Sondaż CBOS: coraz mniej ludzi myśli, że w Smoleńsku nie było zamachu

06.12.2012 17:30
Marsz zwolenników PiS poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej

Marsz zwolenników PiS poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Spada liczba osób niewierzących w zamach jako przyczynę katastrofy smoleńskiej. Takie wyniki przynosi najnowszy sondaż CBOS. Od doniesień "Rzeczpospolitej" z 30 października o znalezieniu rzekomego trotylu na wraku tupolewa odsetek ten spadł o 6 pkt - do 56 proc.
"Biorę pod uwagę możliwość, iż prezydent Lech Kaczyński wraz z towarzyszącymi mu osobami poniósł śmierć w wyniku zamachu" - takie zdanie deklarowało w listopadzie 2012 r. 26 proc. respondentów. Od maja nic się tu w Polsce nie zmieniło. Zmieniła się za to liczba osób, które w zamach nie wierzą - zmalała.

Według najnowszego sondażu CBOS po doniesieniach "Rzeczpospolitej o znalezieniu śladów trotylu na wraku prezydenckiego tupolewa (choć zdementowanych później przez prokuraturę) w wersję o tym, że zamachu nie było, wierzy niewiele ponad połowa społeczeństwa - 56 proc.

To oznacza, że w ciągu miesiąca wynik spadł o 6 pkt proc. Wzrosła też liczba tych, którzy stawiają nad całą sprawą znak zapytania - o 6 pkt, do 18 proc.

W zamach wierzy większość wyborców PiS - 59 proc. Wśród zwolenników pozostałych ugrupowań tego rodzaju wyjaśnienie katastrofy trafia do przekonania stosunkowo nielicznym (po 8 proc. w przypadku PO i SLD oraz 11 proc. w przypadku PSL).

Połowa Polaków: rząd dopuścił się zaniedbań ws. Smoleńska

Według CBOS w ciągu miesiąca, który upłynął od poprzedniego badania, nie zmieniły się oceny postępowania rządu w sprawie wyjaśnienia okoliczności i przyczyn katastrofy. 50 proc. uważa, że rząd zrobił wiele, ale dopuścił się też wielu zaniedbań. 30 proc. ocenia, że rząd zaniechał wszelkich możliwości rzetelnego wyjaśnienia. 13 proc. uważa, że rząd zrobił wszystko, co możliwe.

W porównaniu z wcześniejszymi wynikami widać, że już po ujawnieniu sprawy zamiany zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej wzrósł odsetek krytycznych ocen postępowania rządu w tej sprawie - ocenia CBOS. Natomiast burza, jaka rozpętała się po opublikowaniu w "Rz" rewelacji o znalezieniu śladów trotylu na wraku samolotu, nie wpłynęła na społeczną ocenę postępowania rządu w tej sprawie - dodano.

Raport Millera niepełny, prawie połowa Polaków chce komisji międzynarodowej

54 proc. ankietowanych uznaje raport komisji Jerzego Millera za "niepełny", gdyż nie uwzględniono w nim wszystkich ważnych okoliczności katastrofy. 16 proc. uważa, że wszystkie ważne uwarunkowania i fakty zostały w nim uwzględnione. Oceny tego raportu są obecnie bardziej krytyczne niż w chwili jego publikacji - podkreśla CBOS.

Jak zatem wyjaśniać smoleńską sprawę? 48 proc. badanych jest za powołaniem międzynarodowej komisji do wyjaśnienia katastrofy. Według 43 proc. nie ma takiej potrzeby. 9 proc. nie ma zdania. Jednocześnie 56 proc. uważa, że nawet werdykt takiej komisji nie będzie miał mocy rozstrzygającej, ponieważ osoby niezadowolone z niego zawsze będą mogły go kwestionować i podważać. 31 proc. jest zdania, że taka komisja wyjaśniłaby wszelkie niejasności. 13 proc. nie ma zdania.

Badanie przeprowadzono 8-17 listopada na 952-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

Zobacz także
Komentarze (514)
Sondaż CBOS: coraz mniej ludzi myśli, że w Smoleńsku nie było zamachu
Zaloguj się
 • litrahalf

  Oceniono 894 razy 706

  Goebels miał rację. Powtórz motłochowi kompletną brednię 1000 razy, a za 1001-szym uwierzy.

 • jgalka

  Oceniono 546 razy 460

  ja nie wierze ale denerwuje mnie socjotechnika stosowana przez gazete. Przy tytule musialem sie na chwile zatrzymac bo co to znaczy ze coraz mniej ludzi nie wierzy, że w Smoleńsku nie było zamachu a no coraz wiecej osob wierzy w zamach. to nie ma co owijac w bawele tylko tak pisac. podwojne przeczenie w zdaniu to polski wynalazek i specjalnosc. A wracajac do tematu widac jaki kaczynski jest skuteczny. osiagnal to co chcial i chociaz moze byc winnym razem z bratem tej katastrofy to teraz w tym temacie rozdaje karty ale juz nie z bratem a szalonym antkiem.

 • je-nua

  Oceniono 479 razy 305

  coraz większy sukces PiS i Jarka, coraz większy dramat dla zdrowego rozsądku...

 • suwakwrozporku

  Oceniono 325 razy 231

  Zamach? A jaki motyw? Zemsta? Obawa przed mniejszym Kaczyńskim? Bzdura.

  Ci których PiS pomawia o zamach tzn. PO i Ruscy tylko na tym tracili. PO miało kłopot wyborczy a Ruscy musieli przełknąć Katyń przez 2 tygodnie na wszystkich portalach w świecie.

 • pregierz

  Oceniono 251 razy 211

  No,ba! Po tysiącu lat powtarzania wszyscy wierzą, że Popiela myszy wpierdzieliły a nie że zachlał sie na smierć tanim bimbrem.

 • kralik111

  Oceniono 266 razy 188

  Ja tez zaczynam wierzyc w mozliwosc zamachu.

  Lot do Smolenska w calosci od podstaw organizowala kancelarie prezydenta (PiS).
  Jedynym beneficjantem zamachu jest PiS.
  Slowa o karze smierci za zdrade narodu polskiego dla prezydenta Kaczynskiego padaly przed i po smierci z otoczenia Tadeusza Rydzyka, Mecierewicza i PiS.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 205 razy 139

  Wierzą w zamach, wierzą w Tadka z Torunia, wierzą w mocodawcę JPII, w krasnoludki też pewnie by uwierzyli, gdyby zrobić dobrą akcję propagandową...

 • agharto0

  Oceniono 269 razy 99

  smieją się już z was wszyscy rozsądni, z waszych gazetowych tytułów : Zamach? Coraz mniej nie nie wierzy --- zamiast po prostu: "CORAZ więcej wierzy w zamach".

  Zaplątaliście się w tym kłamstwie po uszy... no i dzień wypłaty zbliża się nieuchronnie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje