Wiadomości >  Archiwum

Wezwą do wojska tysiące rezerwistów. Od 2013 roku obowiązkowe szkolenia

jagor
07.12.2012 15:09
A A A Drukuj
Manewry na poligonie wojskowym niedaleko Opola

Manewry na poligonie wojskowym niedaleko Opola (Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta)

Nawet kilka tysięcy rezerwistów rocznie - kobiet i mężczyzn - może spodziewać się skierowania na szkolenia do jednostek wojskowych. - To wynika z powszechnego obowiązku obrony - wyjaśnił generał Bogusław Pacek, rektor Akademii Obrony Narodowej. O obowiązkowych ćwiczeniach napisał "Dziennik Gazeta Prawna".
Skąd taki pomysł, by powrócić do obowiązkowego szkolenia, skoro od kilku lat nie ma już poboru w ramach zasadniczej służby wojskowej?

- Dziś wielu młodych ludzi stara się o służbę w wojsku, wyjazdy na misje bądź szkolenia w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Aby temu sprostać, potrzebne jest specjalne rozporządzenie - tłumaczył w TVN24 gen. Pacek, rektor Akademii Obrony Narodowej.

Pobór się skończył, ale jest obowiązek wobec kraju

W przygotowywanym dokumencie, który poddany jest konsultacjom społecznym, mowa jest też o obowiązkowym szkoleniu i to właśnie na jego mocy do wojska będą trafiać rezerwiści.

MON wyjaśnia, że powszechny obowiązek obrony wynikający m.in. z zapisów konstytucji nie został zlikwidowany w momencie uzawodowienia armii. - Każdy obywatel oprócz tego, że ma wiele praw, ma również obowiązki wobec kraju. I to jest ten przypadek. Każde państwo musi utrzymywać rezerwy na wypadek konfliktu, poza tym armia wprowadza nowy sprzęt, którego użycie wymaga przeszkolenia - dodał gen. Pacek.

Ćwiczenia, w zależności od stopnia i przydzielonego zadania, mogą trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Rezerwista skierowany na podstawie przydziału mobilizacyjnego może liczyć na wynagrodzenie od 2000 do nawet 3800 zł, np. w przypadku szeregowca będzie to 2100 zł.

Już w przyszłym roku pierwszych wezwań może się spodziewać około 3,6 tys. rezerwistów.

Tagi:

 • 1
Komentarze (401)
Zaloguj się
 • pokemontazo

  Oceniono 321 razy 241

  Po co placic tysiacom chetnych - skoro mozna miec rezerwistow za darmo.

  Jestem tylko ciekaw co sie stanie,
  jak owych rezerwistow po prostu i zwyczajnie wywala z roboty za taka "wycieszke" ...

 • smrodek71

  Oceniono 259 razy 179

  nie dziękuję....

  miałem kumpla co powiedział do jakiegoś porucznika czy kogoś tam w 1 dzień w wojsku żeby spie...ł w podskokach :)
  przesiedział całe wojsko w ciupie :)
  wszyscy zadowoleni

 • dextromethorphan

  Oceniono 262 razy 168

  Tusk już się cieszył, że poparcie młodych udało się utrzymać, a tu taki klops, trepy przestraszyły się pustek i demobilizacji i wymyśliły quasi pobór. Znowu w sondażach tąpnie.

 • Oceniono 225 razy 161

  Czyli ten "powszechny obowiązek" będzie obejmował tylko tych, którzy służbę wojskową odbyli? Jakimś sądem czy innym trybunałem mi to rozporządzenie pachnie. Drugie, nie mniej ważne pytanie: mamy na to kasę Tusku? Dziennikarze i posłowie do roboty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX