Burza wokół filmu "Bitwa pod Wiedniem" we Włoszech. Poruszy świat islamu?

07.12.2012 11:01

"Bitwa pod Wiedniem" (Fot. Monolith)

Włosko-polski film "Bitwa pod Wiedniem" w reżyserii Renzo Martinellego wywołał kontrowersje we Włoszech. Do kin wprowadza go dystrybutor związany z telewizją RAI i nie wszystkim podoba się, że wydano na niego publiczne pieniądze. Są opinie, że film jest zbędny i wywoła polemikę w świecie islamskim.
O filmie pisze dziennik "Corriere della Sera", zauważając, że obraz mający w międzynarodowej dystrybucji tytuł "September Eleven 1683" nakręcony został przez reżysera "sponsorowanego" przez prawicowe ugrupowanie Liga Północna.

Jego dystrybutorem ma być firma "01" należąca do spółki RAI Cinema. Włoską premierę zapowiedziano na styczeń przyszłego roku. Największa włoska gazeta informuje, że od początku produkcja, sfinansowana częściowo przez telewizję publiczną, wywoływała kontrowersje wśród członków jej zarządu. Niektórzy z nich przed kilkoma laty głosowali przeciwko wyłożeniu na ten cel pieniędzy z budżetu RAI.

"Może urazić wrażliwość świata islamskiego"

Były członek zarządu telewizji Nino Rizzo Nervo, który głosował wówczas przeciwko finansowaniu filmu Martinellego, powiedział teraz gazecie: "To film niepotrzebny i bardzo drogi, a do tego na pewno wywoła polemikę w świecie islamskim".

- Zastanawiam się, jak telewizja RAI mogła podpisać się pod operacją, która swego czasu była owocem prawdziwego politycznego szantażu - dodał były przedstawiciel kierownictwa publicznej telewizji. W ten sposób odniósł się do nacisków współrządzącej do zeszłego roku Włochami ksenofobicznej, otwarcie występującej przeciwko muzułmańskim imigrantom Ligi Północnej, by film ten sfinansować.

Przedstawia on historię błogosławionego zakonnika Marco D'Aviano (w tej roli Murray Abraham), który, jak się uważa, przyczynił się do wyzwolenia Wiednia spod tureckiego oblężenia przez wojska pod wodzą króla Jana III Sobieskiego.

Dziennik zwraca uwagę na obawy, że tytuł filmu w dystrybucji międzynarodowej może urazić wrażliwość świata islamskiego. Łącznie RAI wyłożył na ten film we wrześniu 2010 roku ponad 4 miliony euro; zarówno na produkcję, jak i na prawa do jego późniejszej emisji - pisze gazeta.

Szyc, Adamczyk, Bachleda-Curuś

Nino Rizzo Nervo przypomniał na jej łamach, że w poprzednim filmie w reżyserii Renzo Martinellego "Barbarossa" o Fryderyku I Rudobrodym jako statysta pojawił się na ekranie lider popierającej go Ligi Północnej Umberto Bossi. Film ten okazał się fiaskiem, zarówno w salach kinowych, jak i w telewizji.

"Corriere della Sera" informuje, że zgodnie z podpisanym kontraktem telewizja publiczna, której filmowa spółka wprowadzi najpierw "September Eleven 1683" do kin, zobowiązana jest następnie zamienić go w serial. Według autora artykułu także ten obraz Martinellego może podzielić los "Barbarossy".

W "Bitwie pod Wiedniem", nakręconej między innymi w Polsce, występują Piotr Adamczyk, Alicja Bachleda-Curuś, Borys Szyc oraz Jerzy Skolimowski.

Zobacz także
Komentarze (216)
Burza wokół filmu "Bitwa pod Wiedniem" we Włoszech. Poruszy świat islamu?
Zaloguj się
 • zalamanydokonca

  Oceniono 996 razy 952

  Wysadzanie się w metrze, odrąbywanie siekiera głowy niewiernej żonie czy oblewanie kwasem kobiety za to,że poszła na zakupy na szczęście nie wywołuje problemów z wrazliwością....

 • mppmpp

  Oceniono 709 razy 681

  Czyli co mamy zrobić? Zmieniać historię? Przegrać pod Wiedniem? Nie zdobyć Jerozolimy? Albo oddać Maltę?

  No po prostu śmiech...

 • jestemzalegalem

  Oceniono 627 razy 595

  "Może urazić wrażliwość świata islamskiego"

  A kolo ... mi to loltto :)

 • marcinxxx_3

  Oceniono 546 razy 532

  "Może urazić wrażliwość świata islamskiego"

  Film o tym jak sa traktowane kobiety w islamie na tyle urazil wrazliwosc swiata islamskiego, ze jego rezyserowi Theo van Gogowi muzulmanin w Holandii w bialy dzien poderznal gardlo.

  Mam kilka raz drogi muzulmaninie:

  -nie podoba ci sie film? wy... z Europy
  -nie podoba ci sie boze narodzenie? wyj... z Europy
  -nie pdoba ci sie cos jeszcze w naszych krajach to do widzenia i wynocha...

 • menthol_easy

  Oceniono 527 razy 501

  A ja mam głęboko w **** wrażliwość świata islamskiego i wszystkich innych religijnych oszołomów.

 • sebolargo

  Oceniono 369 razy 359

  Nie można urazić wrażliwości agresywnej stonki

 • mineteman

  Oceniono 376 razy 314

  Ten film to kit! A swiat muzulmanski niech jeszcze raz pokaze, ze Islam to religia pokoju.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 281 razy 251

  byłem, widziałem - wg mnie strata czasu i pieniędzy za bilet. Całość infantylna, efekty specjalne (?) na żenującym poziomie. A co do ,,wrażliwości świata islamskiego,, - ten zlepek słów to chyba jakiś oksymoron...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje