Nowy rozkład jazdy pociągów. Zobacz, co się zmieni w twoim województwie

07.12.2012 12:47
Mężczyzna, który położył się na torach nie miał szans w starciu z pociągiem

Mężczyzna, który położył się na torach nie miał szans w starciu z pociągiem (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

W niedzielę zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy PKP. Pasażerowie raczej nie będą zadowoleni. Wiele połączeń zniknie, konieczne będą przesiadki do innych pociągów i autobusów.
Mazowieckie. Pociągi do Modlina i na Okęcie co godzinę

Pociągi relacji Modlin - Warszawa Centralna - Warszawa Lotnisko Chopina będą kursowały cyklicznie, z niewielkimi odstępstwami, co godzinę. Ponadto na odcinku Grodzisk Mazowiecki - Warszawa, pomimo remontu, udało się utrzymać częstotliwość kursowania pociągów Kolei Mazowieckich co 10-15 minut.

Starano się również skomunikować pociągi Kolei Mazowieckich na najważniejszych stacjach węzłowych, poza obszarem aglomeracji warszawskiej, m.in. w: Siedlcach, Łukowie, Radomiu, Skierniewicach.

Na niektórych liniach obsługiwanych przez pociągi Kolei Mazowieckich, zarządca infrastruktury - PKP Polskie Linie Kolejowe - będzie kontynuował rozpoczęte prace modernizacyjne. Na tych liniach będzie wprowadzony zastępczy rozkład jazdy pociągów. Nowy rozkład uwzględniający oczekiwania pasażerów miał być lepszy od poprzedniego, jednak ci nie są w pełni zadowoleni.

Śląskie. Od niedzieli Koleje Śląskie z nowym rozkładem

Na podstawowych liniach Częstochowa - Gliwice, Rybnik - Katowice, Żywiec - Częstochowa i Tychy - Sosnowiec pociągi mają jeździć co pół godziny lub godzinę; na liniach drugorzędnych co godzinę lub dwie. Na kluczowym odcinku Gliwice - Katowice w dni robocze jeździć będzie ponad 40 par pociągów, a na odcinku Częstochowa - Katowice - ponad 30 par.

Dzięki bezpośrednim połączeniom, a także lepszemu taborowi Koleje skrócą dotychczasowe czasy przejazdu, np. między Żywcem i Częstochową o 45 min. (do tej pory połączenie z przesiadką), a między Katowicami i Bielskiem-Białą o ok. 20 min. Aby przyspieszyć przejazdy na dłuższych relacjach (np. Katowice - Bielsko-Biała) część pociągów nie będzie zatrzymywała się na wszystkich przystankach.

Małopolska. Bez pociągów na trasie Kraków - Oświęcim przez Zator

Likwidacja relacji Kraków - Skawina - Zator - Oświęcim, spore utrudnienia na trasie z woj. świętokrzyskiego przez Małopolskę na Śląsk - to najważniejsze zmiany, które są efektem nowego rozkładu jazdy Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Połączenie kolejowe Kraków - Oświęcim przez Zator zniknie z rozkładu ze względów finansowych i nikłe zainteresowanie pasażerów. Pasażerowie Przewozów Regionalnych z północno-zachodnich terenów woj. małopolskiego nie dotrą bez przesiadki do Katowic (trasa z Kielc przez Kozłów, Olkusz). Składy jadące od strony woj. świętokrzyskiego mają kończyć trasę w Sławkowie. Następnie podróż ma być kontynuowana autobusami.

Wielkopolskie. Nowe połączenia z Poznania

Nowe połączenia z Poznania m.in. do Łodzi, Bydgoszczy i Zielonej Góry. Zniknie nocny pociąg z Poznania do Rogoźna i poranny z Rogoźna do Poznania, zlikwidowane będzie też jedno połączenie kolejowe na trasie Jarocin - Gniezno - Jarocin. W Poznaniu, w rozkładzie jazdy 2012/2013 zaplanowano uruchomienie na terenie Wielkopolski 280 pociągów Regio w ciągu doby. Rozkład przewiduje nowe sobotnie połączenie Poznań - Koszalin, Leszno - Wrocław Gł. oraz połączenia z Poznania do Łodzi i Kępna. Pojawią się też nowe połączenia InterRegio. Pociągi InterRegio jeździć będą również do Łodzi, Bydgoszczy oraz Skarżyska-Kamiennej przez Częstochowę i Kielce.

Łódzkie. Nowe połączenia

Nowe połączenia Łodzi m.in. z Częstochową, Jelenią Górą i Wrocławiem. Mieszkańcy woj. łódzkiego będą m.in. mogli skorzystać z nowego pociągu InterRegio relacji Jelenia Górna - Białystok ("Rudawy") relacji Ostrów Wielkopolski - Skarżysko-Kamienna ("Koziołek"), Wieluń, Wieluń Dąbrowa oraz pociągu Łódź Kaliska - Poznań ("Wielkopolska").

Nowe bezpośrednie połączenia będą uruchomione także na trasach Łódź Kaliska - Częstochowa. Po kilku latach przerwy ponownie uruchomiono połączenie kolejowe Opoczna z Tomaszowem Mazowieckim. Zmiany będą dotyczyć także pociągów Intercity. Łódź uzyska nowe, szybkie połączenie z Krakowem (TLK "Reymont"), z Jelenią Górą (TLK "Śnieżka") i Legnicą (TLK "Wrocławianin").

Dolnośląskie. Niewielkie zmiany

Znikną z powodu remontu torów dwa połączenia lokalne: Jelenia Góra - Szklarska Poręba oraz Kłodzko - Kudowa-Zdrój. Przybędzie pociąg w relacji Wrocław - Lublin. Gdy tory zostaną wyremontowane, w przyszłym roku pociągi wrócą na trasy: Jelenia Góra - Szklarska Poręba Górna oraz Kłodzko - Kudowa-Zdrój. Nic nie zmieni się również w połączeniach międzynarodowych. Nadal będą kursować pociągi na trasie Wrocław - Drezno, Wrocław - Pardubice oraz Wrocław - Kozenov.

Świętokrzyskie. Na mapę połączeń kolejowych wraca Staszów

Na mapę kolejowych połączeń pasażerskich wraca miasto Staszów. Będzie więcej połączeń regionalnych i rozszerzona oferta tańszych biletów. Duże trudności czekają podróżujących do Katowic i Warszawy. Pasażerowie, chcący pojechać z Kielc do Katowic, muszą liczyć się z przesiadką do autobusu. Wzrośnie liczba połączeń Kielc z Częstochową. W nowym rozkładzie znajdzie się połączenie realizowane przez Koleje Śląskie na terenie Świętokrzyskiego. Będzie to jeden pociąg z Częstochowy do Kielc i z Kielc do Częstochowy. Zmiany wprowadzone zostaną także w połączeniach realizowanych przez PKP Intercity. Z uwagi na remont torów w okolicach Warki połączenia z Kielc do Warszawy będą realizowane przez Dęblin. Wydłuży to czas przejazdu między tymi miastami o prawie pół godziny.

Warmińsko-mazurskie. Pociągi do Olecka tylko do końca roku

Znikają wszystkie połączenia do stacji w Olecku, zlikwidowane zostanie też połączenie z Elbląga do Braniewa. Dodatkowe połączenia zostaną uruchomione do Wielbarka. Połączenia z Oleckiem i Braniewem od strony Elbląga będą czynne tylko do końca roku. Od stycznia do Braniewa będą docierały tylko pociągi z kierunku Olsztyna.

Ograniczono też liczbę połączeń na trasach z Olsztyna do Działdowa, z Olsztyna do Iławy oraz z Iławy do Jabłonowa Pomorskiego. Pojawiło się nowe połączenie ze Szczytna do Wielbarka (cztery pociągi). Latem dodatkowe połączenie będzie uruchomione między Olsztynem a Giżyckiem.

Zachodniopomorskie. Nowe połączenia

Ograniczono kursowanie niektórych pociągów w dni wolne od pracy. Chodzi m.in. o połączenie Szczecin - Stargard Szczeciński; w dni robocze jeździć będzie na tej trasie 26 pociągów, w soboty 19, a w niedziele 20. Pociąg, który dotychczas jeździł na trasie Stargard Szczeciński - Poznań, według nowego rozkładu będzie kursował ze Szczecina do Poznania.

Od 1 czerwca 2013 r. ma ruszyć nowe połączenie kolejowe relacji Lotnisko Szczecin Goleniów - Szczecin. Przewozy Regionalne będą obsługiwały także nowe połączenia: Szczecin - Kalisz Pomorski i Kalisz Pomorski - Wałcz. Pociąg relacji Poznań - Koszalin, kursujący dotychczas tylko w sezonie letnim, będzie jeździł w soboty z Poznania do Koszalina, a w niedziele z Koszalina do Poznania.

Podkarpackie. 120 pociągów regionalnych w nowym rozkładzie jazdy

120 pociągów regionalnych będzie kursować od niedzieli na Podkarpaciu. Nowe połączenia pojawią się m.in. na trasie z Rzeszowa do Boguchwały. Od niedzieli uruchomionych zostanie sześć nowych połączeń z Rzeszowa do Boguchwały. Z kolei w weekend majowy oraz w czasie wakacji w nowym rozkładzie jazdy zaplanowano bezpośrednie połączenia z Jarosławia do i z Zamościa oraz z Zamościa do Rzeszowa.

Na dworcu Rzeszów Główny pojawiły się wideotelefony umożliwiające kupowanie biletów i uzyskiwanie informacji osobom niedosłyszącym oraz obcokrajowcom.

Lubelskie. Nowe połączenia w kolejowym rozkładzie jazdy

Nowe bezpośrednie połączenia między miejscowościami Lubelszczyzny oraz nowe pociągi do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa to główne zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy w Lubelskiem. Będą nowe bezpośrednie połączenia regionalne: z Zamościa do Dęblina i do Łukowa pociągami Regio "Kasztelan" i "Odrodzenie" oraz z Zamościa do Chełma pociągiem "Podkomorzy".

Uruchomione będą też nowe dalekobieżne połączenia bezpośrednie z Chełma pociągami InterRegio. Pasażerowie będą mogli stamtąd dojechać bez przesiadek bezpośrednio do Warszawy porannym pociągiem "Cisy", a w weekendy pociągiem "Łysica" można będzie z Chełma pojechać do Wrocławia. Nowością w rozkładzie będą bezpośrednie połączenia z Lublina do Rzeszowa pociągami TLK. Pasażerów z Lublina do stolicy Podkarpacia zawiozą pociągi "Wieniawski" (Rzeszów - Gdynia) oraz "Solina" (Przemyśl - Bydgoszcz).

Lubuskie. Nowy rozkład jazdy pociągów

Nie będzie pociągu relacji Poznań Gł. - Frankfurt. Zostaną natomiast uruchomione pociągi na trasie Rzepin - Zbąszynek. Nowością będzie uruchomienie dodatkowego połączenia Frankfurt - Zielona Góra i Zielona Góra - Frankfurt - poinformował Wojciech Majdański z Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. W soboty, niedziele i święta będzie jeździł pociąg Żagań - Forst oraz Forst - Żagań. Utrzymane zostaną cztery bezpośrednie połączenia Kostrzyn - Gorzów Wlkp., Zielona Góra - Poznań i Żary - Wrocław, a także 10 pociągów na trasie Zielona Góra - Wrocław.

Kujawsko-Pomorskie. Nowe połączenia do Warszawy, Rzeszowa i Przemyśla

Nowy pociąg TLK do Warszawy, a także bezpośrednie połączenia z Rzeszowem i Przemyślem. Podróżni nie unikną jednak utrudnień z powodu remontów torów. Najważniejsza zmiana w nowym rozkładzie dotyczy połączeń z Warszawą, których nie będzie obsługiwał pociąg InterRegio "Brda". Połączenie nie zniknie jednak całkowicie - obsługiwać je będzie pociąg "Flisak", wyruszający do stolicy z Torunia. Na trasie z Bydgoszczy do Warszawy pojawi się pociąg "Artus" spółki PKP Intercity.

W nowym rozkładzie nie będzie już nocnego połączenia TLK "Wojażer", kursującego w weekendy do Krakowa oraz codziennego TLK "Czartoryski" do Kołobrzegu. Inny pociąg PKP Intercity - TLK "Mieszko" będzie kursował do Wrocławia, a nie do Zielonej Góry, jak dotychczas. Do Jeleniej Góry można będzie dojechać bezpośrednimi wagonami dołączonymi do nocnego TLK "Rozewie", kursującego do Wrocławia.

Podlaskie. W nowym rozkładzie mniej pociągów, ale trasy utrzymane

W Podlaskiem w nowym rozkładzie jazdy od stycznia będą utrzymane obecne trasy pociągów, ale kursy odbywać będą się rzadziej. W nowym rozkładzie znajdzie się nowy pociąg InteRegio do Ełku (Warmińsko-mazurskie), który umożliwi mieszkańcom tego miasta podróż bez przesiadki do Warszawy przez Białystok. Z komunikatu prasowego Przewozów Regionalnych wynika, że pociąg ten będzie kursował w poniedziałki, piątki, soboty i niedziele, a z Warszawy do Ełku w czwartki, piątki, soboty i niedziele. Do końca br. będą obowiązywać przesiadki w Białymstoku. Będzie też nowy pociąg z Białegostoku do Łap, który będzie jeździł w dni robocze, nie będzie natomiast kursować w wakacje (lipiec, sierpień).

Opolskie. 12 połączeń kolejowych zniknie z nowego rozkładu jazdy PR

12 połączeń kolejowych zniknie z rozkładu jazdy Przewozów Regionalnych. Z powodu małej liczby pasażerów ograniczono też kursowanie 15 innych pociągów w dni wolne od pracy, ferie i wakacje. Dotyczy to linii Kluczbork - Ostrów Wielkopolski, Kluczbork - Wrocław, Opole - Zawadzkie, Kędzierzyn-Koźle - Wrocław i Kluczbork - Lubliniec. Z nowego rozkładu jazdy znika też jedyne realizowane dotąd przez Przewozy Regionalne połączenie międzynarodowe - z Opola do czeskiego Bohumina.

Od 2 kwietnia na trasie Opole - Zawadzkie nie będą jeździć żadne pociągi. Od 9 grudnia pasażerów korzystających z dotychczasowych bezpośrednich połączeń Przewozów Regionalnych z Opola na Śląsk i z powrotem czekają przesiadki w Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich, a jadących z Kluczborka na Śląsk - w Lublińcu.

Pomorskie. Nowy rozkład jazdy regionalnej kolei - z krótszymi trasami

Krótsze trasy i mniej połączeń niż chciał Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni - to najważniejsze informacje dotyczące nowego rozkładu jazdy pociągów regionalnych. Każdego dnia będzie 47 połączeń. Część pociągów ma skrócone relacje - np. niektóre pociągi dojeżdżające niegdyś do Gdyni będą kończyły swój bieg w Gdańsku. Znikną zupełnie przewozy na linii Czersk-Kościerzyna, a na liniach Chojnice-Szczecinek i Chojnice-Kościerzyna będzie mniej połączeń.

Zobacz także
 • Mężczyzna, który położył się na torach nie miał szans w starciu z pociągiem Zima na kolei. Pękają szyny, awarie sterowania
 • Pociąg InterCity Od niedzieli nowy rozkład PKP: Kolej znowu się ślimaczy
Komentarze (4)
Nowy rozkład jazdy pociągów. Zobacz, co się zmieni w twoim województwie
Zaloguj się
 • warszawa105

  Oceniono 4 razy 4

  tak się zastanawiam dlaczego pkp zmienia rozkłady jazdy akurat przed świętami ?
  czy nie lepiej zmieniać gdy jest mniejszy ruch ?

 • gaz-wegaz

  Oceniono 2 razy 2

  Mam tylko jedno pytanie: kiedy przestaną upychać pasażerów w śmierdzących wagonach niczym bydło w klatkach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje