Sondaż CBOS: coraz mniej ludzi myśli, że w Smoleńsku nie było zamachu

06.12.2012 17:30
Marsz zwolenników PiS poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej

Marsz zwolenników PiS poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Spada liczba osób niewierzących w zamach jako przyczynę katastrofy smoleńskiej. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż CBOS. Od doniesień "Rzeczpospolitej" z 30 października o znalezieniu rzekomego trotylu na wraku tupolewa odsetek ten spadł o 6 pkt - do 56 proc.
"Biorę pod uwagę możliwość, iż prezydent Lech Kaczyński wraz z towarzyszącymi mu osobami poniósł śmierć w wyniku zamachu" - takie zdanie deklarowało w listopadzie 2012 r. 26 proc. respondentów. Od maja nic się tu w Polsce nie zmieniło. Zmieniła się za to liczba osób, które w zamach nie wierzą - zmalała.

Według najnowszego sondażu CBOS po doniesieniach "Rzeczpospolitej o znalezieniu śladów trotylu na wraku prezydenckiego tupolewa (choć zdementowanych później przez prokuraturę) w wersję o tym, że zamachu nie było, wierzy niewiele ponad połowa społeczeństwa - 56 proc.

To oznacza, że w ciągu miesiąca wynik spadł o 6 pkt proc. Wzrosła też liczba tych, którzy stawiają nad całą sprawą znak zapytania - o 6 pkt, do 18 proc.

W zamach wierzy większość wyborców PiS - 59 proc. Wśród zwolenników pozostałych ugrupowań tego rodzaju wyjaśnienie katastrofy trafia do przekonania stosunkowo nielicznym (po 8 proc. w przypadku PO i SLD oraz 11 proc. w przypadku PSL).

Połowa Polaków: rząd dopuścił się zaniedbań ws. Smoleńska

Według CBOS w ciągu miesiąca, który upłynął od poprzedniego badania, nie zmieniły się oceny postępowania rządu w sprawie wyjaśnienia okoliczności i przyczyn katastrofy. 50 proc. uważa, że rząd zrobił wiele, ale dopuścił się też wielu zaniedbań. 30 proc. ocenia, że rząd zaniechał wszelkich możliwości rzetelnego wyjaśnienia. 13 proc. uważa, że rząd zrobił wszystko, co możliwe.

W porównaniu z wcześniejszymi wynikami widać, że już po ujawnieniu sprawy zamiany zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej wzrósł odsetek krytycznych ocen postępowania rządu w tej sprawie - ocenia CBOS. Natomiast burza, jaka rozpętała się po opublikowaniu w "Rz" rewelacji o znalezieniu śladów trotylu na wraku samolotu, nie wpłynęła na społeczną ocenę postępowania rządu w tej sprawie - dodano.

Raport Millera niepełny, prawie połowa Polaków chce komisji międzynarodowej

54 proc. ankietowanych uznaje raport komisji Jerzego Millera za "niepełny", gdyż nie uwzględniono w nim wszystkich ważnych okoliczności katastrofy. 16 proc. uważa, że wszystkie ważne uwarunkowania i fakty zostały w nim uwzględnione. Oceny tego raportu są obecnie bardziej krytyczne niż w chwili jego publikacji - podkreśla CBOS.

Jak zatem wyjaśniać smoleńską sprawę? 48 proc. badanych jest za powołaniem międzynarodowej komisji do wyjaśnienia katastrofy. Według 43 proc. nie ma takiej potrzeby. 9 proc. nie ma zdania. Jednocześnie 56 proc. uważa, że nawet werdykt takiej komisji nie będzie miał mocy rozstrzygającej, ponieważ osoby niezadowolone z niego zawsze będą mogły go kwestionować i podważać. 31 proc. jest zdania, że taka komisja wyjaśniłaby wszelkie niejasności. 13 proc. nie ma zdania.

Badanie przeprowadzono 8-17 listopada na 952-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Zobacz także
Komentarze (514)
Zaloguj się
 • amron53

  0

  Kaczyński wierzy w moc indoktrynacji i naiwność, czy wręcz głupotę rodaków.

 • jabo23

  Oceniono 1 raz 1

  Krzyżacy na Księżyc!!!

 • topiramax

  Oceniono 1 raz 1

  To, że wielu ludzi ma wątpliwości przy takiej ogólnej taktyce informowania przez władze i opozycję to normalne. Znaczenie ma jak w tym kontekście wyraża się zaufanie do jednej i drugiej strony. To się przekłada na to co dla wszystkich tych graczy cenne: głosy!

 • czarny_walc

  Oceniono 1 raz -1

  Prokura tak u nas mataczy, że nawet ten kto nie wierzy w zamach zaczyna się zastanawiać tylko przez to, że organy ścigania świadomie wprowadzają w błąd.

 • kakaz39

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe jak wyglądałby sondaż gdyby zapytano ?
  czy sądzisz że to Jarosław kazał bratu lądować mimo złych warunków !!

 • kakaz39

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli 56% społeczeństwa nie wierzy w zamach to jest to nadal większość !
  w myśl prawa i demokracji nadal jeszcze możemy uważać się za zdrowo myślących !
  bo tych co wierzą w zamach jest tylko garstka wymienić można Kaczyński ,Macierewicz itd.około20%!
  reszta nie zdecydowanych "ale"to wina braku multipleksu Telewizji Trwam automatycznie wzrósłby sondaż wierzących o 1% byłoby 21%wierzących w zamach BRAWO !!!!

 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  Wielkim dramatem dla Polski jest prezes i jego przydupasy. Jazda samolocikiem i na trumnach to ich główne zajęcie.
  W każdym samochodzie takie wyniki badań mogą być podobne. Na początek do badań nad materiałami wybuchowymi proponuję samochód Antonia M.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  to dlatego ze Tusk nie pozwalał na rzetelne dochodzenie
  i kłamał (pozwolił na klamstwo) w sprawie trotylu ,
  Bo wyszłoby ze to on, pozwolił Sikorskiemu na przewal z Embraer.
  I dlatego, MON, psychiatra Klich nie miał kasy na szkolenie pilotów Tu154
  Szkolił ich na symulatorach lotów Embraer !
  To co się dziwić ze mając doświadczenie z Gruzji ze Spieprzaj Dziadu,
  podchmielonego kozaka Błasika w kabinie,
  kpt. Protasiuk zaliczył glebę ?

 • elegos_akla

  Oceniono 1 raz 1

  Cudowny detektor wykazał obecność na pokładzie zamachowców TNT czyli
  Teenage (mutant) Ninja Turtles... No i teraz Antek będzie miał robotę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje