Siwiec odchodzi z SLD. "Nasze drogi się rozeszły"

Fot. Twitter

Europoseł Marek Siwiec rezygnuje z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. "Moje drogi z SLD rozeszły się" - napisał na Twitterze europoseł. - Moja partia prowadzi politykę, która nie gwarantuje jej wyjścia z opozycji - stwierdził.
- Kilkadziesiąt minut temu złożyłem na ręce Leszka Millera rezygnację z członkostwa w partii - powiedział Marek Siwiec w Sejmie. - To dla mnie niełatwa decyzja, zwłaszcza że minęły prawie 23 lata od czasu, gdy współtworzyłem socjaldemokrację w Polsce

Europoseł podał kilka powodów odejścia z SLD. - Moja partia prowadzi politykę, która nie gwarantuje jej wyjścia z opozycji. W przyszłym roku minie 9 lat, od kiedy jesteśmy w opozycji. Bycie w opozycji tyle lat w polskich warunkach psuje charaktery, psuje politykę, psuje nas - powiedział.

"Trzeba współpracować z Kwaśniewskim"

Jego zdaniem w SLD nie ma umiejętności współpracy z partnerami politycznymi. - Wielokrotnie mówiłem o tym, że ten stan trzeba zmienić - stwierdził. Siwiec podkreślił także, że nie dostrzega w SLD woli współpracy z Aleksandrem Kwaśniewskim. - Powinniśmy wykorzystać jego wyjątkową pozycję do tego, żeby skonsolidować lewicę - przekonywał.

- Ja pozostaję człowiekiem lewicy, to są moje wartości i przekonania. Będę działał na rzecz tego, by te niedomagania, w szczególności wyjście z czarodziejskiego kręgu 10 procent stało się realną perspektywą - zapowiedział polityk.

Ruch Palikota przyjmie Siwca z otwartymi ramionami

- Jestem bardzo zaskoczony tą informacją [wystąpieniem Marka Siwca z SLD - red.], ale na razie nie mamy jego akcesu. Jest to jednak tak ważna osoba na polskiej scenie politycznej, tak bliska nam poglądami, że przyjęlibyśmy go czerwonym dywanem i orkiestrą. Takie osoby jak Marek Siwiec to są nasze bratnie dusze - powiedział Wprost.pl rzecznik Klubu Parlamentarnego Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.

Marek Siwiec w latach 1991-1997 był posłem na Sejm. Od 2009 roku jest deputowany do Parlamentu Europejskiego. W PE został członkiem Komisji Spraw Zagranicznych. Od 10 grudnia 2011 do 28 kwietnia 2012 był wiceprzewodniczącym SLD.

Zobacz także
 • Marek Siwiec. Siwiec: Smoleńsk spolaryzował Polaków bardziej niż komuna
Komentarze (149)
Siwiec odchodzi z SLD. "Nasze drogi się rozeszły"
Zaloguj się
 • the_qwert

  Oceniono 87 razy 53

  Platforma rządzi tak długo właśnie dzięki opozycji, która albo stara się być niewidzialna, albo robi happeningi ( zamiast proponować rzeczowe dyskusje ), albo propaguje oszołomstwo i pie***** w stylu: "wiem, ale nie powiem".
  Cały te polityczne bagno dawno oderwało się od rzeczywistości, jedyna różnicą jest na ile odlecieli.

 • net_friend

  Oceniono 129 razy 51

  "Moja partia prowadzi politykę, która nie gwarantuje jej wyjścia z opozycji - stwierdził."

  'Nie gwarantuje już intratnych posad' chyba chciał powiedzieć.

 • e-komentarz

  Oceniono 85 razy 39

  I co teraz? Ziemi Wolskiej raczej nie ucałuje...
  Do Platformy niezręcznie, do PSL nie pasuje.
  Pozostał Palikot?

 • exponat

  Oceniono 44 razy 30

  ....lepiej byłoby gdyby odszedł Miller......ale cóż takie życie .....lewica w tym kraju praktycznie nie istnieje.

 • tacx

  Oceniono 73 razy 17

  Oho... szykują się wybory i wielki come back kwacha albo balcerowicza z dawną UW i SD pod rękę. Za 1,5 roku przypuszczalnie zakładają że będzie trzeba przeprowadzic wybory i Siwiec czuje pismo nosem bo przeciez ktoś będzie jeszcze musiał wystawic listy do PE w przyszłosci a tam siwiec cuje się jak ryba w wodzie a sukcesu Miller mu nie gwarantuje

 • herr7

  Oceniono 87 razy 15

  Już się ucieszyłem, że odchodzi z polityki i zajmie się czymś bardziej pożytecznym aniżeli dotychczasowym nicnierobieniem. A tu klops. Siwiec odchodzi, ale w polityce zostaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje