Retorsje Rosji: "Zamykamy granicę dla Amerykanów winnych łamaniu praw człowieka"

07.12.2012 06:11
Władimir Putin

Władimir Putin (Fot. OSMAN ORSAL REUTERS)

W odpowiedzi na przyjętą przez Senat USA tzw. ustawę Magnitskiego Rosja zamyka swoje granice dla Amerykanów, którzy są winni łamania praw człowieka - oświadczył w nocy szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Senat USA przyjął ustawę stosunkiem głosów 92:4. W listopadzie równie przekonującą większością głosów przyjęła ją Izba Reprezentantów.

Ustawa uchyla datującą się z czasów zimnej wojny tzw. poprawkę Jacksona-Vanika, która ogranicza handel USA z Rosją, a którą wprowadzono za czasów ZSRR z powodu restrykcji nałożonych na emigrację Żydów. Jednocześnie jednak nowy dokument zabrania udzielania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom rządowym współodpowiedzialnym za śmierć w areszcie w roku 2009 adwokata Siergieja Magnitskiego, a także innym urzędnikom podejrzanym o łamanie praw człowieka.

Jak zginął Magnitski?

Ustawa trafi jeszcze do prezydenta Baracka Obamy, który, jak się oczekuje, podpisze ją mimo ostrej reakcji Moskwy.

Magnitski, który zarzucał pracownikom MSW Rosji zagarnięcie z budżetu państwa za pomocą sfałszowanych dokumentów równowartości 230 mln dolarów, sam został oskarżony o oszustwa podatkowe i zatrzymany w roku 2008, a w listopadzie 2009 roku zmarł w więzieniu. Obrońcy praw człowieka nie wykluczają, że został pobity na śmierć.

Kraje zachodnie od kilku lat bezskutecznie domagają się od Kremla rzetelnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci Magnitskiego i ukarania winnych.

Zobacz także
Komentarze (143)
Retorsje Rosji: "Zamykamy granicę dla Amerykanów winnych łamaniu praw człowieka"
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 125 razy 85

  To jest tzw. prawo wzajemności, stosują je silne państwa w stosunku do siebie, a nasza tzw. "klasa polityczna" dalej będzie jęczała w wizy. Smutne ale co zrobić.

 • wysokiej-klasy-specjalista

  Oceniono 95 razy 71

  no i dobrze. A u nas ? - wprowadzić dla amerykanów chcących przylecieć do Polski, na zasadzie wzajemności wizy.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 192 razy 42

  podoba mi się postępowanie Putina :) sam nie jest oczywiście bez winy, ale gra twardo a nie na kolanach jak Tusek czy Kaczor :)

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 40 razy 28

  Tytuł tytułem,ale w tekście piszą o zamykaniu granic przez USA dla Rosjan.Miałem kolegę,któremu wszystko kojażyło się z d.pą,nawet jak omawiał zawodowe problemy, to itak właził na temat swego zainteresowania.

 • bardzouparty

  Oceniono 136 razy 26

  Brawo Panie Prezydencie Putin.
  Niech żyje przyjaźń polsko- rosyjska.

 • tybet64

  Oceniono 140 razy 24

  Bardzo mądra decyzja.Przynajmniej do Rosji ci zbrodniarze nie będą mieli wstępu.

 • 24u

  Oceniono 35 razy 19

  Klasyk rosyjski.

 • guantanamo_all_inclusive

  Oceniono 47 razy 15

  Putin dobrze robi bo chroni swój kraj, jest po prostu patriotą. Czosnkowym w to nie smak ponieważ systematycznie odsuwani sa od koryta i złodziejskich machlojek. Szkoda ze my nie mamy polityka tak silnego i dbajacego o swój kraj. Może jest trochę zamordystyczny ale chyba tak trzeba. Tak czy siak wszyscy liczą sie z Rosją

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje