Wezwą do wojska tysiące rezerwistów. Od 2013 roku obowiązkowe szkolenia

07.12.2012 15:09
Manewry na poligonie wojskowym niedaleko Opola

Manewry na poligonie wojskowym niedaleko Opola (Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta)

Nawet kilka tysięcy rezerwistów rocznie - kobiet i mężczyzn - może spodziewać się skierowania na szkolenia do jednostek wojskowych. - To wynika z powszechnego obowiązku obrony - wyjaśnił generał Bogusław Pacek, rektor Akademii Obrony Narodowej. O obowiązkowych ćwiczeniach napisał "Dziennik Gazeta Prawna".
Skąd taki pomysł, by powrócić do obowiązkowego szkolenia, skoro od kilku lat nie ma już poboru w ramach zasadniczej służby wojskowej?

- Dziś wielu młodych ludzi stara się o służbę w wojsku, wyjazdy na misje bądź szkolenia w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Aby temu sprostać, potrzebne jest specjalne rozporządzenie - tłumaczył w TVN24 gen. Pacek, rektor Akademii Obrony Narodowej.

Pobór się skończył, ale jest obowiązek wobec kraju

W przygotowywanym dokumencie, który poddany jest konsultacjom społecznym, mowa jest też o obowiązkowym szkoleniu i to właśnie na jego mocy do wojska będą trafiać rezerwiści.

MON wyjaśnia, że powszechny obowiązek obrony wynikający m.in. z zapisów konstytucji nie został zlikwidowany w momencie uzawodowienia armii. - Każdy obywatel oprócz tego, że ma wiele praw, ma również obowiązki wobec kraju. I to jest ten przypadek. Każde państwo musi utrzymywać rezerwy na wypadek konfliktu, poza tym armia wprowadza nowy sprzęt, którego użycie wymaga przeszkolenia - dodał gen. Pacek.

Ćwiczenia, w zależności od stopnia i przydzielonego zadania, mogą trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Rezerwista skierowany na podstawie przydziału mobilizacyjnego może liczyć na wynagrodzenie od 2000 do nawet 3800 zł, np. w przypadku szeregowca będzie to 2100 zł.

Już w przyszłym roku pierwszych wezwań może się spodziewać około 3,6 tys. rezerwistów.

Zobacz także
Komentarze (401)
Zaloguj się
 • realistas

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe co zrobią z tymi co wyjechali za granicę? Też ich wezwą?

 • szeregowaklaudia

  0

  hu..ja wiecie o tym co oni w wojsku robią oni oddają życie za polaków a tu jakieś kretyny mówią że pieniędzy szkoda to je tuskowi oddajcie debile !!!!!

 • lukaszwia-trowski

  Oceniono 1 raz 1

  Ja sie niegdzie niezamierzam wybierac mam to gdzies

 • horatio_valor

  Oceniono 5 razy 5

  Premierze, czy Pana już gruntownie pokręciło? Pańskie służby podrzuciły "Rzepie" fałszywkę o trotylu, Kaczor to kupił, zbłaźnił się, korzystne dla PiS-u sondaże znowu wróciły do normy, no i dobrze, ale co, w głowie się od łatwego sukcesu zakręciło? Chcesz Pan stracić 5 procent poparcia wszystkich tych, dla których "wojsko" to groźba, która ich od kilku lat na szczęście nie dotyczy? Oj, nie opłaci się Panu ten pobór, nie opłaci...

 • 1997linda

  Oceniono 4 razy 4

  Z komentarzy bardzo wyraznie i nie dwuznacznie mozna zauwazyc ze czas sie zmienia,....... coraz trudniej o JELENIA!!!!!....

 • klan_fan

  Oceniono 1 raz 1

  P.S. Ja sam z kumplami się zgłoszę dobrowolnie aby tym gałganom dotrzymać towarzystwa na musztrach i w stołówce;) Oj robiło się numery....

 • klan_fan

  Oceniono 4 razy 2

  Mam propozycję: W pierwszej kolejności lekarzy pediatrów i położników. W pierwszym transporcie z Białegostoku i Opola. Drugi transport: Błaszczak, Hofman, Brudziński i paru Nicponi;)

 • sztucznamgla

  Oceniono 3 razy 1

  dzieki temu wreszcie PISowcy beda mogli z czystym sumieniem nazywać siebie kombatantami i wojownikami o wolnośc WOLSKI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje