Graś: 'Kaczyński ingeruje w wolność mediów'. Hajdarowicz: 'To zamach na własność prywatną'

07.12.2012 07:46
- Mamy do czynienia z ingerencją polityka w wolne media - powiedział Paweł Graś na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Zdaniem rzecznika rządu,na słowa prezesa PiS, który apelował do Grzegorza Hajdarowicza o ponowne przyjęcie Cezarego Gmyza do pracy, powinni zareagować obrońcy wolności słowa. W ocenie szefa Presspubliki, Kaczyński uderza we własność prywatną.
- Oczekuję od obrońców wolnego słowa i demokracji w mediach reakcji na tę polityczną ingerencję w wolność mediów - powiedział Paweł Graś. W jego ocenie Jarosław Kaczyński nie powinien naciskać na Grzegorza Hajdarowicza, by ten zmienił swoją decyzję ws. zwolnienia Cezarego Gmyza z pracy w redakcji "Rzeczpospolitej".

- Mamy do czynienia z ingerencją szefa partii politycznej w wolne media. Ze stawianiem żądań prywatnemu niezależnemu wydawcy co do polityki kadrowej wewnątrz jego redakcji - podkreślił rzecznik rządu. Graś zapowiedział jednak, że nie dawał i nie zamierza dawać Grzegorzowi Hajdarowiczowi żadnych rad. - Nie zajmuję się relacjami między wydawcami, redaktorami naczelnymi a dziennikarzami - powiedział na antenie Polskiego Radia.

"To zamach na własność prywatną"

Sprawa dotyczy wczorajszych słów Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że zwolnienie redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Tomasza Wróblewskiego i dziennikarza Cezarego Gmyza to zamach na wolność słowa. "Takiego działania właściciela gazety nie można potraktować inaczej, niż jak zamachu na wolność słowa. Standardy demokracji w żaden sposób nie pozwalają na takie karanie za słowo, na karanie za coś, co jest solą pracy dziennikarza. Zwłaszcza że zwolnienie Cezarego Gmyza odbyło się w trybie dyscyplinarnym. Te fakty każą nam zadać fundamentalne pytanie o kondycję polskiej demokracji, również w odniesieniu do rynku medialnego" - napisał prezes PiS w oświadczeniu.

Właściciel spółki wydającej "Rz" odpowiedział Kaczyńskiemu. - To oświadczenie to jest tak naprawdę zamach na własność prywatną - stwierdził. - Rozumiem, że teraz następnym postulatem będzie upaństwowienie, może wszystkich firm prywatnych, no bo po co nam prywatny biznes? Tylko to już było, to się nazywało PRL - dodał właściciel Presspubliki.

Zobacz także
Komentarze (198)
Zaloguj się
 • cyklina-klimkiewicz

  0

  I tak Pan Hajdarowicz trochę późno się zdenerwował, bardzo długo pozwalał na pisanie dziwnych opinii, na psucie jego dziennika. Bardzo dobrze,że zakończył fantastykę polityczną. To poważny dziennik, po co tracić poważych czytelników. Sterowanie dziennikiem z kanapy we własnej chacie, panu prezesowi nie wyszło. W prywatnej Firmie to nie takie proste jak w państwowych mediach. Tu państwo dopuszcza prywatne opinie pracujących, taki lans za cudzą kasę. B.Klimkiewicz.

 • robwinnicki

  0

  Jak Jarosław Ka powiedział że mają przywrócić do pracy JEGO dziennikarzy to trzeba przywrócić!
  Nie po to po wyborach robił czystkę w mediach i wstawiał wstawiał swoje słupy żeby teraz jakiś tam Hajdarowicz ich zwalniał tylko dlatego że jest właścicielem! Kto teraz będzie pilnował interesów PiS w tych mediach?!
  Wszystkie ruchy dotyczące PiSmaków należy uzgadniać z Jarosławem Ka.
  Czy to już jasne?! :)

 • candid13

  0

  pamietajmy, z gazetaANTYpolska jest wlasnoscia prezesa, i jego spolki Srebrna, domy tej "spolki"

  sasiaduja z domem prezesa i wykupil je prezes dla swojej spolki

  tym sposobem prezes bez klopotu moze ocenzurowac wszystkie slowa w tej gazecie,

  nalezy sie domyslac ze naczelny redaktor niejaki sakiewicz, donosi mu to pismidelko na kolanach do zatwierdzenia.

  i to sa FAKTY, ktore latwo sprawdzic, a nie "wiem,ale nie powiem"

 • candid13

  0

  najostrzej cenzuruja media prezesa i redemptorysty ktory jak wiemy slubowal ubostwo

  jak rowniez media im przychylne

  tam jest prawie jak za bolszewickich czasow stalina, ale jak kaczor przejmie wladze, to redemptorysta uprosi u Putina lagry i bedzie identycznie

  sprobujcie cos napisac na ktoryms z tych ostro cenzurowanych portali, tylko wczesniej zrobcie kopie.

 • nielubiegazety

  Oceniono 1 raz 1

  A czemu to, w ogole i w szczegole, Rzecznik Naszego Rzadu wypowiada sie na temat jakiejs wypowiedzi jakiegos Prezesa jakiejs partii, na temat jakiegos prywaciarza....
  To nie ma dla naszego rzadu wazniejszych tematow?

 • errata_net2

  Oceniono 3 razy 1

  Kaczyński - jak zwykle zresztą - chciałby powrotu PRL-u. Mógłby ingerować w każdą dziedzinę życia. Marzy mu się metoda Putina, który PRYWATNEMU biznesmenowi uderzając pięścią w stół nakazał zmianę w rozporządzaniu majątkiem. Ot, taki bardzo malutki Putinek dla ubogich.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 3 razy 1

  stara metoda:
  złodziej krzyczy : Łapaj złodzieja

  udał sie ten cieć jako rzecznik Donaldu Tusku

  naprawdę nie miał nikogo lepszego?

 • kazmierz111

  Oceniono 2 razy 0

  kartoflowi się już p o j e b a ł o

 • wuj1234

  Oceniono 4 razy -2

  Jak ten CIEĆ może się tak wypowiadać . A wszystko jest w porządku spotykać się z wydawcą w środku nocy? To jest normalne Panie Niedorzeczniku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje