 proc. głosów; PiS - 20 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Po 8 proc. głosów uzyskałyby PSL i SLD. Na granicy progu wyborczego znalazłby się Ruch Palikota.
Chęć głosowania na PO wyraziła prawie jedna trzecia zdeklarowanych uczestników wyborów - 32 proc.; o 2 punkty procentowe mniej niż w listopadzie. PiS w grudniu mógłby liczyć na przychylność jednej piątej głosujących - 20 proc., o 2 punkty procentowe więcej niż miesiąc temu.

PSL, podobnie jak SLD, uzyskałoby 8 proc. głosów. Notowania Stronnictwa wzrosły o 1 punkt procentowy, a SLD spadły o 1 punkt procentowy. Na granicy wyborczego progu znalazł się w grudniu Ruch Palikota, uzyskując 5 proc. poparcia, wzrost o 1 punkt.

Pozostałe ugrupowania - jak wynika z badania - nie zdołałyby wprowadzić swoich przedstawicieli do parlamentu. Wśród nich są m.in. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - 2 proc. głosów, Solidarna Polska oraz PJN - po 1 proc. głosów. Jedna piąta ankietowanych - 20 proc. - którzy chcieliby wziąć udział w wyborach, nie wie, na kogo oddałaby swój głos. Badanie przeprowadzono w dniach 30 listopada - 6 grudnia 2012 roku na liczącej 1135 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Komentarze (171)
Zaloguj się
 • razb1947

  0

  A PIS i tak wygra wybory chociażby kupili sądaże 70%owe dla po.

 • malgoska_k

  Oceniono 1 raz 1

  Inne sondaże już nie sa tak korzystne dla pupilkow GW, ale o tym cicho sza - nie można lemingom siac zamentu w glowkach.

  Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Platforma Obywatelska z poparciem 36 procent. Tak wynika z sondażu TNS dla programu "Forum" w TVP Info. Od ostatniego badania Platforma straciła jednak 6 punktów procentowych. Najwięcej zyskał SLD.


  Z sondażu wynika, że PiS popiera 31 procent badanych, SLD - 14 procent, Ruch Palikota - 8 procent, a PSL - 6 procent. W Sejmie nie znalazłby się Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry ani Polska Jest Najważniejsza. Obie partie mają poparcie na poziomie 2 procent.

  wiadomosci.onet.pl/kraj/spada-poparcie-dla-platformy-zyskuje-sld,1,5325967,wiadomosc.html

 • ctadek

  0

  tinyurl.com/bmhodas

 • taxiport

  Oceniono 1 raz -1

  Im więcej trotylu tym mniej poparcia.

 • filmik2000

  Oceniono 1 raz -1

  13 grudnia prezes Jarosław ogłosi nowy sondaż: 100 proc. PiS ;) www.youtube.com/watch?v=Hhe1OpXXdq8

 • rekin.finansjery

  0

  Kogo to?

 • alkana11

  Oceniono 3 razy -1

  PiSowi na przemian, raz wzrasta raz opada raz sterczy .Lecz najwięcej PiS śpi na worach. Mnie nie wisi, gdy Jaruś jeszcze nie wisi. ALe jest powiedzenie ,że "nosił wilk razy kilka i poniosą wreszccie Jarusia PiSDusia.

 • bgdvfters99

  Oceniono 3 razy 1

  dla mnie PELO to smierdzacy polityczny trup..

 • sim15

  Oceniono 4 razy 4

  „Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych. Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz. Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji”.

  Nie, nie… To nie Pan Premier Jarosław Kaczyński okłamywał tak wyborców. Pan Premier Kaczyński okłamywał ich inaczej. Tak to ich okłamywał Pan Premier Donald Tusk w swoim expose z 23.11.2007.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje